Yükleniyor
Homeopati ile Tanışalım

Homeopati ile Tanışalım

  • Homeopati ile Tanışalım
  • Peki, Nedir Homeopati?
  • Homeopatiye Ne Zaman İhtiyaç Duyarız? 
  • Homeopati Güvenilir ve Bilimsel Midir?
  • Homeopatinin Farkı Nedir Ve Neden Tercih Etmeyelim?
  • Homeopatik İlaçlar Sağlık Bakanlığı Onaylı Mıdır? 
  • Peki, Homeopati Hangi Hastalıklarda Kullanılabilir?
  • Homeopatik Tedavi Ne Kadar Sürer?

Ülkemizde yeni yeni duyulan bir tıp alanı olan homeopati konuşalım. Türkiye’de son 20 yılda adını duyar olduk. Bugün İstanbul, Ankara, Bursa, İzmir, Konya gibi büyük şehirlerde yaygın kullanımı olan homeopati birçok Avrupa ülkesinde, Amerika’da Hindistan’da kullanımı yaygındır. Almanya menşeili olan homeopati 1800’lü yıllardan beri Avrupa’da kullanılmaktadır.

Peki, Nedir Homeopati?

Yunanca iki kelimeden oluşan homeopati ‘homeo’ benzer ve ‘pati’ patoloji anlamında benzer patoloji demektir. Homeopatinin temel ilkesi benzer benzeri iyileştirir. İçinde yaşadığımız dünyada her şeyle benzer yanlarımız, benzer problemlerimiz ve benzer hastalıklarımız var. Doğa ve insan muhteşem bir nizam ve uyum içinde yaratılmıştır. İnsanda can dediğimiz bir yaşam enerjisi vardır. Bizi cesetten ayıran candır. Zaman zaman ister travma olsun ister hastalık olsun ister stres kaygı durumları olsun yaşam enerjisi akışında tıkanıklıklar olur. Bu tıkanıklıkları çözemediğimizde vücutta alarm verir. Tıpta hastanın şikâyeti dediğimiz, klinikte semptom ve bulgular olarak değerlendirdiğimiz aslında vücudun yardım çağrısıdır. Homeopati bu tıkanıklıkların çözümünde rol oynar. 

Homeopatiye Ne Zaman İhtiyaç Duyarız? 

Aslında buna değindik. Hastalandığımızda ya da yaralandığımızda başvurabiliriz. İnsan bu durumda hassaslaşır. Normalden daha savunmasız hisseder kendini. Doktora güvenmek ister. Mahremiyetini ona açacaktır. Gerek bedeni gerek yaşadıkları ve hissettikleri gerek ona kötü gelen şeyleri söylerken rahat olmak ister. Onu iyileştirebileceğine inandığı ve güvendiği kişiye kendini açar. Tedavide doğal olanı tercih etmek ister. Homeopatik değerlendirme hem hastaya özenle yaklaşır hem de detaylı bir anemnezden oluşan 1-2 saatlik bir görüşmeden oluşur. Detaylı anamnez ve detaylı bir muayene yapılır. Tedavi edilemez denilen birçok hastalıkta etkin tedavi sağlar. Homeopati bu konuda büyük bir konfordur.

Homeopati Güvenilir ve Bilimsel Midir?

Evet. Bilinenin aksine homeopati üzerine yayınlanmış birçok bilimsel çalışma bulunmaktadır. Çalışmalar hastalar ve sağlıklı gönüllülerle hala devam etmektedir. Homeopatik ilaçlarda kalıcı yan etki yoktur. Olan etkiler geçicidir. Çok düşük dozlarla etkin tedavi sağlandığı için böbrek ve karaciğer rahatsızlıklarında doz ayarlanmasına ihtiyaç olmadığı hatta bu hastalıkların tedavisinde sık kullanımı gözlenmiştir. 

Homeopatinin Farkı Nedir Ve Neden Tercih Etmeyelim?

