Yükleniyor
Otizme Yaklaşımda Homeopati

Otizme Yaklaşımda Homeopati

 • Otizme Yaklaşımda Homeopati
 • Otizme Yaklaşım ve Homeopati
 • Erken Başlayın 
 • Otizmden Emin Miyiz? 
 • Şimdi Ya Da Asla
 • Terapist Mi, Ebeveyn Mi? 
 •  En İyi Terapist Eeveynlerdir
 • Teşvik Et & Simüle Et & Teşvik Et
 • Çocuğunuzu Televizyon, Telefon ve Tabletten Uzak Tutun
 • Evde Daha Fazla İnsan Bulun
 • Otistik Çocuklarınızın Zihnini Pasif Öğrenme İçin Eğitin
 • Sadece Konuşmaya Odaklanmayın
 • Otizm İçin Homeopatiye Başlayın

Otizme Yaklaşım ve Homeopati

Çocuklarının otizm tanısını alınca tüm ebeveynler için başlangıçta bu durumu kabul etmekte zorlanmaları çok doğaldır. Doktorunuz çocuğunuzun otizmden kurtulması mümkün değil demiş olsa da, umutsuzluğa kapılmayınız. Erken davranış ve Homeopatik müdahaleden sonra iyileşen veya önemli ölçüde iyileşen birçok vaka olmuştur.  

Erken Başlayın 

Teşhis konulduktan sonra, teşhisle mümkün olan en kısa sürede kabullenmek çok önemlidir. Ebeveynlerin çoğu teşhisi kabullenmemek için mücadele eder. Bu çocuk için zaman kaybına yola açar.  Erken müdahale, çocuğun otizmden kurtulmasında çok önemli bir role sahiptir.

Otizmden Emin Miyiz? 

Çok küçük bir çocukta, diyelim ki 18-24 aylık bir çocukta tanı koymak zordur. Bir Nörogelişim uzmanı teşhis için doğru kişidir. Otizmi erken teşhis etmede her zaman çok yararlı bulduğum bir teşhis işareti, çocuğun adının söylenmesine nasıl tepki verdiğidir. Özellikle de bir yabancı seslendiğinde…

Çocuğunuza ne olduğunu anlayın. Görünüşe göre kendi dünyasına kapanmış olan çocuk, çevresindeki dünyayla daha az bağlantılıdır. Zihni kendi dünyasında olmak için eğitiliyor. Bu nedenle kendi kendini uyarıyor. Bunu önleyin. Bu onun yeni şeyler öğrenmesini engelliyor. 

Şimdi Ya Da Asla

Bu konuda gecikmeyi göze alamazsınız. Tüm enerjisini, çocuğunu içine girdiği dünyadan çekip çıkarmak için harcayan ebeveynlere ait olan çocukların Otizm probleminde iyileşme görme şansı çok daha yüksektir.

Erken aşamada otizmli çocuklar için okuldan kaçınılmasını öneririm. Eğer, yalnızca otızmlilere yönelik özel öğretmen sağlayan okullara gönderilmelidir.  Çocuğunuzu normal okula göndermemenizdeki en büyük neden, dış dünyadaki baskıdan dolayı çocuğun daha da iç dünyasına kapanma riskidir. 

Terapist Mi, Ebeveyn Mi? 

Büyük farkı yaratacak olan kişi terapist değil, sizsiniz. Çocuğu bir terapiste götürmenin handikapı olabilir. Çoğu ebeveyn bir terapistten yardım almaya başladıktan sonra rahatlama hisseder ve çocukla gerektiği kadar çalışmayı bırakır. Evde verilmesi gereken uyarımı tamamen ihmal etmeye başlarlar.

Çocuğunuzu terapiye götürüyorsanız, çocuk eve döndüğünde evde kendi iç dünyasına dalmak için boş zaman kalmadığından emin olun. Bu kendi iç dünyasına kayması, iyileşmesinin önündeki en büyük engeldir.  Otizmli bir çocuk kendi benliğine kaydığında, pasif öğrenmesi gerçekleşmez ve dolayısıyla öğrenim süreci aksar. 

