Yükleniyor
Baş Ağrısı Neden Olur? Baş Ağrısını Geçiren Yöntemler Neler?

Baş Ağrısı Neden Olur? Baş Ağrısını Geçiren Yöntemler Neler?

  • Baş Ağrısı Neden Olur? Baş Ağrısını Geçiren Yöntemler Neler?
  • Baş Ağrısının Nedenleri Neler?
  • Baş Ağrısı Nasıl Geçer?

İnsanlarda çok sık rastlanan rahatsızlıklardan biri baş ağrısıdır. Baş ağrısı hem bir rahatsızlık hem de bazı hastalıkların belirtisi olabilmektedir. Yaşam kalitesini ciddi derecede düşüren baş ağrısı hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık! Peki baş ağrısı neden olur? Baş ağrısına ne iyi gelmektedir?

Yaşamımızda sık sık görülen rahatsızlıkların birisi olan baş ağrısı erkeklere oranla kadınlarda daha sık görülmektedir. Yaşam kalitesini olumsuz şekilde etkileyen baş ağrısı başlı başına hastalık olduğu gibi bir hastalığın belirtisi de olabilir. Dünya Sağlık Örgütünün (WHO) verilerine göre toplumda 10 kişiden 6’sında görülen baş ağrısı nörolojik hastalıkların türüne girmektedir. Yapılan araştırmalara göre baş ağrısının en sık nedeni üst yolunum yolları hastalığıdır. En çok yaşanan baş ağrılarıysa migren, gerilim tipi, küme baştır. Baş ağrısı pek çok nedenden dolayı görülebilir. Çevresel ve genetik faktörler ise bunlardan en yaygınıdır. Stres, aşırı derecede sinirlenme, öfke ve depresyon sırasında beyindeki damarlar genişler, beyin kendiliğinden kimyasal maddeler üretmeye başlar. Sinirleri uyararak ağrı meydana gelir. Bununla beraber enfeksiyonlara bağlı gelişen kulak, sinüs ve beyin zarı iltihabı da baş ağrısının yaşanmasına zemin hazırlar. Baş ağrısı anevrizma, damar tıkanıkları, malformasyonlar, tümör ve hiper tansiyon gibi hastalıkların belirtisi olabilir. Bunlar hayati önem taşıyan hastalıklardandır. Şiddetli ve devamlı baş ağrısı akabinde uzmana danışılmalıdır.

Baş Ağrısının Nedenleri Neler?

Baş ağrısı pek çok hastalıklardan dolayı görülebilir.

Regl, migren, sinüzit, stres, beyin kanaması, üst solunum yolları enfeksiyonu ve depresyon gibi rahatsızlıklar baş ağrısına yol açabilir.

Uzun süreli ve yoğun bir şekilde çalışmak, uykusuzlukta baş ağrısına neden olabilir.

Soğuk suyla yüz yıkamak, soğuk su torbasını veya buzu enseye koymak baş ağrısını aniden kesen doğal yollardandır.

Anason, bitki, rezene ve papatya çayı ise baş ağrısının şiddetini azaltıcı etkisi olan bitkisel çaylardandır.

Baş Ağrısı Nasıl Geçer?

Baş ağrısının sebeplerine bağlı olarak pek çok ilaç tedavisi uygulanmaktadır. Özellikle de migren gibi hastalık ile ortaya çıkan baş ağrıları için sinir sistemi rahatlatılmaya çalışılmaktadır. Baş ağrısı geçirilmek için sessiz, sakin ve karanlık ortamda ağrı geçene kadar dinlenmek gerekir. Bol bol su içmek, vücuttaki oksijeni dengeler. Aynı zamanda damarların genişlemesini ve kasılmasını engeller. Nane, rezene, bitki, anason ya da papatya gibi bitki çayları da sinirleri yatıştırdığı için baş ağrılarına iyi gelir. Aynı zamanda nane ya da çay ağacı yaprağı da keskin kokusu sayesinde baş ağrılarını ciddi oranda azaltabilir. Enseye yapılan soğuk uygulamalarda baş ağrısına iyi gelen doğal yollar arasındadır. Fakat şiddetli ve devamlı şekilde olan baş ağrıları için uzman bir doktora başvurulmasında fayda vardır. Aksi taktirde baş ağrısının altında yatan hastalığın şiddeti artabilir. Bu durum ise yaşam kalitesini ciddi manada düşürür.

Bu makaleyi yazmış olan, Uzm. Dr. Nurdoğan Yavuz için randevu oluşturun veya bu makale hakkında daha fazla bilgi edinin.
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.
Bu Sağlık Rehberini Paylaşın
MAKALE YAZARI

Uzm. Dr. Nurdoğan Yavuz Yazılarını İncele

Plastik ve Estetik Cerrahi Hizmetleri

Kategoriler
Devamını Göster
İçeriği Kısalt