Yükleniyor
Beslenmenin Sağlık İçin Önemi

Beslenmenin Sağlık İçin Önemi

 • Beslenmenin Sağlık İçin Önemi
 • Bu özellikler ise şunlardır:

Sağlığınıza önem veriyorsanız ve korunmasını istiyorsanız beslenmenizi düzgün ve düzenli bir şekilde yapmanız gerekiyor. Hastalıkların vücuda girememesi için, düzgün ve düzenli beslenme şarttır. İnsanın bedenine ve ruhuna iyi gelecek birçok gıda bulunmaktadır. Bunun yanında insanın ruhuna ve bedenine iyi gelmeyecekte birçok gıda bulunmaktadır. Alınması gereken öğünlerin alınmaması durumunda kişi, yetersiz beslenmiş olur. Bu durum ise sağlığınızı tehdit edici bir unsurdur. İnsan vücuduna gerektiğinden fazla kalori alırsa kilo alır, gerektiği kadar kalori almazsa kilo verir. Günde ne kadar kalori almanız gerektiğini kilo boy endeksi ile hesaplamanız mühimdir. Dengesiz beslenen insanlarda, kilo kaybı veya kilo artışı görülmektedir. Ayda iki kez bile hastalık geçirebilirler ve mide rahatsızlıkları da muhtemeldir. Yeterli ve düzenli bir şekilde beslenen kişilerin diğer kişilere göre birçok belirleyici özellikleri bulunur. 

Bu özellikler ise şunlardır:

 • Beslenmesini düzgün ve yeterli bir şekilde uygulayan insanlar, dayanıklı ve sağlıklı bir görünüşe sahiptirler. Bu durumsa onlara ayrı bir özgüven verir.
 • Hareketli ve enerjiktirler. Esneklikleri, hareketlerine ve enerjilerine yansır. Bu durumsa onları farklı kılan özelliklerden birisidir.
 • Normal bir zihinsel gelişimleri vardır.
 • Sıkça hasta olmayan bir vücuda sahiptirler. Anormal bir durum olmadığı sürece, senede ortalama iki kez hastalanırlar.
 • Diğer kişilere oranla neredeyse hiç mide rahatsızlıkları bulunmaz.
 • Kilo ve boy endeksleri yerindedir.
  Yukarıda görmüş olduğunuz gibi, düzenli ve dengeli beslenen kişilerin diğer kişilere göre daha avantajlı olduğunu anlayabiliriz. Bu durumu daha iyi anlayabilmemiz için, yetersiz ve düzensiz beslenen kişilerde görülen sıkıntıları da sizlerle paylaşmayı düşündük. Yetersiz ve düzensiz beslenen kişilerde görülen durumlar ise şunlardır:
 • Enerjileri çok az seviye de bulunması gibi, hareketlerinde ise ağırlardır. Hareketlerinin ağırlığından ötürü isteksizlerdir.
 • Cilt yapılarında ki kötü durumlar. Ciltleri kuru ve sağlıksızdır, bu durumsa, kişilerin kendilerini beğenmemelerine kadar gidebilir.
 • İştahsız ve yorgun bir vücut yapısına sahiptirler. Bu durumsa onları psikolojik olarak etkiler ve duygu durum bozukluğu dahi yaşayabilirler.
 • Baş ağrılarından şikayetçilerdir. Dengeli ve düzenli beslenmeyen bireylerde baş ağrısı görülebilir.
 • Kilo boy endeksleri birbirlerine uymaz. Yani bu durumsa, iki durumu teşkil eder. Şişman veya zayıftırlar.
 • Düzensiz beslenme bazı mide hastalıklarına yol açabilir. Gastrit ve reflü bunların başında yer alır. Gastrit ve reflünün insan huzuruna dahi etkisi olduğu bilinmektedir. Bu hastalıkların giderilebilmesi içinse dengeli ve düzenli beslenmemiz gerekir.

Okuduğunuz üzere, maddelerin arasında ki farklar pek iç açıcı değil. Düzenli ve dengeli beslenmeniz sağlığınız açısından önemli bir meseledir. Sağlığınızın yanı sıra, ruhsal durumlarınızın da değişebileceğini gördünüz.

Bu makaleyi yazmış olan, Dyt. Özüm Yurtseven için randevu oluşturun veya bu makale hakkında daha fazla bilgi edinin.
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.
Bu Sağlık Rehberini Paylaşın
MAKALE YAZARI

Dyt. Özüm Yurtseven Yazılarını İncele

Plastik ve Estetik Cerrahi Hizmetleri

Kategoriler
Devamını Göster
İçeriği Kısalt
İlgili Diğer Makaleler
Devamını Göster
İçeriği Kısalt