Yükleniyor
Eswt Tedavisinin Ürolojide Kullanımı

Eswt Tedavisinin Ürolojide Kullanımı

  • Eswt Tedavisinin Ürolojide Kullanımı

Son yıllarda ESWT tedavisinin ürolojide kullanım alanları üzerine çok sayıda klinik çalışma mevcuttur. Artan bilgi birikimi ve tecrübe ile bu tedavinin günlük pratikte kullanımı da giderek artmaktadır. Sertleşme sorunu, kronik prostat iltihabı ve Peyronie hastalığı gibi erkek cinsel sağlığını bozan bazı sorunların güncel tedavisinde ESWT, kılavuzlarda önerilecek düzeyde güvenlik/etkinlik ve maliyet oranlarına sahiptir.

ESWT olarak da bilinen şok dalga tedavisi, yüksek basınçlı ses dalgalarının vücut dışında oluşturulması ve ardından istenilen bölgeye odaklanması yoluyla uygulanan bir tedavi yöntemidir. Avrupa üroloji kılavuzları erkeklerde sertleşme sorununun tedavisinde, basamaklı bir tedavi şeması önermektedir. Uzun yıllardır bu sorun için hastalara önerdiğimiz PDE5i ilaçların yanında ESWT de ilk basamak tedavi seçenekleri arasında kendine yer bulmuştur. Bunda, doğru hasta seçimi ile başarı oranlarının çok yüksek olması başlıca nedendir.

Sertleşme sorununda bu tedavide penisin farklı noktalarına yeni damar oluşumunu desteklemek ve iktidarsızlık konusunda kalıcı düzelme sağlayabilmek amacı ile uygulama yapılmaktadır. Tedavi, her biri yaklaşık 20 dakika süren toplam 6-8 seanstan oluşur. Hasta uygulama sonrası günlük yaşamına devam edebilmektedir. Bu yöntemin bilinen ciddi bir yan etkisi bulunmamaktadır.

Ayrıca kullanıldığı hastalıktan bağımsız olarak ESWT tedavisinin diğer başlıca avantajları şunlardır:

-  Hastaların ağrı hissetmeyeceği seviyede, ancak etkili bir dozda tedavi uygulayabilmek için düşük yoğunlukta uygulama tercih edilmektedir. Tedavi süresi boyunca yatış gerektirmez, ayaktan uygulanan bir tedavi yöntemidir.

-  Cerrahi bir yöntem değildir bunun için anestezi gerektirmez.

-  Sorunun tekrarlaması halinde tekrar uygulanabilir.

Ayrıca sertleşme sorununda altta yatan neden ister damarsal, ister sinirsel, ister psikojenik faktörler olsun; ESWT tedavisi her durumda uygulanabilir bir seçenek olarak karşımıza çıkmaktadır.

Yaygın kullanım alanı erkekte sertleşme sorunu olmasına rağmen kronik prostat iltihabı (kronik prostatit) hastalarında da ESWT uygulamasının yaşam kalitesi üzerine belirgin olumlu etkileri olduğu görülmüştür. Kronik prostatit, ilaçlara dirençli, çözümü zor, hasta konforunu oldukça bozan bir hastalıktır. Bu durum kasık, makat ve penis bölgesinde ağrıya neden olurken, idrar yaparken veya meninin boşalması sırasında da yanmaya sebep olabilir. Özellikle semptomatik dönemlerde yine 6 seans ESWT uygulaması ile hastalarda ortalama %70 civarında rahatlama bildirilmektedir.  

     

Son olarak penisin kazanılmış bir bağ dokusu hastalığı olan Peyronie hastalığında da ESWT kullanımının faydalarından söz edilebilir. Peyronie hastalığı, peniste esnek olmayan fibröz plakların gelişimi ile karakterizedir. Hastalarda genelde peniste ağrı, penis eğriliği ve yaşam kalitesini ve cinsel tatmini bozan sertleşme sorunu ön plandadır. Tedavide birçok farklı yöntem denenmektedir. ESWT de, plağa doğrudan hasar vermesi veya neovaskülarizasyona (yeni damar oluşumu) neden olması ile tedavide yer almaya başlamıştır. 6-12 hafta arasında değişen, haftada 20’şer dakikalık seanslar halinde yapılan ESWT ile Peyronie hastalığında ağrı skorlarında, eğrilikte ve penisteki plak boyutlarında azalma izlenmektedir. Bu da hastaların yaşam kalitesinde oldukça artış sağlamaktadır.

Özetle, bundan belki 20 sene önce ‘’yapılacak çok bir şey yok’’ diye kabul edip farklı tedavi yöntemleri denediğimiz kimi durumlarda artık kanıta dayalı veriler üzerinden etkinliğini bildiğimiz bir metot olan ESWT tedavisini hastalarımıza uygulayabilmekteyiz. Özellikle sertleşme sorununun ilk basamak tedavi seçeneklerinde bu yöntemin mutlaka denenmesi gerektiğini vurgulayabiliriz.

Bu makaleyi yazmış olan, Op. Dr. Çağlar Yıldırım için randevu oluşturun veya bu makale hakkında daha fazla bilgi edinin.
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.
Bu Sağlık Rehberini Paylaşın
MAKALE YAZARI

Op. Dr. Çağlar Yıldırım Yazılarını İncele

Plastik ve Estetik Cerrahi Hizmetleri

Kategoriler
Devamını Göster
İçeriği Kısalt
İlgili Diğer Makaleler
Devamını Göster
İçeriği Kısalt