Yükleniyor
Hamilelikte Çatlak Oluşmaması İçin Ne Yapılmalıdır?

Hamilelikte Çatlak Oluşmaması İçin Ne Yapılmalıdır?

  • Hamilelikte Çatlak Oluşmaması İçin Ne Yapılmalıdır?
  • Hamilelikte Oluşan Çatlaklar

Kadınların hayatta yaşayabilecekleri en güzel yolculuk, hiç kuşkusuz 9 ay süren hamilelik süreçleridir. İlk başta mercimek tanesi kadar olan bebeklerin günden güne anne karnında büyüyerek 9 ayın sonunda dünyaya gelmeleri mucize değil de nedir? Hamilelik süreci tüm güzelliklerine rağmen anne adaylarının hormonlarını tamamen değiştirdiği gibi bunun yanında fiziksel görüntülerinde değiştirmektedir.

Hamilelik döneminde kadınların vücutlarında oluşan fiziksel değişiklikler doğumdan sonra düzenli spor ve beslenme ile eski formuna kavuşabilir. Üzülerek söylemek gerekirse, doğumdan sonra düzelmesi çok uzun zaman alan fiziksel değişiklik vücutta oluşan çatlaklardır. Kadınların korkulu rüyası olan hamilelikte çatlak oluşmaması için ne yapılmalıdır? Ya da çatlak oluşumunu en aza indirmek için neler yapılabilir?

Hamilelikte Oluşan Çatlaklar

Hamilelik sürecinde vücutta çatlak oluşmasının birden fazla nedeni vardır. Bu nedenler arasında bebeğin günden güne büyümesi ile anne karnının şişmesi, alınan kilolar, cildin yağ dengesinde meydana gelen değişiklikler nedeniyle oluşan cilt kuruluğu bulunmaktadır. Özellikle birden fazla bebek taşıyan anne adaylarında hamileliğin son iki ayında bebeklerin büyümesi ile birlikte annenin aldığı aşırı kilolar çatlak oluşumunun en belirgin sebepleridir. Bu sebepler dışında çok önemli olan bir faktörde vücudun genetik yapısıdır. Hamilelikten önce ani kilo alıp verme durumlarında vücutta çatlak oluşuyor ise büyük ihtimalle hamilelik sürecinde de çatlak oluşacaktır.

Kadın doğum doktorları ve dermatologlar hamile bayanlara çatlakların oluşmaması için düzenli olarak vücutlarına kremler ve bakım yağları sürmelerini öneriler. Kabul etmek gerekir ki düzenli olarak vücudun kurumasını önlemek için kullanılan kozmetik bakım yağları ve kremler hamilelikte çatlak oluşumu üzerinde etkilidir. Etkisi ise çatlak oluşumunu azaltma yönündedir tamamen önüne geçme konusunda etkili değildir.

Hamilelikte çatlak oluşumunu önlediği iddia edilen kremlerin ve bakım yağlarının sadece çatlakları azaltma konusunda etkili olduğunun en büyük kanıtı, hamileyken bu kremleri kullanmalarına rağmen vücutlarında çatlak oluşan kadınların sayısının oldukça fazla oluşudur. Hiçbir şekilde hamilelikleri boyunca vücutlarına krem ya da bakım yağı sürmemelerine rağmen vücutlarında en ufak bir çatlak bile oluşmayan kadınların sayısının da çok fazla olması, bu sürecin tamamen kişinin vücut yapısı ile alakalı olduğunun göstergesidir.

Hamilelikte çatlak oluşumunu en aza indirmek için yapılabilecek en etkili yöntem, düzenli olarak vücudun nem dengesini sağlamak için zeytinyağı sürmektir. Zeytinyağı cildi yumuşatarak kurumasını önler ve bu sayede çatlak oluşumunu en aza indirecektir. Zeytinyağı kokusu bazı insanları rahatsız edebilir. Zeytinyağına alternatif olarak avokado yağı veya Hindistan cevizi yağı kullanımı da etkili bir yöntemdir. Aslında hangi bakım yağını kullandığınız çok önemli değil, önemli olan düzenli bir şekilde vücudun nemli kalmasını sağlamaktır.

Bu makaleyi yazmış olan, Uzm. Dr. Burcu Minareci için randevu oluşturun veya bu makale hakkında daha fazla bilgi edinin.
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.
Bu Sağlık Rehberini Paylaşın
MAKALE YAZARI

Uzm. Dr. Burcu Minareci

Dermatoloji (Cildiye)

Uzm. Dr. Burcu Minareci Yazılarını İncele

Plastik ve Estetik Cerrahi Hizmetleri

Kategoriler
Devamını Göster
İçeriği Kısalt
İlgili Diğer Makaleler
Devamını Göster
İçeriği Kısalt