Yükleniyor
Fibroadenom Nedir?

Fibroadenom Nedir?

  • Fibroadenom Nedir?

Fibroadenomlar, memenin iyi huylu ve salgı bezlerinden oluşan kitlelerdir. Bu kitleler çoğu zaman ağrısızdır. Ele gelir ve hareket eden düzgün yüzey görüntüsüne sahip kitlelerden oluşmaktadır. El ile meme kontrolünde, ele gelen ve ağrı şikayeti ile başvuran hastalarda ciddi oranda fibroadenom ile karşılaşılmaktadır. Bu hastalığa yaklaşım ve tanı konulması; hastanın ayrıntılı muayenesi ile beraber özgeçmiş ve sahip olduğu rahatsızlığı içeren değerlendirmeden sonra yapılmaktadır. Özellikle 1 cm. ve üzeri fibroadenomlardan mutlaka ince iğne biyopsisi ile doku tanısı alınmaktadır. Çünkü bazı kitleler fibroadenom benzeri yapılarda bulunmaktadır. Önemli kitlelerin atlanmaması adına her kitle detaylı olarak incelenmelidir.

Regl dönemlerinde ödem denilen sıvı toplanması ve boşaltımından dolayı oluşan içi su dolu kesecikler olarak tanımlanan kistler belirli bir boyuta gelince el ile muayenede kendini gösterebilmektedir. Memede yaygın bir ödem olduğu zaman bu fibroadenomlar kendini gösterebilmektedir. Bir başka durum ise, memenin yağ dokusu içerisinde bulunan, memeye homojen şeklini verirken, kendi içerisinde 1 cmlik kitleler halinde oluşum gösterebilmektedir. Bu durum da yağ dokusunda oluşan katı kitlelerdir. Tamamıyla iyi dokulardan oluşmaktadırlar. Zaman içerisinde fibroadenomların kötü huyluya dönüşme riskleri bulunmamaktadır.

Hekimlere düşen görev bu hastalıkların kanserli hücre dokularına dönüşmediğini anlatabilmek olmalıdır. Fakat düzenli olarak takip gerektiren durumlar olduğu gibi, ilaç ile tedavi yöntemlerinin de aksatılmaması gerekmektedir. Takiplerde bu kitleler belirli boyutlara geldiği zaman ve hastada anksiyete yaratmaya başladığı zaman bu kitlelerin çıkarma durumları göz önünde bulundurulmalıdır. Hastada dayanılmaz ağrıların oluşması, ünlük yaşantısını aksatma gibi durumlarda karşılaşılan bu durumlara bağlı öncelikli olarak ağrı kesici tedavisi uygulanabilmektedir. Ağrı kesiciye bağımlı kılınmamak adına hastanın çok ağrılı olduğu dönemlerde, özellikle bu dönemler adet dönemlerini kapsamaktadır, kullanılması gerekmektedir. Ağrı kesicilerin bu kistlerin oluşturduğu ağrıları yok etmemesi nedeniyle özel ilaç tedavisi de uygulanmaktadır. Bu kitleler belirli dönemlerde büyüyüp belirli dönemlerde küçülen oluşumlardır. Bu nedenle sadece düzenli takipler ile ağrı kesici alma durumlarında kendilerinden yok olabilmektedir. Çok ağrılı ve büyük kitlelerin ameliyat ile alınması durumu sadece hastanın hayatına devam edemeyecek kadar ağrı çekmesinden kaynaklı olabilir. Bunun dışında fibroadenom kitlelerine çok fazla müdahale edilmemektedir.

Bu makaleyi yazmış olan, Op. Dr. Seda Bilir Esmer için randevu oluşturun veya bu makale hakkında daha fazla bilgi edinin.
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.
Bu Sağlık Rehberini Paylaşın
MAKALE YAZARI

Op. Dr. Seda Bilir Esmer

Kadın Hastalıkları ve Doğum

Op. Dr. Seda Bilir Esmer Yazılarını İncele

Plastik ve Estetik Cerrahi Hizmetleri

Kategoriler
Devamını Göster
İçeriği Kısalt
İlgili Diğer Makaleler
Devamını Göster
İçeriği Kısalt