Yükleniyor
Meme Büyütme Ameliyatı

Meme Büyütme Ameliyatı

 • Meme Büyütme Ameliyatı
 • Ne Tarz Durumlarda Meme Büyütme Yapılır?
 • Meme Büyütme Ameliyatlarında Tercih Edilen İmplantlar
 • Meme Büyütme Ameliyatına Karar Vermeden Önce Bilmeniz Gerekenler

Çoğu kadın için iri ve dolgun göğüsler güzellikleri adına olmazsa olmaz bir detaydır. Giydiklerini üstlerine yakıştırmak konusunda ya da kendilerini daha sexi ve feminen hissetmek adına büyük göğüslere sahip olmak isteyebilirler. Ancak bazı kadınların göğüsleri küçük olabilir ya da çeşitli nedenlerden dolayı meme büyütme operasyonuna gereksinim duyulabilir. Bu noktada yıllardır tercih edilen ve son derece kurtarıcı bir yöntem olan meme büyütme ameliyatı karşımıza çıkar. Augmentasyon plastisi adı verilen bu operasyon ile memelerin hacimlerinde artış olması hedeflenmektedir. Meme büyütme ameliyatlarında; meme dokusu ya da göğüs kaslarının alt kısmına yerleştirilen meme implantları ile büyüme sağlanmış olur.

Ne Tarz Durumlarda Meme Büyütme Yapılır?

Meme büyütme ameliyatına ihtiyaç duyulması için birçok neden olabilir. Bazı kadınlarda bir meme diğerinden küçük olabilir. Bu da kadınlar için moral bozucu ve mutsuzluk verici bir durum olabilir. Doğuştan memelerin gelişmemiş ve küçük kalmış olması halinde de başvurulacak olan operasyon meme büyütme olacaktır. Meme kanseri ameliyatı sonrası meydana gelen meme kayıplarında da alanında uzman olan plastik cerrahlar ile meme büyütme operasyonu gerçekleştirilebilir. Memelerinin çok iri ve hacimli olmasını arzu ettiği için doktora başvuran kadınlar da oldukça fazladır. Eğer kişi meme büyütme konusunda kararlıysa, mutlaka alanında uzman olan bir plastik cerrahı ile iletişime geçmeli ve operasyon hakkında merak ettiği her şeyi en ince detayına kadar sormalıdır.

Meme Büyütme Ameliyatlarında Tercih Edilen İmplantlar

Meme büyütme ameliyatları sırasında, vücudun yapısında bulunan kendi yağ dokuları ve aynı zamanda kök hücreleri tercih edilebilir. Tuzlu su içeren implantlar ve silikonlar da meme büyütmede kullanılır. Eğer operasyon sırasında vücudun kendi dokusu kullanılacaksa karın bölgesinin iki tarafında yer alan yağ tabakalarından elde edilen yağlar meme dokusuna uygulanır. Ancak bu yöntemin başarılı olabilmesi için kök hücrelerin de memeye nakledilmesi gerekecektir. Çünkü yağ dokularının yerleştirildikleri yeni yerlerinde uyum sağlamaları ve kalıcı bir hal almaları için damarlardan beslenmeleri gerekir. Kök hücreler de ihtiyaç duyulan damarlanmayı sağlayacaktır. Günümüzde en fazla tercih edilen yöntem olan silikon implantların içeriği ise silikon jelden meydana gelir. Silikon meme implantları meme dokusunun arka kısmında yer alan, göğüs kasının ön ve arka bölümüne yerleştirilir. Hastanın meme dokusu, doktorun implantı nereye yerleştireceği konusunda bilgi verecektir. Ancak implant nereye yerleştirilirse yerleştirilsin meme dokusu ile alakası olmayacaktır. Emzirme ve doğum konusunda hiçbir engel teşkil etmez ve meme kanseri taramaları da rahatlıkla yapılabilir. Tuzlu su içeriğine sahip olan implantlar ise hastaların çok memnun kalmaması nedeniyle pek tercih edilmez.,

Meme Büyütme Ameliyatına Karar Vermeden Önce Bilmeniz Gerekenler

Meme ameliyatı konusunda kesin karar vermeden önce bilmeniz gereken bir takım şeyler olacaktır.

