Yükleniyor
İnsanın Kendine Güvenmesi ve Olumlu Sonuçları Nelerdir?

İnsanın Kendine Güvenmesi ve Olumlu Sonuçları Nelerdir?

 • İnsanın Kendine Güvenmesi ve Olumlu Sonuçları Nelerdir?
 • Güven Nedir?
 • Kendine Güvenmek
 • Kişi Kendine Karşı Nasıl Güven Oluşturur?
 • Kişinin Kendine Güvenmesinin Sonuçları

Güven Nedir?

Bir canlının bir farklı canlıya karşı hissettiği ondan bana zarar gelmez duygusuna güven diyebiliriz. Genel tanım olarak güven budur. Ancak bu yazıda ki güven kişinin kendine güvenmesi konusundadır. Kişinin kendine güvenmesi, belki de bu hayatta ki en iyi şekilde sonuçlanacak bir güven olabilir.

Kendine Güvenmek

İnsan hayatı boyunca birçok kişiye güvenir. Öncelikle bizi hayata getiren anne ile başlar güven duygusu sora baba ve böyle insan tanıdıkça git gide artar. Fakat, bu güvenin en önemlisi ve asla sizi yarı yolda bırakmayacak olan güven, kendinize güvenmektir. Kişi eğer kendine güveni sağlar ise birçok hayaletini gerçekleştirir, girişken olur, korkularını yenme veya sorunlarını çözme açısından gelişmiş bir kişiliğe sahip olur. Bu kolay gibi gözükür bazen. Sorsak herkes kendine güveniyordur. Ancak bu cidden öyle mi? Siz kendinize ne kadar güveniyorsunuz? Bu soruya vereceğiniz cevap ne olurdu? Bazen kişi öyle durumlara girer ki kendine güveni kalmaz ve bu kişiler genellikle içine kapanık bir hayat sürer ya da sesi soluğu çıkmayan kişiler olarak da niteleyebiliriz. Fark etmişsinizdir, bu tip kendine güvensiz insanların bir anda sinirlenmeleri çok yıkıcı düzeyler de olabiliyor çünkü o kadar susmuş ve kendine güvensizlikten dolayı biriktirmiş ki içindekileri dayanılmaz hale gelerek bir anda sinir patlamaları yaşayabilir bu kendine güvenmeyen kişiler. Ama bazen de yaşamış olduğumuz olumsuzluklar yüzünden de kendimize olan güvenimiz azalabilir. Örnek verecek olursak bir sevdiğinizin sizden ayrılıp başkası ile bir ilişki yaşadığını düşünün. Bu olay nedeni ile hem karşı cinse karşı bir güvensizlik hem de kendinize karşı bir güvensizlik içerisinde kendinizi bulabilirsiniz. Karşı cinse karşı güvensizlik, artık ben bir daha nasıl birine aşık olacağım ya da nasıl birine güveneceğim ya beni yarı yolda bırakırsa gibi düşüncelerin sebebiyeti işte bu anlatmış olduğum karşı cinse karşı duyulan güvensizlikten dolayıdır. Bunun dışında, bu durumdan dolayı kendimize karşı duymuş olduğumuz güvensizlik, peki. Bunun bize getireceği durum ise, ben bir ilişkiyi yürütemiyorum, elimdekini tutamıyorum gibi güvenimizi kırıcı ifadeler olabilir. Ancak, bu hayatta bunun gibi bir sürü olay yaşayacağız hep birlikte ve kendimize olan güvenimizi eğer böyle basit konularda kaybedersek büyük işlere ya da bize iyi gelecek birçok şeyi başaramadan bu hayattan ayrılma riskimiz olacaktır. Küçük olay dememin sebebi ise bu ayrılık durumuna, çünkü tekrarı yaşanabilecek şeyler sizin için aşırı kritik bir şey değildir. O şeyler için siz; ikinci, üçüncü ve daha fazla şanslara sahipsiniz ve bu kadar hakkınız veya şansınız olan şeyler için kendi güveninizi kırmak size iyi gelecek bir durum değildir.

Kişi Kendine Karşı Nasıl Güven Oluşturur?

Kendine karşı güven oluşturmak özünde çok kolaydır. Çünkü zaten kendimize karşı güveni küçük yaşlarda elde ederiz. Ama ne yazık ki bazı durumlar ve hayatta ki ilerleyişimiz yüzünden bu güven kırılabilir ya da bitebilir. Eğer bu gibi olumsuz şeylerden sonra tekrar kendimize karşı güven oluşturmak istiyor isek yapmamız gereken kendimize karşı gerçekçi olarak bakmak olacaktır. Siz bir olayı, bir sorunu ya da bir ilişkiyi kendi başınıza halledebilir misiniz? İşte tam da bu sorunun cevabının evet olması için gerçekçi olarak kendimize bakacağız. Şu vardır ki her insan kendi sorunlarını çözebilme gücüne sahip olarak yaratılmıştır. Kim bilir ileride neler yaşayacaksınız ve yine ayakta dimdik duracaksınız. Bu yüzden aslında sahip olduğunuz gücün farkına varmak sizin kendinize olan güveninizi sağlayan çok iyi bir etken olacaktır. Bunu test etme şansını da vardır. Acaba cidden böyle bir güce sahip misiniz yoksa değil misiniz? Şöyle bir düşünün; geçmişte yapamam bu çok zor, ben bu işin altından kalkamam, kesin kötü şeyler olacak dediğiniz ancak hala bu zamana kadar hayatta kalmanızın nedeni sizce nedir? Evet, işte cevap tamda sahip olduğunuz üstesinden gelme gücü. Bu güç ile siz zaten hayata karşı yaşamayı başarabildiniz bugüne kadar. Bunun farkına vardıktan sonra artık kendinize olan güveniniz artacak ve yapmış olduğunuz birçok şeyin olduğunu göreceksiniz. Bugüne kadar kendi iç gücünüzü kullanarak siz birçok şey başardınız hali hazırda. Bu şekilde de devam etmek sizin yine hayat kalitenizi arttıracak bir etken olacaktır.

Kişinin Kendine Güvenmesinin Sonuçları

Eğer bu önceki paragraflar ile kendinize olan güveniniz yerine geldiyse bunun sizin hayatınızda birçok yararı olacaktır. Bunların bazıları;

 • Hayat kalitesinde artış
 • Yaşama sevincinin artması
 • Girişkenliğin artması
 • Olayları çözebilme yeteneği
 • Yorumlama kabiliyeti
 • Fikirleri aktarabilme
 • Kendi sorunlarını çözebilme
 • Mutluluk seviyesinin artması
 • Motivasyon artışı
  Kendi ayakları üzerinde durabilme, bu sıraladığım birkaç örneğin ya da özelliklerin olumlu olarak arttığını göreceksiniz, eğer kendinize karşı güveniniz yerine gelirse. Bu sıraladıklarım dışında emin olun daha birçok olumlu kabiliyetler sizin elinizde olacaktır. Yapmanız gerek sade doğuştan aslında sahip olduğunu gücün farkına varıp kendinize güvenmektir.
Bu makaleyi yazmış olan, Psk. Dan. Metehan Uçarsu için randevu oluşturun veya bu makale hakkında daha fazla bilgi edinin.
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.
Bu Sağlık Rehberini Paylaşın
MAKALE YAZARI

Psk. Dan. Metehan Uçarsu

Psikolojik Danışma ve Rehberlik

Psk. Dan. Metehan Uçarsu Yazılarını İncele

Plastik ve Estetik Cerrahi Hizmetleri

Kategoriler
Devamını Göster
İçeriği Kısalt
İlgili Diğer Makaleler