Yükleniyor
Bebeklerde Pişiği Önlemenin Yolları

Bebeklerde Pişiği Önlemenin Yolları

  • Bebeklerde Pişiği Önlemenin Yolları
  • Bebeklerde Pişiği Önlemenin Yolları Nelerdir?
  • Bebeklerde Bez Değişimi Pişiği Önler Mi?
  • Bebeklerde Pişiği Önlemek İçin Ne Kullanılabilir?

Rahatsız edici ve bebeğiniz için can yakıcı olabilen pişik, pek çok etkene bağlı şekilde meydana gelebilir. Bu durumda bebeğinizin sağlığı ve huzurlu olması için onu pişikten uzak tutmanız gerekir. Özellikle de sıcak havalarda görülebilen pişik, pudra ya da krem kullanımına rağmen gözlemleniyor olabilir. Bu nedenle de pişiği önlemek için pek çok yönteme başvurabilirsiniz.

Bebeklerde Pişiği Önlemenin Yolları Nelerdir?

Pişiği önlemek için bebeğinizin altını gün içerisinde en az dört kez değiştirmeniz önerilir. Bu sayede bebeğinizin altının hava almasını sağlayabilirsiniz ve temiz bez sayesinde bebeğinizin rahatsız olmasını önleyebilirsiniz. Uzun süre kullanılan bez ıslak olabileceği için bebeğinizde pişiğe neden oluyor olabilir. Alt değiştirme sırasında ise bebeğinizde kimyasal içerikli ıslak mendilleri, zararlı içeriğe sahip pudra ya da kremleri kullanmamanız önerilir. Bebekler için özel üretilen ve pişik önleyici içeriğe sahip olan krem, pudra ve ıslak mendilleri tercih etmeniz gerekir.

Bebeğinizin altını her değiştirdiğinizde birkaç dakika kadar altının açık kalmasına izin vermeniz gerekir. Bu sayede bebeğinizin cildinin hava almasını sağlamanız mümkün olabilecektir. Bebeğinizin bezinin kuru ve temiz kalması, pişik görülme olasılığını en aza indirecektir.

Bebeklerde pişik oluşmaması için düzenli olarak duş almaları ve duş sonrasında altlarının iyi şekilde kurulanması önerilir. Eğer bebeğinizin altını iyi şekilde kurulamazsanız ve onu düzenli olarak duşa sokmazsanız bu durumda pişik görülme olasılığı da artabilecektir.

Bebeklerde Bez Değişimi Pişiği Önler Mi?

Bebeğinizin altını sık sık değiştirmeniz, pişiği önleyebilir. Temiz ve kuru alta sahip olan bebeklerde pişiğe çok daha az rastlanmaktadır. Bebeğinizin uzun süre ıslak bez ile kalması ya da kirli bezi ile uzun saatler geçirmesi hem onu rahatsız eder hem de bebeğinizin pişik olmasına neden olabilir. Bu sebeple bebeğinizin altını düzenli şekilde değiştirmeniz ve bezi değiştirirken de birkaç dakika boyunca altının açık kalmasına izin vermeniz önerilir.

Bebeklerde Pişiği Önlemek İçin Ne Kullanılabilir?

Bebeğinizde pişik oluşumunu önlemek için pişik önleyici kremleri ve pudraları kullanabilirsiniz. Pudralar günümüzde sıklıkla tercih edilmese bile bebeklerin ciltlerinin ıslak kalmasını önler. Bu nedenle de eğer bebeğinizin cildinde alerjiye neden olmuyorsa pudra kullanabilir, dilerseniz pişik önleyici kremleri sürebilirsiniz. Her bez değişimi sonrasında bebeğinizin altını kapatmadan önce pişik önleyici kremi ya da pudrayı uygulamanız tavsiye edilir. Elbette çok fazla krem sürmeniz ya da pudra uygulamanız da bebeği rahatsız edebilir.

Bu makaleyi yazmış olan, Uzm. Dr. Hakan Görmüş için randevu oluşturun veya bu makale hakkında daha fazla bilgi edinin.
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.
Bu Sağlık Rehberini Paylaşın
MAKALE YAZARI

Uzm. Dr. Hakan Görmüş

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları

Uzm. Dr. Hakan Görmüş Yazılarını İncele

Plastik ve Estetik Cerrahi Hizmetleri

Kategoriler
Devamını Göster
İçeriği Kısalt
İlgili Diğer Makaleler
Devamını Göster
İçeriği Kısalt