Yükleniyor
Obezitenin Sağlığa Zararları Nelerdir?

Obezitenin Sağlığa Zararları Nelerdir?

  • Obezitenin Sağlığa Zararları Nelerdir?
  • Obezitenin sağlık açısından tehdit ettiği birçok unsur bulunmaktadır.
  • Obezitenin yaygınlaşmış bir sorun olması bilinir

Obezite, vücutta biriken yağların topluluğuyla oluşmuş ve insanın birikmiş kilolarının fazlalığa neden olması durumuna denir. Obezite günümüzde, fazlasıyla çoğalmaya başlamış bir durumdur. Bu durumun sebeplerinden birisi, asosyalliktir. Asosyal olan insanların gün boyu hareketlerinin azalmasından dolayı metabolizmaları yavaşlar. Bu durumsa, birçok kilo alışına sebep olur, insanların bir anda kilo alması mümkün değilken, metabolizmalarının yavaşlamasından ve gün boyu hareketsizliklerinden dolayı aniden kilo almaya başlarlar. Asosyallerden ziyade, masa başı çalışanlarında ve ruh sağlığı bozuk olan insanlarda da görülür. Psikolojik birçok durumda da obezite insanların karşısına çıkabilir. Bu durumların önüne geçilebilmesi için, insanlar spor yapmaya başlarlar. Spor yapmanın obeziteye karşı en büyük engel olduğunu söyleyebiliriz. 

Obezitenin sağlık açısından tehdit ettiği birçok unsur bulunmaktadır.

 Bu unsurlar ise şunlardır:

  • Kalp hastalıklarına yön verir. Obezite, vücutta birikmiş yağlardan dolayı, hareket etmede zorlanmaya başlanan insanlarda, kalp hastalıklarına neden olabilir. Yüksek orandaki yağ sindirim sistemimize ve organlarımıza zarar verir. Kalpteki kan pompalama durumunda aksaklıklar meydana gelebilir. Bu durum hayatınızı tehdit altına sokar.
  • Yüksek tansiyon ve kanser olma olanakları artar. Tansiyonlarının yükselmesinde ki neden ise, hareketsiz kalmalarından dolayıdır. Hareketsiz kalan bedenin tansiyonu yükselir. Yüksek tansiyon ise sağlığımızı birçok noktada tehdit eden bir unsurdur. Kanser olma yüzdelerinin artmasında ki sebep ise, vücuda giren gıdaların fazlalaşmasından ötürüdür. Diğer bireylere göre %40 daha fazla kanser olma şansları artar.
  •  Psikolojik sıkıntıları ortaya çıkabilir. Kendini güvende hissetmeyen birey, benliğine suçlamalarda bulunmaya başlar. Özgüvensizliğinde getirisiyle, beynini yormaya başlayan bireyin, depresyona girme ihtimali yüksektir. Bu durumsa sağlık açısından büyük bir problemdir.
  • Obezite olan kişilerde solunum sıkıntıları ortaya çıkar. Çabuk yorulurlar ve aniden nefes almaya başlarlar, yoruldukları zaman durmaları gerekir.
  • Şeker hastalığına ve safra kesesi hastalıklarına da neden olabilir. Aldıkları kalorilere dikkat etmemeye devam ettiklerinde, bu hastalıkların başlarına gelmesi muhtemel bir durumdur.

Obezitenin yaygınlaşmış bir sorun olması bilinir

Dünya çapında bir yoğunluğu vardır. Bu durumun ele alınmasında ki başlıca temel sebep, insan sağlığına bilinmediğinden fazla zararı olmasıdır. Ruh sağlığına da zararı olan obezitenin, bir an önce insanlar tarafından fark edilince, bu durumdan kurtulmaya çalışmaları gerekir. Obeziteden kurtulmak isteyen insanların, ilk başvurduğu yol spora gitmektir. Sporda diyete başlanırsa, büyük bir yol kat edebilecekleri onlara gösterilir ve bu durumu alt etmeye çalışırlar. Bir oran verecek olursak %40’ı bu işi başarabilir ancak diğerleri egzersiz yapmadan bir diyetle bu işten sıyrılmaya çalışırlar.

Bu makaleyi yazmış olan, Uzm. Dyt. Edanur Serçe için randevu oluşturun veya bu makale hakkında daha fazla bilgi edinin.
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.
Bu Sağlık Rehberini Paylaşın
MAKALE YAZARI

Uzm. Dyt. Edanur Serçe Yazılarını İncele

Plastik ve Estetik Cerrahi Hizmetleri

Kategoriler
Devamını Göster
İçeriği Kısalt
İlgili Diğer Makaleler