Yükleniyor
Beyni Güçlendiren Gıdalar

Beyni Güçlendiren Gıdalar

  • Beyni Güçlendiren Gıdalar
  • Beynimiz, bizim biz olmamızda ki temel sebeptir. 

Beynimiz, bizim biz olmamızda ki temel sebeptir. 

İş hayatımızdaki çoğu başarımız, insan ilişkilerinde kurduğumuz iletişimler ve eğitimdeki başarılarımız, ruh sağlığımız ve sosyal alanda oturttuğumuz başarılarımızda büyük oranla beynimizin sayesindedir. Zihin ve beden ilişkisini ne kadar doğru kullanırsak o kadar iyi bir hayata sahip olabiliriz. Kafatasının içinde bulunan beyin, vücudumuzda sinir sistemimiz içinde ki faaliyeti yönetir. Birbirlerine bağlı milyonlarca nörondan oluşan beyin, insanın en önemli organlarının kalpten sonra başında gelir. Beyin düzenleyici yeteneği sayesinde, vücudumuzun hareketlerini yani fonksiyonlarımızın her birini düzenler. Nefes alışımızdan, aşık olmamıza kadar ki durumlar, beynimizle kurduğumuz bağlantılar sayesinde oluşur. Kontrol hareketlerini yani yürüyüşümüze, gülüşümüze ve konuşmamıza ön ayak sağlar. Duygularımızdan ve davranışlarımızdan da beyin sorumlu tutulur. Bu yazımızda, beyne iyi gelen 7 gıdadan bahsedeceğiz.

Balık: Beynimizin yarısından çoğu yağlardan oluşur. Omega-3 yağlarının beslenme yoluyla alınması, beyin sağlığımız için mükemmel bir önem taşır. Çocukların beyin gelişimlerine katkı sağlayan bu gıda, yaşlılarınsa Alzheimer hastalığı geçirmelerine engel olur. Beyin için, haftada en azından bir kez balık tüketmeliyiz. Unutmayalım ki beynimizin en önemli sigortası proteinden geçer.

Kuruyemişler: Başta ceviz olmak üzere, bütün kuruyemişlerin beyin sağlığımıza ayrı ayrı yararları bulunmaktadır. Birçok doymamış sağlıklı yağlardan geçen, kuruyemişler protein ve karbonhidrat açısından oldukça zengin gıdalardır. Bu gıdaların ayrı bir lüksüde kaslara iyi gelmeleridir. Vitaminleri de göz önünde bulundurduğumuzda, günde 60-70 gram kuruyemişin tüketilmesi öneriliyor.

Böğürtlen ve Yabanmersini: Antioksidan beynimiz için önemli bir vitamindir. Bu vitamin beynimizin zinde olmasını sağlar ve enflamasyona, yaşlanmaya karşı bizi korur. Beyin sağlığınız için, bu meyveleri mevsimlerinde bol bol tüketmeniz öneriliyor.

Zerdeçal: Son yıllarda ve günümüzde fenomen olan zerdeçal, içinde beyne iyi gelen birçok vitamin barındırır. Sadece beyne iyi gelmekle kalmaz, tüm organlarımız üzerinde etkisi vardır. Zerdeçalın bilimsel olarak kanıtlanmış faydaları ise şunlardır:

  • Beyni genç tutmayı sağlar. Beyin yaşlanmaya başladıkça hafıza kayıplarına neden olabilir; bu durum beyin sağlığı için büyük bir önem taşır.
  • Hafızaya çok iyi gelir. Alzheimer hastalığına karşı oldukça korunak sağlar.
  • Parkinson kanserine karşı korunaklıdır.

Brokoli: Brokolinin vücudumuza oldukça fazla faydası bulunur. Bunun yanı sıra beyninde bu faydalardan yararlandığını söyleyebiliriz. Brokolinin K vitamini içermesi, beyne ayrı bir etki yapar. Brokolinin bu özelliği beyni genç tutmaya yarar.

Yumurta: Yumurta yüksek protein içermektedir. Beyin kimyasını güçlendirir ve genç tutmayı sağlar. Hafıza için birebir bir gıdadır.

Bitter Çikolata ve Kahve: İki maddede, sağlıklı vitaminler barındırır. Yüksek oranda barındığı bu vitaminlerin, beyne iyi geldiği anlaşılmıştır.

Bu makaleyi yazmış olan, Dyt. Ferhat Gültekin için randevu oluşturun veya bu makale hakkında daha fazla bilgi edinin.
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.
Bu Sağlık Rehberini Paylaşın
MAKALE YAZARI

Dyt. Ferhat Gültekin Yazılarını İncele

Plastik ve Estetik Cerrahi Hizmetleri

Kategoriler
Devamını Göster
İçeriği Kısalt
İlgili Diğer Makaleler
Devamını Göster
İçeriği Kısalt