Yükleniyor
Kansızlık İçin Nasıl Beslenilmeli?

Kansızlık İçin Nasıl Beslenilmeli?

 • Kansızlık İçin Nasıl Beslenilmeli?
 • Kansızlık Nedir?
 • Kansızlık Tehlikeli Bir Hastalık Mı?
 • Kansızlığı Olanlar Ne Yememeli?
 • Hangi Besinler Kan Yapar?
 • Kan Yapıcı Meyveler

Anemi adıyla bilinen kansızlık problemi toplumumuzda sıklıkla rastlanılan bir durumdur. Eritrosit sayısı azaldığında meydana genel bir problemdir. Veya bir diğer şekliyle Eritrosit içerisindeki Hemoglobin adı verilen maddenin azalması sonucu ortaya çıkar. Kansızlık problemi yaşayan kişiler sıklıkla ve açık ten rengine sahiptirler. Kansızlığa iyi gelecek besinler tüketmeye başlayarak tedaviye destek olabilirsiniz. Günlük diyete eklenmesi gereken bu besinler vücut için sağlıklı olmakla beraber kan üretimine destek olur.

Kansızlık Nedir?

Toplumumuzda sıklıkla görülen kansızlık belirtileri arasında beyaz ten, üşüme ve iştahsızlık yer alıyor. Kansızlık problemi yaşayan kişilerin kan dolaşımları yetersiz kaldığı için vücut ısısısın düştüğü biliniyor. Kandaki Hemoglobin adı verilen proteinin ve alyuvarları azalması sonucunda ortaya çıkan kansızlık probleminin birçok farklı çeşidi bulunabilir. Bu problemin doğuştan gelebileceği gibi sonradan gelişebildiği de araştırmalarda yer alıyor. Kansızlık belirtileri yaşıyorsanız bir hekime görünmeli ve test vermelisiniz. Kısa sürede tedaviye başlayabilir ve tedaviye destek olacak besinler tüketerek bu durumu kontrol altına alabilirsiniz.

Kansızlık Tehlikeli Bir Hastalık Mı?

Kansızlık problemiyle karşı karşıya kalan insanlar bunun olumsuz etkilerini günlük yaşamda görebilirler. Yorgunluk ve halsizlik kansızlığın ilk belirtileri arasında yer alabilir. Kansızlık sonucunda vücut daha fazla yorulur ve Hipoksi adı verilen oksijen yetersizliği meydana gelir. Bu durumda vücut dokularına daha az oksijen gider. Bunun bir sonucu olarak uzun vadede kalp büyümesi veya kalp yetmezliği gibi sorunlar doğabilir. Bu problemi günlük yaşamında hisseden insanların birçoğu kansızlık ne iyi gelir sorusunu soruyorlar. Kansızlık sorunu günümüzde gelişen tedavi yöntemleriyle ortadan kaldırılabildiği gibi tedaviye ek olarak sağlıklı beslenme diyetine başlanabilir.

Kansızlığı Olanlar Ne Yememeli?

Kansızlık sorunu yaşıyorsanız muhtemelen bunun olumsuz etkilerini görmeye başlamış olabilirsiniz. Bu durum günlük hayatınızda sürekli yorgun hissetmenize sebep olurken verimsiz bir iş hayatı anlamına gelir. Günümüzde kansızlık neden olur sorusuna yanıt olarak bazı besinleri sırlayabiliriz. Kansızlık problemi yaşayan kişilerin tüketmemesi gereken bazı besinler;

 • Kafeinli içecekler
 • Süt
 • Kepek
 • Lif
 • Yumurta beyazı
 • Soya proteini

Bu besinleri günlük rutine dahil ederken iki kere düşünmekte fayda var. Özellikle çay ve kahveyi fazla tüketiyorsanız kendinizi sınırlamanız gerekir. Günlük yaşamda sıklıkla tüketilen bu besinlerin çoğu demir emilimini azaltır ve kansızlık yaparken kan değerlerini de düşürür.

Hangi Besinler Kan Yapar?

Kan yapıcı besinler sıklıkla araştırılıyor. Kansızlık problemi yaşıyorsanız bir hekime danışmalı ve bu konuda destek almalısınız. Hastalığın durumunda göre doktorunuzun kansızlık ilaçları reçete etmesi muhtemeldir. Bunun yanı sıra beslenme şeklinize dikkat etmeye ve kan yapıcı besinleri diyetinize eklemelisiniz. Demir bakımından zengin ve kan yapıcı besinlerden bazıları şöyledir;

 • Kırmızı et
 • Tavuk
 • Ton balığı
 • Yumurta sarısı
 • Soya fasulyesi
 • Fındık, ceviz ve badem
 • Kuru baklagiller

Doktorunuz size nasıl besleneceğiniz konusunda fikir verebilir. Bu önerileri dinlemeli ve kısa süre içerisinde hayatınıza taşmalısınız. Yukarıda sıralanan besinler kansızlık için tedavi sırasında iyi bir destekçi olacaklardır. Demir yönünden zengin besinler tüketmek, kansızlığa karşı savaşırken demir alımını artırarak kan değerlerini yükseltir.

Kan Yapıcı Meyveler

Kansızlık genetik faktörlerden ortaya çıktığı gibi bazı durumlarda sonradan ortaya çıkmaktadır. Sağlıksız beslenme ve yetersiz besin alımı çoğunlukla kansızlık nedenleri arasında değerlendirilir. Kansızlıkla beraber gelen iştahsızlık ve kilo kaybı tehlikeli olacağı için vücudun ihtiyacı olan tüm vitamin ve mineraller alınmalıdır. Kan yapıcı meyveler tüketerek kan değerlerinizi yükseltebilirsiniz. Kan yapıcı özellikleriyle bilinen en yaygın meyveler arasında; portakal, kivi, kabak, üzüm ve dut bulunuyor. Bu meyveleri ara öğünlerinizde tüketmek kansızlık sorununuza iyi gelecektir.

Bu makaleyi yazmış olan, Uzm. Dr. Ömer Yapıcı için randevu oluşturun veya bu makale hakkında daha fazla bilgi edinin.
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.
Bu Sağlık Rehberini Paylaşın
MAKALE YAZARI

Uzm. Dr. Ömer Yapıcı

İç Hastalıkları

Uzm. Dr. Ömer Yapıcı Yazılarını İncele

Plastik ve Estetik Cerrahi Hizmetleri

Kategoriler
Devamını Göster
İçeriği Kısalt
İlgili Diğer Makaleler
Devamını Göster
İçeriği Kısalt