Çocuğu en iyi terapiste veya en iyi terapi merkezine götürmüş olmak, ebeveynleri kendi üzerlerine düşeni yaptıklarına ve çocuklarının otizmden bir süre sonra kurtulacağına inandırır.  Eve döndüğünüzde, stimülasyona ayak uydurun. Oynayın, konuşun, dans edin. Her türlü aktiviteyi yapın. Onu sizinle ve etrafındaki normal dünyayla bir döngü içinde tutun.  

 En İyi Terapist Eeveynlerdir

Çocukla çok fazla zaman geçirdiğiniz sürece bir terapiste gitmenin veya çocuğunuzu otizm terapi merkezine götürmenin hiçbir zararı yoktur. Siz çocuğunuz için en iyi terapistsiniz.

Teşvik Et & Simüle Et & Teşvik Et

Her terapinin arkasındaki temel ilke, çocukla sürekli etkileşim halinde olmaktır.

Onu asla yalnız bırakmayınız. Kendi dünyasına kaymasına izin vermeyiniz. Otizmli çocuğa en çok zarar veren de budur. Kendi içine kayması onu yeni şeyler öğrenmekten uzaklaştırır ve dolayısıyla konuşmasını ve bir şeyler yapmasını aksatır. Çocuğu sürekli teşvik edin; konuşun, oynayın, dans edin. Onu yalnız bırakmayın. 

Tüm egzersiz, pasif bir şekilde bir şeyler öğrenebilmesi için zihni sürekli olarak dış dünyayla bağlantılı olacak şekilde eğitmeyi amaçlar.

Çocuğunuzu Televizyon, Telefon ve Tabletten Uzak Tutun

Çocuğunuz, televizyondan, telefondan ve tabletten hiçbir şey öğrenemez.

Çoğu zaman onlar için büyük bir takıntı haline gelirler ve işleri daha da kötüleştirirler.

Çocukların bu tür aletlerden uzaklaştırıldığı yüzlerce vakada mucizevi sonuçlar elde edildiği görülmüştür.

Evde Daha Fazla İnsan Bulun

Otizmin görülme sıklığındaki artıştan çekirdek aileler mi sorumlu tutulacak, kimse gerçek yanıtı bilmiyor. Ama kesinlikle insan etkileşiminin, çocuğun otizmden iyileşmesiyle büyük ilgisi var. 

Otistik Çocuklarınızın Zihnini Pasif Öğrenme İçin Eğitin

Çocuklarda pek çok öğrenme, pasif olarak gerçekleşir. Çevrelerinde olup bitenlerden çok şey öğrenirler. Otizmli çocuklar kendi dünyalarına kayma eğilimindedirler. 

Sürekli uyarılma, zihinlerini durumlarının dışına çıkması için eğitir ve pasif bir şekilde bir şeyler öğrenmeye başlarlar. Sürekli uyarı sağlayın ve çocuğunuzla vakit geçirin.

Sadece Konuşmaya Odaklanmayın

Konuşma, beynin tek başına bir özelliği olmayıp, beynin çeşitli fakültelerinin kümülatif gelişiminden kaynaklanır. Otizmden kurtulmaya başlayan çocuklarda gerçekten aradığımız spontane konuşmadır. Kendiliğinden konuşan bir çocuk, çocuğun öğrenmeye zorlandığından daha fazlasını konuşabildiği bir durumu ifade eder. Çevresinden kelimeleri alıp kendi kendine konuşabilir.

Otizm İçin Homeopatiye Başlayın

Homeopatinin, otizm tedavisinde nasıl yardımcı olduğuna dair pek çok kaynak yazı vardır. Homeopati ile otizmden kurtulma belirli faktörlere bağlıdır. Çocuğun yaşı, hiperaktivite ve son sözel gelişimin, vakanın genel sonucu üzerinde büyük etkisi vardır. Homeopati, bazı çocuklarda büyük bir şans olabilir. Açıkça söylenebilir ki bazı çocuklar homeopati ile dramatik bir şekilde iyileşir.

Bu makaleyi yazmış olan, Uzm. Dr. Zeynep Özkök için randevu oluşturun veya bu makale hakkında daha fazla bilgi edinin.
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.
Bu Sağlık Rehberini Paylaşın
MAKALE YAZARI

Uzm. Dr. Zeynep Özkök Yazılarını İncele

Plastik ve Estetik Cerrahi Hizmetleri

Kategoriler
Devamını Göster
İçeriği Kısalt
İlgili Diğer Makaleler
Devamını Göster
İçeriği Kısalt