Yükleniyor
Karaciğer Yağlanması Nedir? Karaciğer Yağlanmasının Tedavi Şekli

Karaciğer Yağlanması Nedir? Karaciğer Yağlanmasının Tedavi Şekli

  • Karaciğer Yağlanması Nedir? Karaciğer Yağlanmasının Tedavi Şekli
  • Karaciğer Yağlanmasının Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

Vücudumuzun en büyük organı olan karaciğerimizde meydana gelen işlev bozuklukları ve aksaklıklar hayati risk taşır. Bu nedenle sindirim sisteminin temel organlarından karaciğer ile ilgili sıkıntı yaşamamak adına çeşitli uygulamalar yapılması gerekir. Karaciğer ile ilgili sıklıkla rastlanılan rahatsızlık türlerinden birisi olan karaciğer yağlanması kısa süre içerisinde atlatılabilen bir hastalık olduğu gibi uzun süreli tedavi yöntemleri ile riskli tedavi seçeneklerini içerisinde barındıran hastalık türü olarakta bilinmektedir. Karaciğer yağlanması hastalığında en önemli unsur erken tanıdır. Tedavinin geciktirilmemesi gereken nadir hastalıklardan birisidir. 

Karaciğer yağlanmasının belli başlı sebepleri vardır. Bunlar arasında en yaygın olanı ve sıklıkla dile getirilen nedenlerden bazıları; aşırı kilolu olmak, alkol bağımlısı olmak, sürekli ilaç kullanmak, hipertansiyon, kilo kaybı, yetersiz fiziksel aktiviteler ve yetersiz beslenme olarak sıralanabilir. Bu tür etmenler karaciğer yağlanmasını yüksek oranda tetikler ve bu rahatsızlığın tedavi süreci genellikle zor ve uzun sürelidir. Karaciğer yağlanması ile ilgili rahatsızlığınız bulunuyorsa bu konuda uygulayabileceğiniz çeşitli tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Fakat bunları uygulamadan önce doktora görünmeniz her zamanki gibi en ideal seçenektir.

Karaciğer Yağlanmasının Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

Karaciğer yağlanmasının temel nedenlerini yukarıda sıralamıştık. Fakat bu nedenlerle birlikte belli başlı rahatsızlıklar karaciğer yağlanmasını doğrudan etkileyebilmektedir. Karaciğer yağlanmasını tetikleyen nedenler;

• Obezite (Aşırı kilolu olmak)
• Diyabet rahatsızlığı
• Yaşlılık (50 yaş ve üzerinde sıklıkla görülür)
• Yüksek kan basıncı rahatsızlığı
• Yüksek kolesterol
• Hızlı kilo kayıpları
• By Pass ameliyatları
• Kullanılan riskli ilaçlar
• Yetersiz beslenme ve dengesiz beslenme
• Metabolik sendrom faktörleri

Gen faktörü (Eğer 1.derece akrabalarınızda görülmüşse sizde risk grubunda yer alırsınız)
Karaciğer yağlanması rahatsızlığına yakalanmışsanız uygulayabileceğiniz çeşitli tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Bunlar genellikle rahatsızlığın ilk aşamalarında uygulanabilecek düzeyde basit ve etkili yöntemlerdir. Bu yöntemler;

  • Karaciğer yağlanmasında kullanılan ilk yöntem ilaç tedavisidir. İlk olarak başvurulan yöntem olmakla birlikte etkili sonuçlar veren yöntemlerden birisidir.
  • Karaciğer yağlanmasında kullanılan ikinci yöntem cerrahi müdahaledir. Bu yöntem rahatsızlığın ilerleyen aşamalarında uygulanır ve yağlanmanın olduğu bölgeye uygun tedavi seçeneği belirlenerek hasta bilgilendirilir.

İlk tedavi yöntemi olumlu sonuç vermediği zaman ikinci yönteme geçilir ve hastanın cerrahi operasyon için uygun koşullara hazırlanması gerekir. Cerrahi operasyon ile yağlanmanın olduğu bölgeye belirli uygulamalar yapılır ve karaciğer işlevselliğini geri kazanır. Doğal yöntem ve ilaç yönteminde ise hastanın periyodik olarak uygulama yapması gerekir. Aksi takdirde karaciğerin temizlenmesi mümkün değildir. Doğal yöntemler çok sık başvurulmasa bile uzmanlar tarafından önerilen detoks ve kür tarifleri olarak kayıtlara geçmiştir. Bu tarifleri düzeni aralıklarla uygulayarak karaciğerin tamamen temizlenmesini sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda daha sağlıklı bir birey olabilir ve kısa süre içerisinde karaciğerin işlevini kazanmasına yardımcı olursunuz.

Bu makaleyi yazmış olan, Uzm. Dr. Hasan Yardım için randevu oluşturun veya bu makale hakkında daha fazla bilgi edinin.
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.
Bu Sağlık Rehberini Paylaşın
MAKALE YAZARI

Uzm. Dr. Hasan Yardım

İç Hastalıkları

Uzm. Dr. Hasan Yardım Yazılarını İncele

Plastik ve Estetik Cerrahi Hizmetleri

Kategoriler
Devamını Göster
İçeriği Kısalt