Yükleniyor
Koah Hastalığı Nedir? Nasıl Gelişir ve Nasıl Tedavi Edilir?

Koah Hastalığı Nedir? Nasıl Gelişir ve Nasıl Tedavi Edilir?

 • Koah Hastalığı Nedir? Nasıl Gelişir ve Nasıl Tedavi Edilir?
 • KOAH Hastası Ömrü Ne Kadardır?
 • KOAH Belirtileri Ciddiye Alınmalıdır.

KOAH hastalığı nedir nasıl gelişir ve tedavisi birçok kişi tarafından merak ediliyor. KOAH hastalığı genel olarak sağlıksız hava soluyan sigara içen veya kimyasal atmosferlerde çalışan kişilerin yaşlandıklarında ortaya çıkan akciğer hastalığıdır. Hastalık çeşitli evrelere sahiptir ve en son evrede kişiyi oksijen makinesine bağımlı kılar.

KOAH başka bir ifade ile şiddetli nefes darlığı ve vücudun organlarını besleyecek kadar hava verememesi ile karakterize ileri derece bir solunum hastalığıdır. KOAH hastalarının kendileri böyle bir rahatsızlıkları olduğunu bilmezler veya geç fark ederler. Hastalık ülkemizde en çok sigara kaynaklıdır. KOAH, sürekli tıbbi bakım ve tedavi gerektiren, pahalı ve yaşam konforunu bitiren, süründüren bir hastalıktır.

 • Koah Hastalığını Yendim
 • Koah Hastası Ömrü Ne Kadar
 • Koah Kaç Yılda Öldürür
 • Koah Hastaları Nasıl Rahatlar
 • Koah Tedavisi Bulundu
 • Koah Hastalığı Ölümcül Müdür
 • Koah 4.Evre Belirtileri
 • Koah Hastalığı Son Evre Belirtileri

KOAH hastalığını yendim diyen birçok kişi, yüksek bir iradeye sahip olarak sigarayı bırakmış ve en azından bu illetini durmasını sağlamış kişilerdir. KOAH ihmale gelmez bu yüzden erkenden tedavi olmanız durumu daha kötüye gitmekten kurtaracaktır.

Bir göğüs hastalıkları uzmanına görünürseniz birinci basamakta doktorunuz muhtemelen KOAH semptomlarınız için sizi tedavi edecektir. KOAH hastaları ne tür bir tedavi görürler? KOAH hastaları steroidal olmayan anti-enflamatuar ilaçlarla tedavi olurlar. Bu ilaçlar -antibiyotikler, inhale kortikosteroidler olarak şekillenir, hasta uzun süreli tedavi ve rehabilitasyon sürecinden de geçer.

KOAH Hastası Ömrü Ne Kadardır?

4. evreye ulaşmış yaşlı ve nefes almak için makineye bağlanmak zorunda kalanlar için ömür fazla uzun olmayabilir. Ama hastayı rahatlatmak için tıp bilimi yeteri kadar gelişmiştir. KOAH ve tedavisi hastadan hastaya değişir ve durum oldukça karmaşık olabilir, çünkü semptomlarının çoğu amfizem ve kronik akciğer hastalığı gibi diğer hastalıklara benzemektedir. Bazı yaygın belirtilere bakacak olursanız hırıltılı nefes , nefes almada zorluk, nefes darlığı, öksürük, göğüs ağrısı veya rahatsızlığı ve be genel halsizlik-yorgunluğu içerir. KOAH semptomları yaşla birlikte kötüleşir bu nedenle yaşı 60 veya daha büyük olan birinin KOAH hastalığında iyi tedavi edilmesi gerekir. KOAH ve komplikasyonları aşırı kilolu olanlarda yaş ilerledikçe kötüleşir.

KOAH ve tedavisinin yaşam kalitesi üzerinde önemli bir etkisi olabilir, ancak KOAH akciğer hastalarını çoğunluğu uygun tıbbi tedaviyi alırlarsa normal ve sağlıklı olabilirler. Ne yazık ki, KOAH semptomlarının başlangıçta tespit edilmesi iyi bir tetkik gerektirdiği için geç fark edilir.

Bu olumsuz durum da hastaların genel sağlığını iyileştirmek için erken teşhis ve tedaviyi kritik hale getirir. Semptomlar genellikle grip veya diğer viral solunum yolu enfeksiyonları olarak kabul edildiğinden, KOAH hastaları hastalıkları nedeniyle ciddi şekilde tehlikeye girebilir.

KOAH Belirtileri Ciddiye Alınmalıdır.


Sürekli ve kesintisiz öksürük varsa, nefes borusunda hırıltı varsa nefes darlığı varsa ses kısıklığı, birkaç günden fazla süren yorgunluk veya iştahsızlık varsa KOAH olabilirsiniz. KOAH ve tedavisi karmaşık olabilse de tıp artık çok gelişti değerli okurlar, bu yüzden yaşam konforu arttırılabilir.

Mesela son yıllarda KOAH ve komplikasyonları için en umut verici tedaviler; akciğer nakli ve terapötik hipnoterapidir. Akciğer nakli, zor ve karmaşık bir prosedürdür. Sık sorulan sorulardan biri de KOAH tedavisi var mıdır? KOAH tedavisi yoktur ama ilaçlar yaşam konforunu arttırır. Bronkodilatör ismi adı verilen solunum makineleri ve sürekli pozitif hava yolu basıncı sağlayan makinelerle KOAH hastaları rahat nefes alabilirler. Bu tedavinin dışında Pulmoner rehabilitasyon tedavisi, hastaların KOAH nedeniyle kaybettikleri akciğer fonksiyonlarını düzeltmelerine yardımcı olur. Bu, solunum yollarındaki mekanik problemlerin düzeltilmesini sağlar. Ayrıca akciğer ventilasyonunun arttırılması da bununla mümkün olur.

Bu makaleyi yazmış olan, Uzm. Dr. Hüseyin Çebi için randevu oluşturun veya bu makale hakkında daha fazla bilgi edinin.
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.
Bu Sağlık Rehberini Paylaşın
MAKALE YAZARI

Uzm. Dr. Hüseyin Çebi

Göğüs Hastalıkları

Uzm. Dr. Hüseyin Çebi Yazılarını İncele

Plastik ve Estetik Cerrahi Hizmetleri

Kategoriler
Devamını Göster
İçeriği Kısalt
İlgili Diğer Makaleler