Yükleniyor
Sakal Ekimi İyileşme Süreci Nasıl Gerçekleşir?

Sakal Ekimi İyileşme Süreci Nasıl Gerçekleşir?

  • Sakal Ekimi İyileşme Süreci Nasıl Gerçekleşir?
  • Sakal Ekimi İyileşme Süreci

Sakal ekimi, sakalların eksik olduğu veya seyrelmeye başladığı bölgelerde uygulanan cerrahi bir işlemdir. İyileşme süreci, sakal ekimi işleminden hemen sonra başlar. Peki, sakal ekimi işlemi sonrası iyileşme nasıl gerçekleşir?

Sakal Ekimi İyileşme Süreci

Sakal ekimi sonrasında iyileşme sürecinin ilk günleri oldukça kritiktir. Özellikle ilk günlerde doktorunuzun tavsiyelerine mutlaka uymalı, reçete ettiği ilaçları zamanında almalısınız. İşte, gün gün sakal ekimi iyileşme süreci:
1. Gün: Sakal ekimi yapılan alanları nazikçe yıkamalısınız. Donör alanda ağrı, kaşıntı, uyuşma ve gerginlik görülebilir. 
2-3. Günler: Sakal ekimi yapılan alanda kabuklanma, şişlik ve hafif kızarıklık görülebilir. Donör alanda bulunan uyuşukluk dışındaki rahatsızlık kaybolmaya başlar. 
4-6. Günler: Sakal ekilen alandaki şişlik inmeye başlar. Ayrıca bu bölgedeki iyileşme hızlanır. Donör alandaki kabuklanma az da olsa devam eder. Bu kabukları şampuanla nazikçe masaj yaparak temizleyebilirsiniz. 
7. Gün: Sakal ekimi yapılan alandaki şişlik tamamen iner, kızarıklık ortadan kaybolur. Donör alan iyileşmeye devam eder. 
10. Gün: Sakal ekilen alandaki greftler kalıcı hale gelir. Donör alan yaklaşık yüzde 70 oranında iyileşir. 
15-30. Gün: Sakal ekimi yapılan alandaki sakal kıllarının çoğu dökülür. 
90. Gün: Yeni sakal kıllarınız çıkmaya başlar.
4. Ay: Sakalınız daha gür çıkar.
9-10. Ay: Sakal ekimi iyileşme süreci yaklaşık 10 ayda tamamlanmış olur. Böylece, çok daha gür ve sağlıklı saçlara kavuşabilirsiniz.

Bu makaleyi yazmış olan, Uzm. Dr. Burcu Minareci için randevu oluşturun veya bu makale hakkında daha fazla bilgi edinin.
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.
Bu Sağlık Rehberini Paylaşın
MAKALE YAZARI

Uzm. Dr. Burcu Minareci

Dermatoloji (Cildiye)

Uzm. Dr. Burcu Minareci Yazılarını İncele

Plastik ve Estetik Cerrahi Hizmetleri

Kategoriler
Devamını Göster
İçeriği Kısalt
İlgili Diğer Makaleler
Devamını Göster
İçeriği Kısalt