Yükleniyor
Graves Hastalığı Nedir?

Graves Hastalığı Nedir?

  • Graves Hastalığı Nedir?
  • Graves Hastalığının Bulguları

Graves hastalığı bağışıklık sistemine dayalı olarak ortaya çıkmaktadır. Bu hastalığın genetik aktarımı oldukça düşüktür. Hayatımızın herhangi bir döneminde herhangi bir kişide anında çıkabilecek bir hastalık olduğu için daha çok kişinin stres üzerinden bağışıklık sistemi değerlendirilmesi yapılmaktadır. Kişinin aynı zamanda aşırı iyot tüketimine maruz kalması bu hastalığı oldukça tetiklemektedir. Graves hastalığı ortaya çıktığı zaman hipofizden salgılanan değerler oldukça düşük düzeyde olmaktadır. Tiroid bezi sürekli olarak hormon ürettiği için T3 ve T4 düzeyi hastalarda çok düşük çıkmaktadır. Bu durum hastanın yaşam kalitesini bozduğu için tedavi edilmesi gereken bir durumdur. Bazen çok nadir olarak hastada graves hastalığı varken nodüllerin de çıktığı görülmektedir.

Graves hastalığının üç değişik yöntemle tedavi durumu ortaya çıkmaktadır. Birinci tedavi yöntemi bütün hekimlerin öncelikli olarak tercih ettiği ilaç tedavisidir. İkinci seçenek cerrahi müdahale ile graves hastalığını ortadan kaldırma yöntemidir. Üçüncü seçenek ise, radyoaktif iyot yöntemidir.

İlk başta çok özel bir durumun olmaması durumunda medikal tedavinin denenmesi gerekmektedir. İlaç ile tedavi durumunda hastalık baskılanma yöntemine girebilir ve baskı sayesinde kolaylıkla ortadan kalkabilmektedir. Uzun süre tamamen yok olup bir daha kendini tekrarlamayabilir. Graves hastalığının tiroid dışı bulguları da olduğu için ilaç tedavisi oldukça önemsenmesi ve ilk etapta uygulanması gereken bir işlemdir.

Graves Hastalığının Bulguları

  • Kişinin sürekli terlemesi,
  • Yemek yediği halde sürekli olarak ani kilo kayıpları yaşaması,
  • Bağırsak hareketlerinin çok fazla artması,
  • Sürekli olarak geçmeyen ishal durumu
  • El titremesi, sinirlilik.
  • Aşırı halsizlik
  • Psikoza kadar gidebilecek, psikolojik rahatsızlıklar
  • Graves hastalığının en yaygın bulgusu gözü şişirmesi ve öne doğru kaydırması durumudur.

Gözün öne doğru çıkmasının ardından başka bulgular da ortaya çıkmaya başlamaktadır. Göz kurulukları, görme duyusunda azalma, göz kaslarında felçlerin ortaya çıkması, çift görmenin ortaya çıkması gibi göze bağlı şikayetler artmaktadır.
Göz hastalıkları ortaya çıkmış bulguları olan veya sigara kullanan graves hastalarında radyoaktif tedavi tercih edilmeyen bir durumdur. Graves hastaları mecburen tedavi sürecinde sigarayı bırakmaktadır. Bu tarz hastalarda ve ilaç allerjisi olan hastalarda cerrahi müdahale ile graves hastalığından kurtulmak mümkündür.

Bu makaleyi yazmış olan, Dr. Öğr. Üyesi Elif Berber Menekşe için randevu oluşturun veya bu makale hakkında daha fazla bilgi edinin.
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.
Bu Sağlık Rehberini Paylaşın
MAKALE YAZARI

Dr. Öğr. Üyesi Elif Berber Menekşe

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon

Dr. Öğr. Üyesi Elif Berber Menekşe Yazılarını İncele

Plastik ve Estetik Cerrahi Hizmetleri

Kategoriler
Devamını Göster
İçeriği Kısalt