Yükleniyor
İlizarov Cerrahisi

İlizarov Cerrahisi

 • İlizarov Cerrahisi
 • İlizarov Cerrahisi Nedir?
 • İlizarov Cerrahisinin Diğer Yöntemlerden Farkı Nedir?
 • İlizarov Cerrahisinin Kullanıldığı Alanlar Nelerdir ?
 • İlizarov Cerrahisinin Sınırlandığı Yaş Aralıkları Var Mıdır?
 • İlizarov Cerrahisini Kimler Yapabilir?
 • İlizarov Cerrahisi Pahalı Bir İşlem Midir?

İlizarov Cerrahisi Nedir?

İlizarov cerrahisi, farklı ortopedik rahatsızlıkların tedavisinde kullanılan bir yöntemdir. Adını, yöntemi geliştiren Rus ortopedik cerrah Prof. Dr. A. Gavriil Ilizarov'dan almıştır. İlizarov 1950 'li yıllarda ortopedide çığır açan, geliştirdiği bu yöntem ile daha önce tedavisinin olmadığı varsayılan birçok hastalık başarı ile tedavi edilmiştir. Uzun süre geliştirdiği kavramlardan yalnızca doğu bloğu ülkelerinin haberi olmuştur. Ancak 30 yıl sonra bir tesadüf sonucu İtalyan ortopedistler Dr. Ilizarov ve onun geliştirdiği kavram ile tanışmışlardır. 

İlizarov cerrahisinde, açık ameliyata ihtiyaç duymadan, şekil bozukluğu olan veya kırık kemikleri tespit etmek için dışarıdan bir cihaz kullanılır. Bu cihaz, ince metal halkalar, çubuklar (rot), civata ve somunlar ile farklı ara bağlantıları kullanılarak kurulan çerçevedir (frame). Kurulan sisteme ekstremite (kol veya bacak) kemiklerden geçirilen özel teller ile tespit edilir. 

İlizarov cerrahisi, özellikle açık ve çok parçalı kırıkların tedavisinde, diğer cerrahi yöntemlerin başarısız olduğu durumlarda, kemik enfeksiyonlarında ve uzuvlarda gelişmiş olan şekil bozukluklarının düzeltilmesinde etkili bir seçenektir. Ancak bu yöntem, cerrahi bir işlem olduğu için riskleri de beraberinde getirir ve doğru bir şekilde uygulanması gerekmektedir.

 

İlizarov Cerrahisinin Diğer Yöntemlerden Farkı Nedir?

İlizarov cerrahisi, diğer kemik ameliyatları tekniklerinden farklıdır çünkü sistem puzzle gibidir. Temel cerrahi prensiplerini değiştirmeden hayal gücünüz doğrultusunda uygun gördüğünüz tüm işlemleri yapabilirsiniz.

İlizarov cerrahisi, geleneksel kemik tedavi yöntemlerinden farklıdır çünkü doğrudan kırık kemiklerin üzerine bir plak veya kemik içine çivi yerleştirilmesini gerektirmez. Bunun yerine, metal halkalar ve rot dediğimiz çubuklar ile kurulan çerçeveye (frame), kemiklerden geçirilen teller sabitlenerek oluşturulan dinamik sistem ile tedavi gerçekleştirilir.

 

İlizarov Cerrahisinin Kullanıldığı Alanlar Nelerdir ?

İlizarov cerrahisinin kullanıldığı alanlar şunlardır;

 • Açık kemik kırıkları, kemik kayıpları olan çok parçalı kırıklar
 • Cilt ve yumuşak doku sorunu olan kırıklar
 • Gecikmiş kaynama veya kaynama sorunu olan kırıklar
 • Doğumsal ya da sonradan kazanılmış kemik deformiteleri (şekil bozuklukları)
 • Kemik enfeksiyonları
 • Eklem kontraktürleri (eklem donmaları)
 • Ekstremitelerde olan uzunluk farkları, boy kısalığı
 • Diğer ortopedik cerrahi yöntemlerin başarısız olduğu veya uygun olmadığı durumlar

 

 

İlizarov Cerrahisinin Sınırlandığı Yaş Aralıkları Var Mıdır?

İlizarov cerrahisi genellikle yaşa bağlı bir kısıtlama olmaksızın her yaştaki hastada uygulanabilir. Her hastanın durumu, tedavi seçenekleri ve riskler dikkate alınarak tedavi planı belirlenir. Özellikle ileri yaşlarda, anestezi alamayan yüksek riskli kalça kırıklarında bölgesel anestezi ile uygulanan Ilizarov cerrahisi hastanın erken dönem ayağa kalkabilmesi için büyük önem taşımaktadır. Çocuklarda da İlizarov cerrahisi uygulanabilir, çocuklarda İlizarov cerrahisi, kemik deformitelerinin düzeltilmesi veya uzatılması gibi nedenlerle sıklıkla kullanılır.

 

İlizarov Cerrahisini Kimler Yapabilir?

İlizarov cerrahisi yapan ortopedi ve travmatoloji uzmanları bu alanda uzmanlaşmış ve ileri düzeyde eğitim almış olması önemlidir.

İlizarov cerrahisi, genellikle büyük bir multidisipliner ekibin işbirliğiyle gerçekleştirilir. Bu ekip, cerrahlar, fizyoterapistler, rehabilitasyon uzmanları, enfeksiyon kontrol uzmanları, radyologlar ve diğer sağlık profesyonellerini içerebilir.

İlizarov cerrahisi, cerrahi olarak tedavi edilemeyen bazı kemik sorunlarını tedavi edebildiği için, özellikle bu tür sorunlarla ilgilenen uzmanların İlizarov cerrahisi konusunda bilgi sahibi olması önemlidir.

 

İlizarov Cerrahisi Pahalı Bir İşlem Midir?

İlizarov cerrahisi, diğer cerrahi işlemlere kıyasla daha uzun sürebilir ve cihazın kullanımı, düzenli kontroller ve fizyoterapi seansları gibi ek masraflar gerektirebilir. Bununla birlikte, maliyet hastanın durumuna, tedavinin karmaşıklığına, kullanılan materyallere ve diğer faktörlere bağlı olarak değişebilir.

İlizarov cerrahisi, bazı durumlarda diğer tedavi seçeneklerine göre daha ucuz olabilir. Örneğin, ameliyatın gerçekleştirildiği bölgeye bağlı olarak protez yerine İlizarov cihazı kullanılması, hastanın tedavi maliyetini düşürebilir.

 

Bu makaleyi yazmış olan, Dr. Öğr. Üyesi Murat Bölükbaşı için randevu oluşturun veya bu makale hakkında daha fazla bilgi edinin.
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.
Bu Sağlık Rehberini Paylaşın
MAKALE YAZARI

Dr. Öğr. Üyesi Murat Bölükbaşı

Ortopedi ve Travmatoloji

Dr. Öğr. Üyesi Murat Bölükbaşı Yazılarını İncele

Plastik ve Estetik Cerrahi Hizmetleri

Kategoriler
Devamını Göster
İçeriği Kısalt
İlgili Diğer Makaleler
Devamını Göster
İçeriği Kısalt