Yükleniyor
Çocuklarda Di̇ş Renklenmeleri̇

Çocuklarda Di̇ş Renklenmeleri̇

  • Çocuklarda Di̇ş Renklenmeleri̇
  • Dış Kaynaklı Renklenmeler
  •  
  • Çocuklarda Di̇ş Renklenmeleri̇ Tedavileri

Diş renklenmeleri, çocuklarda sosyal ve psikolojik sorunlara yol açarak özgüven kayıplarına sebep olabilmektedir. Çocuklarda dış kaynaklı diş renklenmeleri hem süt hem de daimi dişlenmede görülebilmektedir. 

Dış Kaynaklı Renklenmeler

 

Dış kaynaklı renklenmelerin etiyolojisinde kötü ağız hijyeni, demir preparatlarının kullanımı ve kromojenik bakteriler yer almaktadır. Kromojenik bakteriler, çocuklarda diş yüzeyinde siyah/kahverengi, yeşil, turuncu veya mavi gibi renklenmeler oluşturabilmektedir.

Ebeveynlerin çocuk diş hekimlerine en çok başvurduğu renklenmeler genellikle süt dişlerinde görülen siyah renklenmelerdir. Bu renklenmelere yol açan kromojenik bakterilerin birçoğu demir varlığında büyüdüğü için, demir preparatı kullanan çocuklarda renklenme olasılığı artmaktadır. Bu ilaçların kullanımı sonrası, demire ihtiyaç duyan kromojenik bakterilerin kolonizasyonunu azaltabilmek için, ağzın su ile çalkalatılması ve diş yüzeylerinin temizlenmesi gerekmektedir.

 

Çocuklarda Di̇ş Renklenmeleri̇ Tedavileri

 

Çocuklardaki dış kaynaklı diş renklenmelerinin tedavileri için genellikle polisaj işlemi yeterli olmaktadır. Polisaj işlemi fırça ve pat yardımı ile yapılmaktadır ve çocuklar hiçbir şekilde ağrı hissetmemektedir.
Zaman zaman çürük görüntüsü ile karıştırılabilen diş renklenmelerin sebebinin belirlenmesi, tedavisi ve gerekli önlemlerin alınması konusunda en kısa zamanda bir çocuk diş hekimliği uzmanına danışılması gerekmektedir.

Bu makaleyi yazmış olan, Uzm. Dt. Yeşim Sağır için randevu oluşturun veya bu makale hakkında daha fazla bilgi edinin.
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.
Bu Sağlık Rehberini Paylaşın
MAKALE YAZARI

Uzm. Dt. Yeşim Sağır Yazılarını İncele

Plastik ve Estetik Cerrahi Hizmetleri

Kategoriler
Devamını Göster
İçeriği Kısalt
İlgili Diğer Makaleler