Yükleniyor
Vajinismus ve Aşılama

Vajinismus ve Aşılama

 • Vajinismus ve Aşılama
 • Aşılama Nasıl Yapılır?
 • Aşılama Kimler İçin Uygundur?
 • Vajinismusta Aşılamanın Dezavantajları
 • Aşılama ve Tüp Bebek İşlemi Yerine Vajinismus Tedavileri

Vajinismus hastaları, uzun süreli ve bazen yıllarca devam eden cinsel sorunlar sebebiyle çocuk sahibi olma düşüncesiyle aşılama tedavilerine başvurabilmektedirler. Ancak, vajinismus hastalığını cinsel terapi yoluyla aşmanın yanı sıra aşılama, yumurtlama tedavisi, tüp bebek ve mikroenjeksiyon gibi kısırlık tedavilerine de yönelebilirler. Bu bölümde, vajinismus ve aşılama konusu detaylı bir şekilde ele alınmaktadır ve hastaların çeşitli tedavi seçenekleri hakkında bilgi sahibi olmalarına yardımcı olunmaktadır.

Aşılama Nasıl Yapılır?

Adet döngüsünün genellikle 2. ile 5. günleri arasında, belirli ilaç tedavileriyle yumurtalıkların uyarılması ve yumurta üretiminin sağlanması mümkündür. Ultrason takipleriyle belirlenen "foliküller" adı verilen içinde yumurta bulunan yapılar, karından veya kalçadan yapılan "çatlatma iğnesi" ile çatlatılır. Bu çatlatma işlemi sonrasında, yaklaşık 36 saat içinde yumurtlama (ovulasyon) gerçekleşir.

Ovulasyon döneminde, erkek eşten mastürbasyon yoluyla alınan meni (ejekulat, semen) laboratuvar koşullarında özel bir işlemden geçirilir ve içinde sağlıklı sperm hücrelerinin elde edilmesi sağlanır. Bu sağlıklı spermleri içeren özel bir solüsyon, bir kateter aracılığıyla kadının rahim içine enjekte edilir. Bu işlem genellikle ortalama 5-10 dakika sürmektedir.

Aşılama Kimler İçin Uygundur?

Aşılama işlemleri, infertilite (kısırlık) tedavilerinde genellikle erkek eşteki sperm problemleri, kadındaki yumurtlama sorunları, endometriozis hastalığı ve açıklanamayan kısırlık vakalarında kullanılmaktadır.

Vajinismus hastalarına aşılama ile gebelik tedavisi uygulamanın bir anlamı yoktur. Çünkü vajinismus, cinsel sorunlarla ilişkili olup, doğrudan bir kısırlık problemi değildir.

Vajinismus için aşılama yapılması uygun değildir! 

Vajinismusta Aşılamanın Dezavantajları

Aşılamanın dezavantajları şunlardır:

 1. Vajinismus tedavisine kıyasla düşük başarı oranı: Aşılama tedavilerinde başarı oranı genellikle %8 ile %18 arasında değişmektedir. Bu da demek oluyor ki, bu yöntemin %90'a varan bir başarısızlık oranı vardır. Oysa vajinismus tedavisi, doğru ve bilimsel yöntemlerle %100 civarında başarıya ulaşabilmektedir.
 2. Hormon ilaçları yan etkilere sahiptir: Aşılama ve tüp bebek tedavileri sırasında kullanılan hormon ilaçları ve bu ilaçların yan etkileri önemli dezavantajlar arasındadır. Hastalara verilen hormon ilaçları, çeşitli yan etkilere neden olabilir. Ayrıca, tüp bebek denemelerinin sayısı arttıkça, erken menopoz riski de artış gösterebilir.
 3. Jinekolojik muayene ve ultrason sıkıntısı: Vajinismus hastalarının aşılama tedavisi sürecinde jinekolojik muayene ve ultrason uygulamalarıyla ilgili zorluklar yaşamaları önemli bir dezavantajdır. Aşılama tedavisi esnasında yumurtalıkların takibi için hastalar genellikle 3-4 kez vajinal yoldan ultrasona girmek zorunda kalırlar. Daha önce tedavi görmemiş vajinismus hastaları, kısırlık tedavisi sürecinde yapılan tüm jinekolojik muayenelerde, alttan ultrason tetkiklerinde ve aşılama işleminde çoğunlukla sorunlar yaşayabilmektedir. Özellikle aşılama sırasında 'spekulum' adı verilen aletin vajina içine takılması gerektiğinden, genel anestezi uygulaması şart hale gelebilir. Vajinismus tedavisi almamış ve vajinismus sorunu devam eden hastaların vajinal ultrasona girmesi güçlük çıkaracağından, karından yapılan ultrason tetkiki daha uygun bir yaklaşım olabilir. Ancak, karından yapılan ultrasonlar, vajinal ultrasonlara kıyasla görüntü netliğinde bazı düşüşler yaşanabilir. Yumurta izlemesi için ultrasonun vajinal yoldan ve genel anestezi altında yapılır. Bu da anestezi risklerini barındıran bir durumdur.
 4. Aşılama sonrası gebeliklerdeki riskler daha fazladır: Aşılama tedavisiyle oluşan gebeliklerde düşük yapma (abort), dış gebelik (ektopik gebelik) ve ikiz veya üçüz gebelik gibi riskler, doğal yolla hamile kalanlara kıyasla daha yüksek olabilmektedir.
 5. Aşılama tedavilerindeki maliyetler: Aşılama tedavilerinin maliyetleri, kullanılan ilaçların, ultrason izlemlerinin, sperm yıkanması için laboratuvar ücretlerinin ve aşılama işleminin masraflarını içerdiği için göz ardı edilmemelidir. Ayrıca, tek bir aşılama işleminin başarı oranı ortalama olarak düşük olabilir ve 2 veya 3 kez aşılama yapıldıktan sonra gebelik elde edilemezse, tüp bebek işlemine geçilmesi toplam maliyetleri artırabilmektedir.
 6. Hamilelik oluşsa bile cinsel ilişki normale dönmeyecektir: Hamilelik oluşsa bile cinsel ilişki normale dönmeyebilir: Aşılama sonrasında gebelik elde edilse ve hatta kişi doğum yapsa dahi, cinsel ilişkiye girememe sorunu devam edebilir. Ancak, vajinismus tedavisi sonrasında hem gebelik şansı artar hem de normal bir cinsel hayat sağlanır. Vajinismus tedavisinde kullanılan bilişsel-davranışsal cinsel terapiler, kısa sürede ve kalıcı şekilde çözüme ulaşmayı mümkün kılar.
 7. Aşılama yoluyla gebelik elde eden vajinismus hastalarındaki doğum şekli sezaryendir: Aşılama yöntemi ile gebelik elde eden vajinismus hastalarında genellikle sezaryen ile doğum yapılmaktadır. Vajinismus hastalarının doğum korkuları, normal doğum yapma şansını azaltabilir ve bu nedenle tercihleri genellikle sezaryen olmaktadır. Ancak, sezaryen doğumda hem cerrahi hem de anestezi riskleri bulunmaktadır. Vajinismus hastalığı tedavi edildikten sonra hastalar normal doğum yapma olasılığına sahip olurlar. Bu sayede doğal bir doğum deneyimi yaşayabilirler.
 8. Aşılama tedavisi ile gebelik sonrasında vajinusmus devam eder: Vajinismus hastaları, aşılama sonrası gebelik elde edip sezaryenle doğum yapsalar dahi cinsel sorunlar yaşamaya devam edebilirler. Bu cinsel sorunlar zamanla evlilik ilişkisine olumsuz etkiler yapabilir. Çünkü cinsellik, sağlıklı bir evlilik için son derece önemli bir unsurdur. Tam anlamıyla çözülememiş cinsel sorunlar, zaman içinde aldatma veya boşanma gibi ciddi sorunların tekrarlanmasına yol açabilir.

Aşılama ve Tüp Bebek İşlemi Yerine Vajinismus Tedavileri

Vajinismus, modern, etik ve bilimsel vajinismus tedavileriyle kalıcı bir şekilde çözümü olan bir cinsel problemdir. Vajinismus tedavisi için ilk ve en önemli adım, uygun bir merkezin iyi bir araştırmayla bulunmasıdır. Ardından, çözümün ertelenmemesi ve tedaviye bir an önce başlanması gereklidir. Sorunun çözümü geciktikçe, bu cinsel problem farklı boyutlar kazanabilir ve çözümü zor bir duruma dönüşebilir. Bu nedenle vajinismus sorununa karşı erken ve etkili tedavi yöntemleriyle yaklaşmak oldukça önemlidir.

Vajinismus sorunu, cinsel terapilerle başarılı bir şekilde çözümlenebilir. Vajinismus hastaları, bu cinsel sorunlarından kurtulduktan sonra normal hayatlarında rahatlıkla muayene olabilir, doğum korkularını yenip normal doğum yapma şansına sahip olabilirler. Cinsel terapilerle elde edilen olumlu sonuçlar, vajinismus hastalarının hayatında önemli bir dönüm noktası olabilir ve onlara özgüven ve rahatlık sağlayabilir. Bu sayede vajinismus sorunu, etkili tedavi yöntemleriyle aşılarak hastaların yaşam kalitesi artabilir.

Kısırlık tedavileri; aşılama, yumurtlama, tüp bebek ve mikroenjeksiyon gibi yardımcı üreme teknikleri, infertilite (kısırlık) sorunu yaşayan hastaların çocuk sahibi olmalarında önemli avantajlar sunar. Ancak vajinismus sorunu yaşayan bireyler için aşılama ve diğer kısırlık tedavileri kesinlikle önerilmez. Öncelikle cinsel terapiyle sorunun çözümüne odaklanılmalıdır. Cinsel terapiler sayesinde vajinismus problemi başarılı bir şekilde aşılarak hastaların doğal yolla çocuk sahibi olmaları mümkün hale gelir.

Bu makaleyi yazmış olan, Op. Dr. Sevinç Bilgin için randevu oluşturun veya bu makale hakkında daha fazla bilgi edinin.
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.
Bu Sağlık Rehberini Paylaşın
MAKALE YAZARI

Op. Dr. Sevinç Bilgin

Kadın Hastalıkları ve Doğum

Op. Dr. Sevinç Bilgin Yazılarını İncele

Plastik ve Estetik Cerrahi Hizmetleri

Kategoriler
Devamını Göster
İçeriği Kısalt
İlgili Diğer Makaleler
Devamını Göster
İçeriği Kısalt