Yükleniyor
Delta Mutasyonu Endişe Yaratıyor!

Delta Mutasyonu Endişe Yaratıyor!

  • Delta Mutasyonu Endişe Yaratıyor!
  • Delta Mutasyonu Nedir?
  • Delta Varyantı Belirtileri Nelerdir? 
  • Delta Plus Mutasyonu Nedir?
  • Delta Varyantı Nerelerde Görülmektedir? 
  • Delta Varyantı ve Delta Plus Neden Endişe Yaratmaktadır?

Bütün dünyayı etkisi altına alan Covid 19 salgını ile mücadelede, aşılama dönemi sürat kazanmış ve hatta bazı ülkelerde normal hayata bile geçiş yaşanmıştı. Ancak ortaya çıkan ve yeni bir koronavirüs mutasyonu olan Delta varyantı, kafaları karıştırmaya yetti. Son dönemlerde en çok araştırılan konular arasındaki delta varyantı nedir? Bu mutasyonun belirtileri nelerdir? İşte tüm bu soruların cevapları ve merak edilenler sizlerle! 
 

Koronavirüs salgınıyla mücadelede yaşanan en büyük sorunlardan biri, bu virüsün belli başlı ülkelerde geçirdiği mutasyonlar olmuştur. Kış aylarında ortaya çıkmış olan İngiltere mutasyonu ve bahar mevsiminde ortaya çıkan Hindistan mutasyonu, salgın ile mücadelede dengeleri değiştirmeye başladı. Hindistan'da görülmüş olan Delta varyantı; baş ağrısı,boğaz ağrısı ve burun akıntısı gibi tipik belirtiler ile kendini göstermektedir. Bu belirtilerin ağır bir soğuk algınlığı şeklinde seyretmesi, delta mutasyonunun ciddiyetini gözler önüne sermektedir. 

Delta Mutasyonu Nedir?

İlk olarak Hindistan'da görülüp İngiltere'de yayılan Delta varyantına ait belirtiler, diğer varyantlara göre bazı farklılıklar göstermektedir. 

Zoe Covid Semptom Gubu ekibi tarafından yapılan çalışmalar neticesinde delta varyantına ilişkin farklılıklar bir araya getirilmiştir. Bu grubun çalışmasında kaydettiği bilgiler ışığında ilk kez Hindistan kentinde görülen Delta varyantının; baş ağrısı, boğaz ağrısı ve burun akıntısı ile kendini göstererek ağır bir şekilde ilerlemesi, onu diğer mutasyonlardan ayıran farklılık olmuştur. Zira atlatılması çok daha ağırdır. 

Delta Varyantı Belirtileri Nelerdir? 

Yüksek ateş, tat ya da koku kaybı, yeni ve sürekli öksürük gibi belirtiler, klasik Covid 19 hastalığının ana belirtileri olarak bilinmektedir. Tüm bu belirtileri yaşayanların hiç vakit kaybetmeden PCR testi yaptırmaları istenmektedir. Delta mutasyonu ise klasik Covid 19 virüsünden daha farklı belirtiler göstermektedir. 

Zoe Covid Semptom Grubu Başkanı Dr.Tim Spector, İngiliz yayın kuruluşu BBC'ye konuşmuş ve topladıkları verilere göre bilhassa mayıs ayından beri klasik Covid 19 belirtilerine çok az denk geldiklerini ifade etmiştir. Delta varyantının daha farklı çalıştığını söyleyen Doktor Spector, belirtilerde yaşanan değişiklikler sebebi ile insanların Covid 19 hastalığından şüphelenmeden sadece grip olduklarını zannetmeleri, bunun sonucunda da test yaptırmayıp hastalığı yaymaya devam etmeleri gibi durumlar yaşandığını dile getirmiştir. Yaş düştükçe semptomların da daha hafif bir şekilde seyrettiğini ifade eden Spector'a göre, tat ve koku kaybı yaşanması gene de belirtilerin üst sıralarda yer almasına sebep olmaktadır. 

Sağlık Bakanlığından en son edinilen verilere göre ülkemizdeki Covid 19 vaka sayılarının %90'ının Delta varyantından oluştuğu tahmin edilmektedir. Hatta Delta mutasyonunun, daha önceki baskın varyant olan Alfa, diğer adı ile Kent varyantından yaklaşık yüzde 60 daha bulaşıcı olduğu tahmin edilmektedir. 

Delta Plus Mutasyonu Nedir?

İlk kez 11 Haziran tarihinde İngiltere’de yayınlanmakta olan bir kamu sağlığı bülteninde bildirilene göre, Hindistan’da görülen Delta varyantının bir de alt türü olan Delta Plus ortaya çıkmıştır. Delta Plus, Güney Afrika ülkesinde tespit edilmiş olan K417N adlı spike proteinin mutasyonuna sahiptir. Bu mutasyon en son Beta varyantında görülmüştür ve bağışıklık sisteminden kolaylıkla sıyrılabilmektedir. Bu kötü durum sonucu antikor karışımının etkisi azalmaktadır. En nihayetinde zaten ağır olan Delta varyantı, daha ağır bir hale gelmektedir. Bazı bilim adamları ise bu varyantın, klasik Delta mutasyonunda görülmüş olan diğer özellikler ile bir araya geldiği zaman bulaşıcılığı daha da artıracağından endişe duymaktadırlar.

Delta Varyantı Nerelerde Görülmektedir? 

Delta mutasyonu, İngiltere, Hindistan, Japonya, Nepal, Polonya, Portekiz, Rusya, İsviçre, Türkiye ve ABD’de görülerek bildirilmiştir. Hindistan’dan yayılan bu varyantın ilk vakasının ise 5 Nisan tarihinde ortaya çıktığı ifade edilmiştir. İngiltere'deki ilk 5 vaka, 26 Nisan tarihinde görülmüş ve bu vakaların Türkiye ya da Nepal’de yer alan kişiler ile temas edenler arasından olduğu açıklanmıştır. 

Delta Varyantı ve Delta Plus Neden Endişe Yaratmaktadır?

Bilindiği üzere son dönemlerde hem Hindistan hem de dünyanın geri kalanında üretilmiş olan aşıların delta mutasyonuna karşı etkinliği araştırılmaktadır. Dünya Sağlık Örgütü’nün yapmış olduğu açıklamaya göre, Delta varyantı ve onun bir parçası olan Delta Plus mutasyonun diğer tüm endişe verici varyantlar gibi incelendiği belirtilmiştir. Bu varyantların kamu sağlığı açısından çok büyük riskler oluşturması, özellikle Delta Plus’ın Hindistan’da yeni bir Covid 19 virüsü dalgası oluşturmaya sebep olabileceği yönünde endişeler yaratmaktadır. Ancak Hindistan’ın tıbbi araştırmacısı Tarun Bhatnagar’a göre; Delta Plus mutasyonu tek başına 3. bir dalga yaratma gücüne sahip değildir; fakat ileride bu dalgaya sebep olan etkenlerden biri de Delta Plus varyantı olabilir.
 

Bu makaleyi yazmış olan, Uzm. Dr. Ömer Yapıcı için randevu oluşturun veya bu makale hakkında daha fazla bilgi edinin.
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.
Bu Sağlık Rehberini Paylaşın
MAKALE YAZARI

Uzm. Dr. Ömer Yapıcı

İç Hastalıkları

Uzm. Dr. Ömer Yapıcı Yazılarını İncele

Plastik ve Estetik Cerrahi Hizmetleri

Kategoriler
Devamını Göster
İçeriği Kısalt
İlgili Diğer Makaleler
Devamını Göster
İçeriği Kısalt