Yükleniyor
Meme Kanserinin Belirtileri Nelerdir?

Meme Kanserinin Belirtileri Nelerdir?

  • Meme Kanserinin Belirtileri Nelerdir?

Meme kanseri bütün bayanların ortak yaşadıkları potansiyel bir hastalıktır. Sebebi birçok şeye göre değişebilmekte ve özellikle de stres kaynaklı olabilmektedir. Meme kanseri ve aslında tüm kanser hastalıklarında ana sebep strestir.

Son zamanlarda kanser tanımlamalarında kanserin psikolojik kaynaklı bir hastalık olduğu konusunda mutabık kalınmaktadır. Yani tüm kanser hastalıkları aslında bir tür psikolojik hastalık olarak kabul edilmektedir. Meme kanseri de bayanlarda psikoloji sorunların sonucu olarak karşımıza çıkıyor.

Meme kanseri belirtilerine baktığımızda ağrı, sızı belirtilerinden önce dokununca ele bir sertlik gelmesi ile farkediliyor. Kadınların bu neden ile ara ara göğüslerini kendi kendilerine kontrol etmeleri gerekiyor. Erken teşhis için ilk olarak kendi kendine muayene yoluna gidilmesi gerekiyor.

Memedeki kitle meme ucunda ve ciltte çekilmeye, meme ucunda çökme ve ya kanama gibi etkilere neden olabilmektedir. Meme kanseri ilerlediğinde ise koltuk altı lenf bezlerine ilerler ve buradan farklı organlara atlayarak tehlikeli hale gelebilmektedir. Bu neden ile erken teşhis yoluna gidilmelidir.

Meme kanseri sebepleri arasında emzirme döneminde sütbezlerinde kalan sütün zaman içinde sertleşerek kitlede dönmesini de sayabiliriz. İyi huylu olabileceği gibi zaman içinde köyü huylu bir kitleye de dönebilmektedir. İyi huylu ise cerrahi yöntemler ile alınabilir. Kötü huylu ise de daha çok radyoterapi gibi yöntemler düşünülmektedir.

Bu makaleyi yazmış olan, Op. Dr. Eyüp Duran için randevu oluşturun veya bu makale hakkında daha fazla bilgi edinin.
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.
Bu Sağlık Rehberini Paylaşın
MAKALE YAZARI

Op. Dr. Eyüp Duran

Genel Cerrahi

Op. Dr. Eyüp Duran Yazılarını İncele

Plastik ve Estetik Cerrahi Hizmetleri

Kategoriler
Devamını Göster
İçeriği Kısalt