Yükleniyor
Riskli Gebelik ve Perinatoloji Nedir? Riskli Gebelik Nasıl Gelişir?    

Riskli Gebelik ve Perinatoloji Nedir? Riskli Gebelik Nasıl Gelişir?    

  • Riskli Gebelik ve Perinatoloji Nedir? Riskli Gebelik Nasıl Gelişir?    
  • Yüksek Riskli Gebelik Nedir?
  • Perinatoloji Nedir, Nasıl Tedavi Uygular?
  • Perinatoloji Bölümü Hangi Hastalarla İlgilenir?

Perinatoloji alanı yüksek riskli gebelik durumu gözlenen kadınların takip ve kontrol edilmesine dayanmaktadır. Perinatoloji uzmanı olmak isteyen doktorlar öncesinde kadın doğum uzmanı olur ve bunun ardından perinatoloji yani yüksek riskli gebelik alanında hizmet vermek için eğitim alır.

Günümüzde insanların daha bilinçli olması ile birlikte pek çok hastanede perinatoloji uzmanları artmıştır.

Yüksek Riskli Gebelik Nedir?

Kadınlarda gebelik durumu riskli ve yüksek riskli olarak ikiye ayrılabilir. Her iki durum da çok geniş bir hamile birey grubunu kapsamaktadır. Riskli gebelik durumu daha sık görülse de yüksek riskli gebelik durumunun muhakkak kontrol altında tutulması gerekmektedir.

Yüksek riskli gebelik döneminde olduğu kabul edilen kişiler:

  • Önceki doğumdan gelen riskler
  • Fetusta bulunan bir sorundan kaynaklı riskler
  • Akraba evliliği durumu
  • Aşırı zayıf ya da kilolu hamilelikler
  • 18 yaş altı ve 40 yaş üstü gebelikler
  • Önemli kronik hastalıklara sahip olan hamileden kaynaklı riskler

Perinatoloji Nedir, Nasıl Tedavi Uygular?

Perinatoloji uzmanları yüksek riskli gebelik durumu olan anne adaylarına bir takım testler uygularlar. Bu testler sonucunda kişinin risk durumu ortaya çıkarılır. Bu risk durumuna göre anne adayının yapması gerekenler ve alması gereken önlemler belirlenir. Bu doğrultuda anne adayı, uzman tarafından takip edilmeye başlar.

Düzenli kontrollerin dışında anne adayı istediği zaman doktora ulaşabilmelidir. Perinatoloji uzmanları herhangi bir tedavi uygulamazlar. Bu uzmanların yapmak istedikleri şey riskli gebelik durumundaki hastanın bu risklerden en az şekilde etkilenerek doğumunu güvenli bir şekilde yapmasını sağlamaktır.

Bu doğrultuda bir perinatoloji uzmanının annenin gebelik durumu için risk teşkil eden durumları ortadan kaldırması beklenemez. Bu gibi farklı hastalıkların gebeliği riske attığı durumlarda hastanın ilgili bölümde görev alan doktordan yardım istemesi ve tedavi alması gerekir.

Perinatoloji Bölümü Hangi Hastalarla İlgilenir?

Perinatoloji uzmanlarının hangi hastalar ile ilgilenmesi gerektiği uzman muayenesine göre belirlenmektedir. Bazı hastaların durumu riskli gebelik sayılmazken bazı hastaların gebelik süreci boyunca çok dikkatli ve titiz olunması gerekmektedir. Bu nedenle uzmanlar hangi durumlarla yakından ilgilenmeleri gerektiklerine kendileri karar vermektedirler.

Durumu riskli olamayan hastalarla normal kadın doğum uzmanları da ilgilenebilir. Perinatoloji tarafından ilgilenilmesi gereken kişiler uzman desteği olmadan çocuğunu sağlıklı bir şekilde dünyaya getirmesi çok zor ya da imkansız olan kişilerdir.

Riskli durumdaki anne adayları perinatoloji uzmanları tarafından farklı testlere tabi tutulurlar. Bu testler annenin doğum sırasında ve öncesinde yaşayabileceği olumsuz durumları tespit etmek için kullanılır.

Yapılan testler sonucunda da gebenin hamilelik süreci boyunca nelere dikkat etmesi gerektiği ile ilgili detaylı bir talimat listesi çıkarılır. Bu süreçten itibaren doğum anına kadar hastanın durumu detaylı bir şekilde takip edilir ve sağlıklı bir doğum yapması hedeflenir.

Bu makaleyi yazmış olan, Jin. Op. Dr. Halil İbrahim Dinler için randevu oluşturun veya bu makale hakkında daha fazla bilgi edinin.
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.
Bu Sağlık Rehberini Paylaşın
MAKALE YAZARI

Jin. Op. Dr. Halil İbrahim Dinler

Kadın Hastalıkları ve Doğum

Jin. Op. Dr. Halil İbrahim Dinler Yazılarını İncele

Plastik ve Estetik Cerrahi Hizmetleri

Kategoriler
Devamını Göster
İçeriği Kısalt
İlgili Diğer Makaleler