 • Meme implantlarının ömür boyu etkisini koruyacağına dair kesin bir bilgi asla yoktur. Meme implantlarının ömrü genellikle 10 yıl olmaktadır. Ancak uygulanan implantların ömürleri birbirinden farklı olabilmektedir. 
 • Operasyon sonrası, yerleştirilen implantlarda yırtılma meydana gelebilir. İmplant rüptürü olarak da adlandırılan sızdırma durumu nadir de olsa meydana gelebilen bir durumdur.
 • Ameliyat sonrası kilo alıp verilmesi halinde memelerin şekillerinde bozulmalar ortaya çıkabilir. 
  Yaşın ilerlemesi ile birlikte de memelerde şekil değişikliği oluşmasından dolayı ilerleyen zamanlarda tekrardan cerrahi bir girişime ihtiyaç duyulabilir.
 • Meme implantlarının göğüslerin sarkmasını engelleme konusunda etkisi yoktur. Göğüslerde sarkma durumlarında, mastopekti yani göğüs dikleştirme operasyonundan faydalanabilirsiniz.
 • Meme implantı olan kadınlar mamogram tetkiki yaptıracaksa, çıkan sonuçların yorumlanması çok zor olabilir. Bu da ekstra olarak farklı tetkikler yapmanıza neden olacaktır.
 • Meme implantı uygulaması sağlık sigortası kapsamında olan bir operasyon değildir. Ancak tıbbi nedenlerden dolayı zorunlu bir durum söz konusu ise ya da kanser sonrası memenin tamamen alınması durumu olmuşsa bazı sigortalar bu tarz durumları karşılayabilir. Ancak keyfi olarak yaptırılan meme implantları sigortaların kapsamında sayılamaz.
 • Meme büyütme ameliyatları masraflı olacağı için bu duruma kendinize önceden maddi olarak hazırlamanız gerekir.
 • Meme büyütme operasyonundan sonra bazı hastalar 1 gece hastanede kalabilir. Ancak aynı gün evine dönenler de vardır. Bazı hastalarda meme dokusuna dren yerleştirilir ama bir gün sonra kolaylıkla ve cerrahi müdehaleye ihtiyaç duyulmadan geri çıkartılabilir. Meme büyütme ameliyatı geçirenler 1 hafta boyunca araba sürmemelidir.
 • Meme büyütme ameliyatları genelde her zaman genel anestezi yöntemi kullanılarak gerçekleştirilir. Bazen de lokal anestezi altında meme ameliyatı söz konusu olabilir.
 • Meme büyütme ameliyatı ortalama 2 saat süren bir operasyondur.
Meme Büyütme Ameliyatı Öncesi Hazırlık

Meme büyütme ameliyatı yapılmadan önce hasta mutlaka cerrahı ile detaylı görüşme yapmalıdır. Nasıl bir meme istediği, büyüklüğü, şekli hakkında net bilgiler aktarmalıdır. Bu, hastaların operasyon sonrasında memnun olmaları adına önemli bir detaydır. Daha sonra cerrahınız sizi detaylı bir muayeneye alacaktır. Meme yapınızın dikkatlice incelendiği bu muayene sonrasında, yapısına uygun olan operasyon yöntemine karar verilir. Meme büyütme ameliyatı sonrasında; yuvarlak, düz, gözyaşı damlası biçiminde ya da dokulu görünüme sahip bir memeye sahip olabilirsiniz. Doktorunuz göğüs yapınıza en uygun olacak şekli belirleyecektir. Ayrıca ameliyatta kullanılacak implantlar konusunda da size bilgi vererek bir seçim yapmanızı talep edecektir. Doktorunuz size en uygun olan implant yöntemi konusunda bir fikir sunacaktır. Genelde hastaların büyük çoğunluğu cerrahlarına güvendiği için önerisini kabul eder. Meme büyütme operasyonu öncesi sigarayı bırakmanız önerilecektir. Kullandığınız herhangi bir ilaç varsa bunları da doktorunuza bildirmeniz gerekir. Özellikle kan sulandırıcı ve ağrı kesici ilaçların ameliyat öncesinde bırakılması gereklidir. Operasyondan önceki gece, saat 12'den sonra hiçbir şey yiyip içmemeniz gerekir.

Meme Büyütme Ameliyatı Nasıl Gerçekleşir?