Homeopatide hastalık yok. Hasta vardır. Her insanın hastalığı ona özeldir. Tedavisi de ona özeldir. Homeopatide her gribe aynı ilaç verilmez. Her gastriti olanda aynı ilaç kullanılmaz. Yaklaşım da tedavi de kişiye özeldir. Hastanın yapısına ve hastalığına en uygun tedaviyi bulmaya odaklanır. 

Kullanılan ilaçlar tamamen doğaldır. Katkı maddesi içermez. Doğada bulunan bitki, hayvan ve mineralleri nanoteknoloji ile ilaç formuna dönüştürülür. Yurt dışında üretimi yapılmaktadır. İlaç fiyatları gayet uygundur. En önemlisi homeopatide sürekli ilaç kullanımı yoktur. Kesin tedaviye yönelik yaklaşım vardır. İyileşme sağlanamasa da çoklu ilaç kullanımını azaltmayı hedefler. Başarı etkinliği de yüksektir. 

Homeopatik İlaçlar Sağlık Bakanlığı Onaylı Mıdır? 

Sağlık Bakanlığı, homeopatik ilaç kullanımını ve eczanelerde satışını onaylamıştır. Ayrıca, Türkiye’de Ankara, İstanbul ve Bursa’da Sağlık Bakanlığı tarafından onaylı homeopati eğitimleri verilmektedir. Ülkemizde yaklaşık 20 yıldır homeopatik tedavi kullanımı mevcuttur. İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Konya gibi büyük şehirlerde kullanımı yaygınlaşmaktadır. Hekimler tarafından homeopati poliklinikleri açılmaktadır. 

Peki, Homeopati Hangi Hastalıklarda Kullanılabilir?

Homeopati şu hastalıkta kullanılamaz diye bir bilgi henüz mevcut değil. Sadece modern tıpta olduğu gibi gebe, çocuk ve yaşlıda kullanımı önerilmeyen ya da doz ayarlanması gereken detaylar mevcuttur.  Kullanım alanı çok geniştir. Somutlaştırmak gerekirse dahiliye alanında mide bağırsak problemlerinde yani gastrit, ülser, ishal, kabızlık, gıda zehirlenmelerinde kullanılır. Nörolojik alanda migren, epilepsi ve multiple skleroz, ALS tedavilerinde kullanılır. Psikiyatride panik atak, OKB, şizofren ve bipolarda kullanılır. Kas ve iskelet problemlerinde fibromyalji, ankilozan spondilit, bel fıtığı, diz problemleri, burkulma, ezilme ve kırıklarda kullanılır. Solunum yolu hastalıklarında ve alerjide kullanılır. Daha bir çok alan sayılabilir. 

Homeopatik Tedavi Ne Kadar Sürer?

Hemen bir ilaç ile iyileşme isteği söylemesek de içimizden geçer. Ama hastalıklar bir anda oluşmadığı gibi bir anda da geçmez. Evet bunu biliyoruz. Peki, bir süresi yok mu? Hiçbir tedavi %100 iyileşme garantisi veremez. Ama diyelim ki 10 yıldır migren hastalığım var. Yaklaşık 10 aylık bir sürede tedavi edilebilir ya da sıklığı azaltılabilir. Basamak basamak tedavi yapılır. Belli aralıklarla kontrole çağrılır.

Her insan keşfedilmeye değer bir dünyadır. Onun tarzı, duruşu, iş yapışı nasıl bir diğer insana hiç benzemiyorsa hastalığının gelişimi de seyri de benzemez. O nedenle ona onun tarzında yaklaşmak homeopatinin en temelidir. 

Bir farkındalık oluşturabildiysem ne mutlu bana… 

Uzm. Dr. Zeynep ÖZKÖK

Bu makaleyi yazmış olan, Uzm. Dr. Zeynep Özkök için randevu oluşturun veya bu makale hakkında daha fazla bilgi edinin.
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.
Bu Sağlık Rehberini Paylaşın
MAKALE YAZARI

Uzm. Dr. Zeynep Özkök Yazılarını İncele

Plastik ve Estetik Cerrahi Hizmetleri

Kategoriler
Devamını Göster
İçeriği Kısalt
İlgili Diğer Makaleler
Devamını Göster
İçeriği Kısalt