Yükleniyor
Fizik Tedavide Kullanılan Cihazlar Nelerdir?

Fizik Tedavide Kullanılan Cihazlar Nelerdir?

  • Fizik Tedavide Kullanılan Cihazlar Nelerdir?

Fizik Tedavi hastalıklarından olan gerek Boyun Fıtığı gerek Bel Fıtığı gerekse de Skolyoz Tanısı tedavisi bir uzman aracılığı ile yapılmalıdır. Yapılan işlemler esnasında bir takım cihazlar kullanılır.

TENS

Vücudun coğrafi duyu bölgeleri üstüne ya da ağrı görülen yerlere, elektrot vasıtası ile elektrik akımı verilir. Bu akım yönteminin çeşitli biçimleri vardır. Hem ev boyutu hem de hastane boyutu bulunan bir cihazdır.

ULTRASOUND CİHAZI

Bedendeki dokuların üstüne yollanan yüksek frekans içerikli ses dalgalarının gönderilmesi, dokuların derinliklerinin ya da derindeki dokularının ısınmasını temin eder. Bu da buradaki damarların genişlemesini ve metabolizmanın hızlanmasını temin eder.

HOT PACK

Sıcak paketler manasındaki bu cihaz, içerisine silikat içerikli jel doldurulan ve su sızdırmayan kumaş torbalardan oluşur. Çok daha yüksek olan dokulardaki ısınma miktarını artırmaya sebep olur. İçerisine sıcak suyun koyulması ile elde edileni olduğu gibi içinde bulunan jelin ısıtılması sayesinde de kullanılır.

COLD PACK

Soğuk paketler şekli ile addedilen bu cihaz, soğuk uygulamaların hepsinde kullanılabilir.

BUZ TORBASI

Özellikle spor yapanların yaralanmalarında kullanılan buz dolu paketlerin adıdır.

COLDPACK

Buzluklarda soğuk halde bulundurulan ve içeriğinde çeşitli ebat ve şekillerde kullanımı için hazır bekletilen türler vardır. Kullanımında ısınan paket yeniden buzluğa konularak kullanımı yenilenir. Kullanmasında dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Özellikle doğrudan cilde teması yapılmamalıdır.

İNFRARUJ

Kızılötesi diye adlandırılan ışınların sayesinde gerek ağrıyı azaltmakta gerek bölgesel ısının artmasını temin etmekte gerekse de kasların gevşemelerini temin etmek istenildiğinde kullanılan bir cihazdır.

MİKRODALGA DİATERMİ

Fizik tedavideki metotlarından biri olan ve bir nevi elektro magnetik bir dalganın kullanımı ile oluşturulan tedavi yöntemidir.

LASER

Fizik tedavi için esas olan bir tedavi cihazıdır. Bedendeki bölgelerdeki ağrıyı arttırdığı tespit edilen spazm noktalarına uygulanır.

TRAKSİYON

Omurların birbirlerinden uzaklaştırılmasına yarayan özel bir alettir. Hem yattığı yerden hem oturur iken kullanılabilir. Bu cihaz uygulaması her hastaya göre ayrı bir süre ve kuvvette belirlenir.

PARMAK MERDİVENİ

Parmakların hareket etmesini temin eden bir uygulamadır. Bir duvar üstüne kurulur. Parmakların yardımı ile merdiven çıkıyormuş gibi yukarıya çıkılır.

OMUZ ÇARKI

Omzun hareket etmesi ya da ettirilmesi için kullanılır.

TİLT TABLE

Yatalak hastalarda ortaya çıkan arızaların giderilmesini sağlayan bir cihazdır. Ani kalkmaların oluşturacağı arızaların giderilmesi için hareketi yavaşlatan bir aparattır.

DUVAR BARI

Vücudun duruş şekli ve yürüme çalışmaları esnasında egzersiz gayeli kullanılan bir cihazdır.

Bu makaleyi yazmış olan, Uzm. Dr. Hicran Yeşilyurt için randevu oluşturun veya bu makale hakkında daha fazla bilgi edinin.
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.
Bu Sağlık Rehberini Paylaşın
MAKALE YAZARI

Uzm. Dr. Hicran Yeşilyurt

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon

Uzm. Dr. Hicran Yeşilyurt Yazılarını İncele

Plastik ve Estetik Cerrahi Hizmetleri

Kategoriler
Devamını Göster
İçeriği Kısalt
İlgili Diğer Makaleler