Yükleniyor
Vajinismus Tedavisini Nasıl Yapıyoruz?

Vajinismus Tedavisini Nasıl Yapıyoruz?

  • Vajinismus Tedavisini Nasıl Yapıyoruz?

Vajinismus tedavisi, 1 ila 3 seanslık bir programdan oluşan üç aşamalı bir süreçtir. Bazı hastalarda tedavi süreci kısa sürede tamamlanabilirken bazen ek seanslara ihtiyaç duyulabilir. Bu tedavi programı, hastanın bilişsel terapi ve çeşitli trans teknikleriyle bilgilendirilmesini ve kasılmaların giderilmesini sağlamak için davranışsal terapiyi içermektedir.

Tedavinin amacı, hastaya özgüven kazandırmak, kasılmaları gidermek, zihin ve bedenin gevşemesini sağlamak ve vücudun kontrol edilmesini sağlamaktır. Tedavi süresinin kısalığı, vajinismusun asıl etkisi olan kas grubunun duyarsızlaştırılması çalışmalarıyla sağlanır. Vajinismusun temel sorunu, vajinanın kasılması değil, korku, endişe ve otomatik kendini savunma mekanizmasının öne çıkmasıdır. Bu nedenle diğer tedaviler genellikle daha uzun sürer.

Hastalarımızın en sık sorduğu sorulardan biri, "1-3 seansta başaramazsam ne olacak?" şeklindedir. Tedavi süreci boyunca size destek olmaya ve tedavinizi sürdürmeye devam edeceğiz. Tedavi süreci öğrenmeye dayalı olduğu için kalıcı bir tedavi sağlayacaktır ve herhangi bir sorun olduğunda her zaman yanınızda olacağız. Bu konuda endişelenmenize gerek yok, istediğiniz zaman bize ulaşabilirsiniz.

Geleneksel tedavilerde bazı hastalar, tedavi süresinin uzun olması nedeniyle tedaviyi bırakabilir veya ödevleri tamamlayamaz. Ancak tedavimde, tüm sorunlara çözüm üretmek için egzersizler tarafımdan yapılmaktadır. Gevşeme teknikleri kullanıldığı için kas ve zihin rahatladığından egzersizler rahatlıkla gerçekleştirilebilir.

Tedavimiz sorun odaklıdır, bu yüzden önceden sizi tanımak ve kişiye özel tedavi sunmak tercihimdir. Sorunlar adım adım çözülerek başarı hızlı bir şekilde elde edilir. Bazen sorunlar geçmiş travmalardan kaynaklanır. Bu tür durumlarda tedavinin başarılı olması için geçmişin iyi bir şekilde değerlendirilmesi gerekebilir, ancak her zaman geçmişe odaklanmak zorunda kalınmayabilir. Bu nedenle öncelikle gevşeme, bilişsel ve davranışsal terapilerle kolayca çözüme ulaşabilen hastalarımız bulunmaktadır. Geçmiş değerlendirmesi daha çok ciddi vakalarda tercih edilen bir yöntemdir.

Dilatör çalışmaları tarafımdan gerçekleştirilmektedir ve bir kadın doğum uzmanı eşliğinde yapılan egzersizlerle hastalar güven hissi kazanmaktadır. Evde ödev vermiyorum, dilatör çalışmaları ve parmak egzersizleri gibi görevler vermiyorum.

Dilatör çalışmalarının amacı, bir saat boyunca yapılan terapinin sağladığı ilerlemeyi belirlemektir. İçeriye bir şeyin girebilme kabiliyeti, çapın artışının tolerans edilebilmesi ve vajina ile ilgili bir sorun olmadığının hastanın tarafından anlaşılması için dilatör çalışmaları önemlidir. Vajina ile ilgili tespitler zaten tedavi öncesinde tarafımdan yapılmaktadır ve dilatör çalışmalarıyla bunu görsel olarak görebilmeniz gerekmektedir.

Diğer tedavilerde dilatör ve parmak egzersizleri günler, haftalar veya aylar sürebilirken, tedavimizde bu süre birkaç saat içinde tamamlanabilir. Bu, kullandığımız gevşeme teknikleri sayesinde mümkün olur. Zihin ve beden rahatladığında öğrenme ve dilatör çalışmaları da kolaylaşır. Diğer tedavilere kıyasla en büyük farkımız, tedavi süresinin kısa ve kolaylaşmış olmasıdır.

Tedavimiz, birçok tekniği içeren, organize ve basamaklı bir tedavi sürecini kapsar. Hangi basamakları uygulayacağımız, hastanın kişilik yapısına ve sorunun boyutuna göre değişiklik gösterebilir.

Eğer herhangi bir sorunuz varsa, Dr. Sevinç Bilgi'e ulaşabilirsiniz.

"Vajinismus tedavisi nasıl mümkün olabilir, yıllardır aşamadığım bir sorunu başka birinin yardımıyla nasıl çözebilirim?" gibi sorular birçok vajinismus hastasının zihnini meşgul eder. Ancak sorunun kalıcı çözümü için tedavi gereklidir.

Bu makaleyi yazmış olan, Op. Dr. Sevinç Bilgin için randevu oluşturun veya bu makale hakkında daha fazla bilgi edinin.
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.
Bu Sağlık Rehberini Paylaşın
MAKALE YAZARI

Op. Dr. Sevinç Bilgin

Kadın Hastalıkları ve Doğum

Op. Dr. Sevinç Bilgin Yazılarını İncele

Plastik ve Estetik Cerrahi Hizmetleri

Kategoriler
Devamını Göster
İçeriği Kısalt
İlgili Diğer Makaleler