Yükleniyor
Tiroit Hastalığında Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Tiroit Hastalığında Beslenme Nasıl Olmalıdır?

  • Tiroit Hastalığında Beslenme Nasıl Olmalıdır?
  • Tiroidit Nedir?
  • Tiroid Diyet Planı
  • Karbonhidrat Alımı
  • Protein Alımı
  • Mineral Alımı
  • Gluten Alımı
  • Yemek Zamanlaması
  • Egzersiz Yapmak

Tiroidit Nedir?

Kilo kaybı için doğru tiroid diyetinin ana hatlarını çizmeden önce, durumu anlamamız gerekir.

Tiroidit, dünya çapında insanların %1-2'sine etki eden ve kadınları erkeklerden on kat daha fazla etkileyen bir durumdur. Birçok hipotiroidizm vakasına, bağışıklık sisteminin tiroid bezine saldırması ve zarar vermesi neden olur. İki türü vardır: hipotiroidizm ve hipertiroidizm.

Hipotiroidizm, vücudun yeterince tiroid hormonu üretmediğinde ortaya çıkan bir durumdur.

Semptomlarınızın ciddiyetine bağlı olarak ve düzenli izleme ile size ilaç verilir ve ilacınızın daha etkili olmasına yardımcı olacak bir diyete başlamanız önerilir. Daha hafif vakalarda, diyet ve yaşam tarzı değişikliği bozukluğu yönetmek için yeterlidir ve bazı durumlarda semptomları etkili bir şekilde tersine çevirir.

Teşhis konulması son derece önemlidir - tiroidiniz yeterince aktif değilse, doğru zamanda doğru tedaviyi almamak, diyet ve egzersizle bile kilo vermeyi neredeyse imkansız hale getirebilir. Semptomları gördükten sonra teşhisinizi ne kadar uzun süre ertelerseniz, o kadar fazla kilo alırsınız. Bu nedenle, belirtileri aramak ve teşhis ettirmek ilk adımdır, ardından kilo kaybı için doğru tiroid diyetini ayarlamak gelir.

Kilo kaybı için tiroid diyetinin anahtarı, az aktif tiroid nedeniyle yavaşlayan metabolizmanızı artıracak yiyecekler yemektir.

Aşağıda, hangi yiyeceklerin yenilmesi ve kaçınılması gerektiğini vurgulayan kilo kaybı için bir tiroid diyet planı hazırlıyoruz.

Tiroid Diyet Planı

Karbonhidrat Alımı

Tiroid sorunları olan çoğu insan, kilo kaybı için tiroid diyetlerinin bir parçası olarak sıfırdan düşük karbonhidratlı bir diyet hedeflemelidir. Glisemik indeksi yüksek olan aşırı karbonhidrat ve yiyecekler vücuttaki iltihaplanmayı artırabilir. Kilo kaybı için tiroid diyetinizin bir parçası olarak kompleks karbonhidratları ve nişastalı sebzeleri ve baklagilleri hedefleyin.

Protein Alımı

Uzmanlar tarafından kilo kaybı için tiroid diyetinin bir parçası olarak daha yüksek protein reçete edilir. Çalışmalar, hipotiroidizmi olan kadınlar için ideal vücut ağırlığının kilogramı başına 1,2 ila 1,5 gram protein içeren daha yüksek proteinli bir diyet önermektedir.

Protein alımınızı arttırmanın en iyi yolu, yemeklerinizi protein etrafında oluşturmak ve bol miktarda taze sebze ve kepekli tahıllar eklemektir. Mümkünse zeytin ve avokado yağı gibi sağlıklı yemeklik yağlar kullanın.

Mineral Alımı

Doğru mineralleri doğru miktarda almak - özellikle iyot - tiroid sorunlarının yönetilmesine yardımcı olabilir. İyot ve tiroid fonksiyonu arasında güçlü bir ilişki vardır. Aşırı iyot sizi hipotiroidizm riskine sokabilir - ancak iyot eksikliği de olabilir. Özellikle çok fazla veya çok az aldığınızı düşünüyorsanız, iyot seviyenizi test etmelisiniz. Bu, tiroid hastaları için doğru kilo verme diyetinin belirlenmesinde bir faktördür.

Kilo kaybı için tiroid diyetinizin bir parçası olması gereken diğer mineraller arasında selenyum (yumurta, ton balığı ve baklagillerden tüketebilirsiniz) ve çinko (istiridye, tavuk ve amarantta bulunur) bulunur. Bu mineraller, T4 hormonunun aktif T3 hormonuna dönüşümünü destekler.

Gluten Alımı

Gluten, son on yılda oldukça kötü bir şöhrete sahip oldu ve bunların bir kısmı haklı, bir kısmı ise sadece alarm verici. Ancak araştırmalar, bir kişinin glütene ve çölyak hastalığına duyarlılığı ile Hashimoto tiroiditi gibi belirli otoimmün durumların başlangıcı arasında bir bağlantı olduğunu gösteriyor.

Bazı hastalar glütensiz bir diyete geçtiklerinde önemli kilo kaybı bildirdiler. Kahverengi pirinci, kinoayı tercih edebilir ve yerel olarak bulunan glütensiz unları kullanabilir ve bunları yemeklerinize dahil edebilirsiniz.

Yemek Zamanlaması

Yemeklerinizin zamanlamasını değiştirmek - aralıklı oruç tutmak veya küçük, sık yemek yemek - de yardımcı olabilir. Aralıklı oruç diyeti genellikle yemek yediğiniz süreyi sınırlamak anlamına gelir. Bu, günaşırı oruç tutmaktan periyodik oruç tutmaya veya günlük zaman kısıtlamalı beslemeye kadar değişebilir.  Ayrıca, yemek yemenizi günde iki veya üç öğünle sınırlandırabilirsiniz; bu yaklaşım, yağ yakımını uyarmaya ve açlık hormonlarını düzenlemeye yardımcı olabilir.

Egzersiz Yapmak

Egzersiz, kilo vermenin en önemli yönlerinden biridir. Kardiyo, tiroid hastalarının kilo kaybını sürdürmeleri için önemlidir, çünkü durum kasların işleyişini etkiler. Hipotiroidizmi olan kişiler kilo verebilir, ancak ortalama bir insandan daha fazla direnç ve kardiyoya yatırım yapmaları gerekir.

Hipotiroidizmi olan kadınlar anormal kas fonksiyonu yaşayacaklardır, bu da tedaviye başladıktan sonra bile kas inşa etmede ve sürdürmede daha fazla zorluk çekecekleri anlamına gelir. Haftada 2-3 kuvvet antrenmanı çalışması önemlidir.

 

Bu makaleyi yazmış olan, Uzm. Dyt. Sevinç Sevinçer için randevu oluşturun veya bu makale hakkında daha fazla bilgi edinin.
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.
Bu Sağlık Rehberini Paylaşın
MAKALE YAZARI

Uzm. Dyt. Sevinç Sevinçer Yazılarını İncele

Plastik ve Estetik Cerrahi Hizmetleri

Kategoriler
Devamını Göster
İçeriği Kısalt
İlgili Diğer Makaleler
Devamını Göster
İçeriği Kısalt