Yükleniyor
Yiyecekler Ne Zaman Anne Sütüne Dönüşür?

Yiyecekler Ne Zaman Anne Sütüne Dönüşür?

  • Yiyecekler Ne Zaman Anne Sütüne Dönüşür?
  • Anne Sütünü Arttırmak İçin Neler Yapılabilir?
  • Anne Sütünü Arttıran Besinler Nelerdir?

Emzirmeye başlayan annelerin yedikleri besinler, yaklaşık 12 saat sonra anne sütüne karışmaktadır. Doğum sonrası bebeğin beslenmesinde önemli rol oynayan anne sütü, yeni doğan bebekler için oldukça önemlidir. Bazı anneler, telaş yaparak sütün gelmeyeceğini düşünür ve dengesiz bir şekilde beslenmeye başlar. Oysaki bu tür telaşlar oldukça gereksizdir çünkü sütün oluşmaması gibi bir durum söz konusu değildir. Yani dengesiz bir şekilde çok fazla besin tüketerek sütün oluşmasını beklemek yerine sağlıklı beslenmek çok daha mantıklıdır. Ayva, soğan ve portakal gibi besinler anne sütüne daha kolay ve çabuk karışan besinlerdir. Yani bu tarz sebze ve meyveleri tüketerek hem anne sütü arttırılabilir hem de dengesiz beslenmenin önüne geçilir.

Anne Sütünü Arttırmak İçin Neler Yapılabilir?

Anne sütünü arttırmak isteyen birçok anne, bunun için direkt besinlere yönelir fakat unutulan bir konu var, iletişim. Anne ve bebek arasında sağlanan iletişim, anne sütünün artmasında oldukça etkili rol oynamaktadır. Emzirme sırasında tenlerin birbirine değmesi ve göz kontağı gibi etkenler, anne sütünün artmasını sağlamaktadır. Ayrıca bebeği doğru pozisyonda emzirmek de yine anne sütünün artmasına yardımcı olan etkenlerden birisidir. Yeni doğan bebeklere ilk altı ay boyunca herhangi bir ek gıda verilmesi pek tavsiye edilmemektedir. İlk altı ay boyunca bebeği sadece anne sütü ile beslemek, ileride anne sütünün artmasını destekler.

Anne Sütünü Arttıran Besinler Nelerdir?

İçinde galaktagog bulunan her besin, anne sütünün artmasına yardımcı olmaktadır. Galaktagog, anne sütünün hızlı üretilmesini ve arttırılmasını sağlamaktadır. Aynı zamanda bu tür besinler, annenin psikolojik olarak rahatlamasını da sağlar. Eğer sütünüzü arttırmak istiyorsanız, günde en az iki litre su tüketmelisiniz. Suyun yanı sıra maden suyu da anne sütüne iyi gelen besinlerdendir. Doğal maden suları, bol miktarda mineral içerdiği için anne sütünün artmasında büyük rol oynar. Anne sütünü arttıran katı gıdalar sıralamasında ise havuç, zirveyi almaktadır. Havucun içinde bulunan beta karoten ve A vitamini, anne sütünün daha çok gelmesini sağlamaktadır. Ayrıca havuç, A vitamini de içerdiği için anneye ekstra enerji verecektir.

Bu makaleyi yazmış olan, Op. Dr. Zeynep Banu Güler için randevu oluşturun veya bu makale hakkında daha fazla bilgi edinin.
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.
Bu Sağlık Rehberini Paylaşın
MAKALE YAZARI

Op. Dr. Zeynep Banu Güler

Kadın Hastalıkları ve Doğum

Op. Dr. Zeynep Banu Güler Yazılarını İncele

Plastik ve Estetik Cerrahi Hizmetleri

Kategoriler
Devamını Göster
İçeriği Kısalt
İlgili Diğer Makaleler
Devamını Göster
İçeriği Kısalt