Yükleniyor
Bilinçsiz Ağrı Kesici Kullanımı ve Zararları Nelerdir?

Bilinçsiz Ağrı Kesici Kullanımı ve Zararları Nelerdir?

 • Bilinçsiz Ağrı Kesici Kullanımı ve Zararları Nelerdir?
 • Ağrı Durumunda Ne Yapılmalı? 
 • Sindirim Sistemine Hasar Veriyor 
 • Börek Hasarına Yol Açıyor 
 • Göz Hastalıkları Ortaya Çıkıyor 
 • Ağrı Kesici Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler 

Ağrı kesici kullanmak çoğu zaman günümüzü kurtarabilir. Fakat en ufak baş ağrılarında bile ağrı kesici kullanmaktan geri durmuyoruz. Verilere bakıldığında en çok ağrı kesici kullanan toplumlardan biriyiz. Bilinçsiz ağrı kesici alımının arttığı dönemde, ağrı kesicinin zararlarından bahsetmekte fayda var. Gereksiz yere kullanılan her ağrı kesici vücudumuza zarar getiriyor. Ağrı kesicinin zararlarını ve uzun vadede nelere yol açabileceğini bilmek, ağrı kesici kullanımını sınırlamamıza yardımcı olabilir. En azından şiddetli ağrılar dışında ve doktor izni dışında ağrı kesici almamaya dikkat edin. Yazımızın devamında ağrı kesicilerin vücudumuza getirdiği zararlardan bahsedeceğiz. 
 

Ağrı Durumunda Ne Yapılmalı? 

Vücudunuzda bir ağrı hissettiğinizde ilk işiniz ağrı kesici almak olmamalı. Çünkü ağrılar, bazı riskli hastalıkların belirtisi olabilir. Birçok kronik hastalık günümüzde ağrılar yoluyla tespit edilmektedir. Ağrı bir hastalığın teşhisinde önemli rol oyar. Vücudumuzun verdiği bu sinyali incelemek ve bir uzmana görünmek en iyisidir. Bu ağrılar size bir hastalığı veya bölgedeki bir sorunun varlığını bildirir. Ağrı kesici ile bu belirtileri yok etmeye çalışmak mantıklı bir hareket olmayacaktır. Kronikleşen ve şiddetle devam eden ağrılarınız için doktora başvurun. Ardından doktor izniyle ağrı kesici alabilirsiniz. Bilinçsiz ağrı kesici kullanımı toplumumuzda yaygındır ve sonuçları tehlikelidir. 

Sindirim Sistemine Hasar Veriyor 

Bilinçsiz ağrı kesici kullanımının en büyük sonuçlarından birisi sindirim sisteminde hasara yol açmasıdır. Mide mukozasının korunması için prostaglandin üretilmesi gerekir. Fakat ağrı kesici kullanıldığında prostaglandin üretimi durur. Bunun sonucu olarak mide ve beraberindeki sindirim sistemi organları zarar görür. Yapılan araştırmalarda bilinçsiz ağrı kesici kullananların çoğunda mide kanaması ve gastrit teşhis edildi. Sindirim sisteminizi korumak için bilinçsiz ağrı kesici kullanımı alışkanlıklarından vazgeçmelisiniz. Doktorunuzun tavsiyesi dışında ilaç almamak önemli. 

Börek Hasarına Yol Açıyor 

Bir defa bilinçsiz ağrı kesici almak böbrek hasarına yol açmaz. Fakat 3-4 yıl süren bilinçsiz ağrı kesici kullanımı zararlarını göstermeye başlayacaktır. Uzun vadede böbrek hasarına yol açması mümkün. Uzmanlar, bu kadar uzun süren bilinçsiz ilaç kullanımının bir gün mutlaka böbreklere zarar vereceğini söylüyor. Uzman Doktor Üstündağ, “Günde sadece bir defa ağrı kesici kullanıyorum.” diyenlerin bu durumun dışında olmadığını da belirtti. 

Göz Hastalıkları Ortaya Çıkıyor 

Bilinçsiz ağrı kesici kullanımının sonucu olarak göz problemleri kaçınılmaz hale geliyor. Bu durumdan etkilenenler çoğunlukla 40 yaş üstü kişiler. Yaşa bağlı göz sorunlarıyla birlikte bilinçsiz ilaç kullanımı süreci hızlandırıyor. Zamanla göz kuruluğu ve bulanık görme gibi çeşitli belirtiler ortaya çıkabilir. Katarakt ve göz tansiyonu bunu takip eden göz hastalıklarından bazıları. Göz sağlığını olumsuz etkileyen bilinçsiz ilaç kullanımı kontrol altına alınmalıdır. 

Ağrı Kesici Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler 

Hiçbir ilaç hafife alınmamalıdır ve ağrı eksici sürekli içilebilen bir ilaç değildir. Reçetesiz ağrı kesici kullanmak böbrek, karaciğer ve sindirim sistemleri başta olmak üzere organlara zarar verir. Reçeteli ilaç kullanıyorsanız da dikkat etmeniz gereken bazı faktörler bulunuyor. İlaçları bilinçli olarak kullanmak, vücudunuza getirdiği zararları en aza indirir. Ağrı kesici kullanırken dikkat etmeniz gereken bazı şeyler; 

 

 • Ağrı kesiciler reçeteli olsa dahi 10 günden fazla kullanmayın. 
 • Şiddetli ağrılar için ağrı kesiciler yerine doktora başvurun. 
 • Reçeteli ağrı kesicini dozunuzu eczacı tarafından belirlenmeli. 
 • Ağrı kesiciler bol su ile tok karnına alınmalı. 
 • Ağrı kesici kullandığınız zaman alkol kullanmayın. 
 • Ağrı kesicileri kullanmak için doktora danışın ve yalnızca reçeteyle kullanın. 

 

Bilinçsiz ağrı kesici kullanımını hafife almayın. Ağrı kesicilerin vücuda getirdiği zararları bilmek, onu kontrollü bir şekilde kullanmanızı sağlar. Bilinçli ilaç kullanarak her zaman sağlığınızı koruyun. 

Bu makaleyi yazmış olan, Uzm. Dr. Ömer Yapıcı için randevu oluşturun veya bu makale hakkında daha fazla bilgi edinin.
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.
Bu Sağlık Rehberini Paylaşın
MAKALE YAZARI

Uzm. Dr. Ömer Yapıcı

İç Hastalıkları

Uzm. Dr. Ömer Yapıcı Yazılarını İncele

Plastik ve Estetik Cerrahi Hizmetleri

Kategoriler
Devamını Göster
İçeriği Kısalt
İlgili Diğer Makaleler