Meme büyütme ameliyatı sırasında; hastanın kolunun altından, göğüs altındaki kıvrımdan ya da meme ucunun çevresinden bir kesi atılır. Doktor kesiyi attıktan sonra göğüs dokusu ile göğüs kasları ve bağ dokusu birbirinden ayrılır. Böylece, pektoral kasın (göğüs duvarının en dışındaki kas) ön ya da arka kısmında bir alan oluşur. Ortaya çıkan bu cebe, doktorunuz implantı yerleştirir ve ortalar. Eğer silikon implant yerleştiriliyorsa önceden silikon jel ile doldurulmuş olmalıdır. Salin implantlarda ise, önce yerleştirme, sonra ise içinin steril tuzlu su ile doldurulması söz konusudur. Son olarak da uygun olan implant yerine yerleştirildikten sonra kesi, dikişler ile kapatılır, cilt yapıştırıcısı uygulanır ve bandajlama yapılır.

Meme Büyütme Ameliyatı Sonrasında Sizi Neler Bekliyor?
 • Bir kaç hafta boyunca göğüslerde ağrı, şişme ve rahatsızlık hissi ya da morarma olabilir. 
 • Yara izleri zamanla azalacaktır ama tamamen yok olması durumu söz konusu olmayabilir.
 • İyileşme sürecinde memelerin sıkı şekilde durması adına spor sütyenleri tercih edilebilir. 
 • Ağrı konusunda da rahat etmeniz adına doktorunuz gerekli ilaçları size reçete edecektir.
 • Ameliyat sonrası bir kaç haftalık süreçte fiziksel olarak vücudunuzu zorlayacak aktivitelerden kaçınmanız gerekir. Özellikle ilk 2 hafta kritiktir ve bol bol dinlenmeniz gerekir.
 • İyileşme sürecinde göğüsleriniz çarpmalara, darbelere ya da sarsıntılara karşı çok hassas olacağından dikkat etmenizde fayda vardır.
  Eğer bölgeye uygulanan dikişler kendiliğinden eriyen tarzda değilse o zaman dikişlerinizi ya da drenaj tüplerinizi aldırmak için doktorunuza başvurmanız gerekecektir.
  Nadiren de olsa operasyonu sonrası enfeksiyon ortaya çıkabilir. Eğer göğüste kızarma varsa ya da ateşleniyorsanız acilen doktora başvurmanız gerekir. Nefes darlığı ve göğüs ağırısı şikayetleri de enfeksiyonun habercisi olabilir.
Meme Büyütme Ameliyatının Sonuçları Nasıldır?

Meme büyütme ameliyatı sonrasında göğüslerinizde ciddi bir boyut ve şekil değişikliği meydana gelecektir. Böylece kaybolmuş olan özgüveniniz yeniden yerine gelir. Eğer ameliyattan sonra kilo alıp verirseniz göğüslerinizin görünümü değişecektir. Bu durumda yeni operasyonlara ihtiyaç duyulabilir.

Her ameliyatta olduğu gibi meme büyütmede de bazı komplikasyonlar meydana gelebilir. Cerrahi bir işlem olan augmentasyon sonucunda da bazı riskler ortaya çıkabilir. Meme implantının yapısını bozan bir yara dokusu oluşabilir. Memede ağrı, ve memenin uç kısmında hassasiyet yaşanması, memedeki hissin değişmesi, implant kaçağı ya da rüptürü gibi durumlar söz konusu olabilir. Bu sorunların ortaya çıkması halinde ek operasyonlara gerek duyulacaktır. Meme ameliyatına karar verilmeden önce çok iyi düşünülmesi gerekir. Ayrıca bu alanda uzman olan bir doktor seçimi de sağlığınız açısından son derece önemlidir.

Bu makaleyi yazmış olan, Op. Dr. Ali Nurhan Özbaba için randevu oluşturun veya bu makale hakkında daha fazla bilgi edinin.
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.
Bu Sağlık Rehberini Paylaşın
MAKALE YAZARI

Op. Dr. Ali Nurhan Özbaba

Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi

Op. Dr. Ali Nurhan Özbaba Yazılarını İncele

Plastik ve Estetik Cerrahi Hizmetleri

Kategoriler
Devamını Göster
İçeriği Kısalt