Yükleniyor
Stresin İnsan Sağlığına Etkisi Nedir?

Stresin İnsan Sağlığına Etkisi Nedir?

  • Stresin İnsan Sağlığına Etkisi Nedir?
  • Stres halinde başınıza gelebilecek kötü durumlar şunlardır;

Stres, vücudumuzun kötü durumlardan etkilenip, bu durumlardan ötürü vücuda göstermiş olduğu fiziksel ve psikolojik tepkilere denir. Stres zamanımıza ve kendimize yaptığımız büyük bir kötülüktür. Bedenimize ve ruh sağlığımıza kötü yönde birçok etkisi vardır. Stresin bir hastalık olmadığı bilinir fakat hastalıklara karşı birçok durumda zemin açar. Hastalıklara karşı birçok zemin açmasının yanı sıra bir olaya veya duruma daha dikkatli ve odaklanabilme yetisine sahip olabileceğiniz bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Stres genel olarak kötü bir durum olsa da küçük faydaları da yanında bulundurmaktadır. Hayat konforunuzu etkileyen, ailenize, arkadaş çevrenize ve sağlığınıza zarar verebilirsiniz. İnsan ilişkilerinde karşı tarafı kendinizden soğutmayı çok çabuk başarabilir ve kendinizden eksilmeye devam edersiniz. Bedeninizi ne kadar stres altında tutarsanız o kadar sık rahatsızlık geçirirsiniz. Unutmayın ki düşünceleriniz sizin elinizde, stres halinde bulunduğunuz durumda kendinizi yatıştırmaya ve olacak durumun son noktasının ne olduğunu, en fazla ne olabileceğini düşünüp bunu atlatmalısınız. Atlatmak için çaba sarf ettiğiniz sırada bile, stresinizin azaldığını görebilirsiniz. Stresin insan sağlığına etkilerini maddeler halinde verecek olursak, daha kapsamlı bir açıklama yapmış oluruz. 

Stres halinde başınıza gelebilecek kötü durumlar şunlardır;

  • Depresyon haline girmenizi sağlar. Depresyon ise, büyük bir buhranın içine yönelmeniz sonucunda ruhani hastalıklar ve bedensel hastalıklara yol açabilir.
  • Kişiden kişiye değişen, kilo artışları ve kilo kayıplarına neden olabilir. Duruma bağlı kemik erimesi ve obeziteye kadar çıkabilir.
  • Bunların yanı sıra, kalp hastalığına da neden olur. Stresin tüm vücudunuza aynı anda etkisi olmaktadır. Terleme yapmasında ki sebepse organların zarar gördüğünün karşılığıdır.
  • Vücutta zaman zaman görülen ağrılara sebep olur. Bacaklarınızda diğer yerlerinize göre baskın olarak hissedebileceğiniz ağrılar oluşabilir.
  • Bağışıklık sisteminizde görülebilecek rahatsızlıklar meydana getirir. Yavaş yavaş bağışıklık sisteminizi yıpratır ve çökertir.
  • Sindirim sisteminize de kötü yönde etkisi bulunmaktadır. Gastrit, reflü, ülser gibi birkaç çeşit hastalıklara maruz kalabilirsiniz. Bu hastalıkların ise huzursuzluk getirdiği bilinmekte.
  • Hafızanızda kayıplara yol açabilir. Hafızanıza kayıpları açmakla birlikte Alzheimer’e de yol açabilir.
  • Vücutta uyku sorunlarının yaşanması. Stresin uykusuzluk yaptığı bilinmektedir fakat uykusuzluğun getirdiği davranışsal bozukluklarda bu sayede ortaya çıkar.

Bu maddelerde gösterdiğimiz hastalıklar, etkiler ve duygu durum bozuklukları stresin insana yapabileceği birebir etkilerden geçiyor. Stres uzak durulması gereken bir vücut tepkimesidir. İç huzurunuzu yakalayabilmeniz için stres ve stres gibi yıpratıcı hastalığa ön hazırlık sağlayan durumlardan uzak durmanız tavsiye edilir. Uzak durmamanız halinde yoğun strese kapıldığınızda, stresten kurtulmanın yollarını arayabilirsiniz.

Bu makaleyi yazmış olan, Op. Dr. Nihad Süleymanzade için randevu oluşturun veya bu makale hakkında daha fazla bilgi edinin.
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.
Bu Sağlık Rehberini Paylaşın
MAKALE YAZARI

Op. Dr. Nihad Süleymanzade

Kalp ve Damar Cerrahisi

Op. Dr. Nihad Süleymanzade Yazılarını İncele

Plastik ve Estetik Cerrahi Hizmetleri

Kategoriler
Devamını Göster
İçeriği Kısalt
İlgili Diğer Makaleler
Devamını Göster
İçeriği Kısalt