Yükleniyor
Nöroendokrin Tümörler Nedir?

Nöroendokrin Tümörler Nedir?

  • Nöroendokrin Tümörler Nedir?
  • Nöroendokrin Tümörler Ne Kadar Tehlikelidir?
  • Nöroendokrin Tümör Tedavi Edilebilir Mi?
  • Tüm Kanser Türlerinde İmmünoterapinin Önemi
  • Sonuç

Nöroendokrin tümörler oldukça ciddi ve hayatı tehdit eden bir sağlık sorunudur. Vücudun herhangi bir yerinde gelişebilir, fakat sindirim sisteminde, rektumda, pankreasta, akciğerlerde ve apandisitte daha sık rastlanılır. Nöroendokrin tümör vakalarının birçoğunda tam tedavi sağlanamaz.

Tümör ileri evreye geldiğinde, tedavi şansı çok düşüktür ve çoğu zaman mümkün değildir. Bu durumdaki hastalar için bundan sonraki süreç oldukça zordur. Yüksek dereceli Nöroendokrin tümörler hızlı gelişir. Diğer bazı Nöroendokrin tümörlerin aksine, yüksek dereceli olan Nöroendokrin tümörler çoğu zaman kötü huyludur ve metastatiktir (vücuttaki diğer organlara yayılabilir).

Nöroendokrin Tümörler Ne Kadar Tehlikelidir?

Nöroendokrin tümörler bazı hücrelerde bir arıza gerçekleştiğinde ortaya çıkar ve hızla tümör oluştururlar. Bu tümörler kanserli ya da iyi huylu olabilir. Kötü huylu olan tümörler potansiyel olarak hayati risk oluşturur ve erken bulunup tedavi altına alınmazsa yakındaki dokularda büyümeye başlayabilen kanserli tümörlerdir, bu kötü huylu tümörler kontrolsüz bir şekilde hızla bölünebilir.

Nöroendokrin tümörlerin çeşitleri vardır, ancak genelde iki ana tip olarak sınıflandırılır:

Karsinoid Tümörler- Vücudun çeşitli yerlerinde ortaya çıkan, nöroendokrin sistem hücrelerinde yavaş büyüyen kanser türüdür.
Pankreas Tümörleri- Pankreas tümörleri nöroendokrin tümörler arasında daha sık görülür. Ekzokrin tümörlere göre daha yavaş ilerler.
Tıp camiası, vücudun farklı bölgelerinde bulunabileceği için bu tümör türlerini kategorize etmeye devam ediyor. Konumuna bağlı olarak, semptomlar gösterirler. NET'lerin aşamasını belirlemek, sonucun belirlenmesinde oldukça önemli bir husustur. İleri evreye ulaşmış olan tümörlerin iyileşme şansı oldukça azdır.

Nöroendokrin Tümör Tedavi Edilebilir Mi?

Kanser dünyasında, tedavi kelimesinin birçok anlamı bulunuyor. Tıbbi çalışmalar, nöroendokrin tümörlerin erken teşhis ile tedavi edilebileceğini göstermektedir. Erken teşhis, kanserin vücuda yayılmasını engelleme konusunda şans sağlar.

Tüm Kanser Türlerinde İmmünoterapinin Önemi

İmmünoterapi, bazı kanser türlerine sahip hastalar için en iyi tedavi şekli diye kabul edilir. Çünkü doktorlar bu tedavinin birçok kanser türünün tedavisine yardımcı olduğunu düşünmektedir. İmmünoterapi ilaçları bağışıklık sisteminizin sağlıklı hale gelmesini sağlar ve kanser hücrelerinin büyümesini engeller. Özetle, kanserle savaşırken vücudun doğal savunması artar. Kanseri durdurma konusundaki başarısı klinik çalışmalar yapılarak test edildi ve onaylandı.

Sonuç

Eski bir söz vardır, "önleme tedaviden daha önemlidir" bu nedenle bireylere bu ölümcül hastalıktan uzak kalmak için sağlıklı bir yaşam tarzı benimsemeleri önerilir. Bununla birlikte, bilim insanları çoğu kanser vakasının yalnızca kötü şans olduğunu düşünüyor. Erken teşhis edilirse, kolayca kurtulabilirsiniz. Hastalık erken fark edilemezse, tedavi mümkün olamayabilir. Sağlıklı kalın!

Bu makaleyi yazmış olan, Doç. Dr. Gül Alço için randevu oluşturun veya bu makale hakkında daha fazla bilgi edinin.
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.
Bu Sağlık Rehberini Paylaşın
MAKALE YAZARI

Doç. Dr. Gül Alço

Radyasyon Onkolojisi

Doç. Dr. Gül Alço Yazılarını İncele

Plastik ve Estetik Cerrahi Hizmetleri

Kategoriler
Devamını Göster
İçeriği Kısalt
İlgili Diğer Makaleler