Yükleniyor
Diş Rahatsızlıkları

Diş Rahatsızlıkları

  • Diş Rahatsızlıkları
  • Diş eti çekilmesi
  • Sıcak ve soğuk yiyeceklere hassasiyet
  • Diş eti kanaması
  • Diş çürüğü

Diş eti iltihabı İnsan sağlığı açısından önemli bir rahatsızlık türüdür. Bu hastalık diğer farklı hastalıkları da tetikleyebilir bu yüzden böyle bir rahatsızlıkta hemen bir diş hekimine uğramak gerekiyor. Bu hastalığa sebep olan etmenler ağız hijyenin yeterince sağlanmaması ,yeterli ve dengeli beslenmeme, düzenli spor yapmama ve diğer hastalıklar tetiklemiş olabilir. Bakteri enfeksiyonu sonucu oluşan iltihap bizde ağrıya sebep olabilir. Genelde hiçbir şey yapmasak bile birkaç gün içerisinde iyileşebilir fakat iltihap büyürse ve etkisi uzun süre devam ederse bir diş hekimine uğramak gerekir. Antibiyotik tedavisiyle kısa sürede sağlığınıza kavuşabilirsiniz. Eğer bunları yapmazsanız diş kaybına kadar varabilen sorunlarla yüz yüze gelebilirsiniz. Bu yüzden iyi bir hekim araştırması yapmamız gerekir eğer hekim alanında uzman değilse bu rahatsızlık çok daha fazla zarar verebilir. Diş eti iltihabı apse oluşturduğu yerde bir iri şeklinde bulunur eğer bir kanama yoluyla o kana karışırsa ve müdahale edilmezse kişinin ölümüne varan rahatsızlıklar oluşabilir. Bu yüzden hekim seçerken çok titiz çalışmak gerekir.
 

Diş eti çekilmesi

Dişlerde bulunan yumuşak dokuya bile zarar verebilen bu rahatsızlık dişlere desteklik veren kemiğin erimesine sebebiyet verebilir. Dişlerin sallanmasına ve düşmesine sebep olan bu rahatsızlık hemen tespit edilip tedavi edilmesi gerekir. Genel ağız ve diş temizliğini yeterince yapamayan kişilerde ortaya çıkan bu rahatsızlıkla karşılaşmak istemiyorsanız bir diş hekimine uğrayın ve 6 ayda bir diş kontrolü yaptırın. Bu hem diş eti çekilmesi hem de diğer diş ve ağızdaki rahatsızlıkların oluşma ihtimalinin düşürecektir. Bu rahatsızlığın bir diğer sebebi ise diş taşlarıdır tartar olarak adlandırılan bu bakteri yumağı dişe ve diş etine ciddi ölçüde zarar verir. Günde en az iki defa diş fırçalayarak bunun önüne geçebilirsiniz. Yetersiz beslenmeyle birlikte ağız kuruluğu ve çeşitli bakteri ve virüslerin etkisiyle bu rahatsızlık oluşabilir. Ağız kuruluğu yaşayan kişiler gün içerisinde bol su içmeleri gerekir. Diş eti çekilmesinden sorumlu bakteriler ağız içerisinde birikir ve diğer organlara ulaşabilir bu çok ciddi rahatsızlıklara yol açar bu sebeple ağız temizliğine dikkat edin ve tedavilerinizi geciktirmeyin.

Sıcak ve soğuk yiyeceklere hassasiyet

Bu soruyla sık sık karşılaşırız hassasiyet mi ağrı mı aslında buna hekiminiz karar verir. Ama hekimin buna karar vermesi için size birkaç soru sorar. Diş hassasiyetine sebep olan etkilerden biri eski dolgularınız olabilir. Kırık ve çatlamış dişler veya çürük dişler bu rahatsızlığa sebep olmuş olabilir. Buna hekiminiz karar verir size bununla ilgili birkaç soru sorar ve sizden edindiği bilgilerle tedavi uygula. Günümüzde oluşan diş hassasiyetlerini gidermek için belirli diş macunları üretilir. Bu macunlar diş hassasiyetini azaltmaya yönelik tedavi uygular bununla ilgili daha derin bilgiyi ve hangi marka daha iyi hekiminize danışarak alabilirsiniz. Bu hassasiyete sebep olan bir diğer etmen kullanılan diş macunun miktarı, markası, kullanılan diş fırçasının sertlik değeri sebep olmuş olabilir.

Diş eti kanaması

En çok görülen diş rahatsızlıklarından birisi de diş eti kanamasıdır. Bu rahatsızlık başka rahatsızlıkların habercisi olabildiği gibi bazı hastalıklara da sebebiyet verir. Bu yüzden diş eti kanamaları ciddiye alınmalı ve gerekli tedavi uygulanmalıdır. Sağlıklı bireylerde diş eti pembemsi renktedir belirli sağlık sorunları sonucu diş rengi değişebilir. Diş eti dokusunun zayıflamasıyla belirli kanamalar görülebilir. Buna sebep veren etmenler arasında kullanılan protezler , yeme alışkanlıkları, diş eti iltihabi, diş çekilmesi olabilir. En büyük sebeplerinden birisi ise C vitamini eksikliğidir bu rahatsızlık skorbit rahatsızlığına sebep olur. İlaçların yan etkisi olarak da bu rahatsızlık oluşabilir.

Diş çürüğü

Ağız boşluğunda yer alan bakteriler bu rahatsızlığa sebep olur. Bu bakteriler şekerli ve asitli besinlerle plak oluşturur bu plak diş çürümesine sebep olur bu rahatsızlıktan kurtulanın yanı düzenli diş fırçalama ve düzenli kontrollere gitmekten geçiyor

Bu makaleyi yazmış olan, Dr. Dt. Hakkı Emre Harbalıoğlu için randevu oluşturun veya bu makale hakkında daha fazla bilgi edinin.
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.
Bu Sağlık Rehberini Paylaşın
MAKALE YAZARI

Dr. Dt. Hakkı Emre Harbalıoğlu Yazılarını İncele

Plastik ve Estetik Cerrahi Hizmetleri

Kategoriler
Devamını Göster
İçeriği Kısalt