Yükleniyor
Ergoterapi Süreci Nasıl İşler?

Ergoterapi Süreci Nasıl İşler?

 • Ergoterapi Süreci Nasıl İşler?
 • Ergoterapi Nedir?
 • Ergoterapinin Tarihçesi Nedir?
 • Ergoterapistlerin Görev Alanı Nelerdir?
 • Ergoterapi Süreci Nasıl İşlemektedir?
 • Ergoterapi Programı Nasıl Oluşturulmaktadır?
 • Ergoterapi Programı Nasıl Uygulanmaktadır?

Ergoterapi Nedir?

Ergoterapi, anlamlı ve amaçlı aktiviteler ile sağlığı ve refahı geliştirmeyi hedefleyen, içerisinde bir çok terapi stratejisini barındıran, kişi merkezli bir sağlık mesleğidir. Pediatrik ergoterapistler çocuk ve bebeklere yönelik terapi sürecinde uzmanlaşmış kişilerdir. Danışanlarının ev, okul ve aile ortamında işlevsel olmaları için gerekli becerilere teşvik etmek, korumak ve geliştirmek için çalışmaktadırlar.

Ergoterapinin Tarihçesi Nedir?

Ergoterapi konusunu devam ettirmeden önce, ergoterapinin tarihçesini anlatmakta yarar görüyorum.

Ergoterapinin tarihçesi, modern anlamdaki uygulamalarına kadar uzanan bir gelişim sürecine sahiptir. İşte ergoterapinin tarihçesi hakkında temel bilgiler:

 • 18. ve 19. Yüzyıl: Ergoterapinin kökleri, 18. ve 19. yüzyıllarda insanların zihinsel ve fiziksel sağlık sorunlarına karşı geliştirilen erken tedavi ve rehabilitasyon yöntemlerine dayanır. Bu dönemde, akıl hastalarının ve diğer engelli bireylerin el işi ve zanaat etkinliklerine katılmasının tedavi sürecine olumlu etkileri olduğuna dair gözlemler yapılmıştır.
 • 20. Yüzyılın Başları: Ergoterapi, I. Dünya Savaşı sırasında yaralanan askerlerin rehabilitasyonu için önemli bir rol oynamıştır. Bu dönemde, el işi ve zanaat aktiviteleri, yaralı askerlerin iyileşme süreçlerine katkı sağlamak için kullanılmıştır.
 • 1917: Ergoterapi terimi ilk kez "ergo" (iş) ve "therapy" (terapi) kelimelerinin birleştirilmesiyle oluşturulmuş ve kullanılmıştır. Bu terim, ergoterapinin temel amacını işaret etmektedir: günlük yaşam aktiviteleri aracılığıyla tedavi ve iyileştirmeyi amaçlar.
 • 1930'lar - 1950'ler: Ergoterapi, tıp alanında daha da kabul görmeye başlamış ve profesyonel bir meslek olarak tanınmıştır. Bu dönemde, ergoterapi okulları ve eğitim programları oluşturulmaya başlanmıştır.
 • 1960'lar ve Sonrası: Ergoterapi, geniş bir yelpazede sağlık ve rehabilitasyon alanlarında kullanılmıştır. Fiziksel, zihinsel ve duygusal engellere sahip bireylerin yanı sıra çocuklar, yaşlılar ve diğer gruplar için de hizmetler sunulmuştur. Ergoterapi yaklaşımı, bireylerin bütünsel ihtiyaçlarını ve hedeflerini dikkate alarak kişiselleştirilmiş rehabilitasyon planları oluşturmaya odaklanmıştır.

Ergoterapistlerin Görev Alanı Nelerdir?

Ergoterapistler hem normal gelişim gösteren (sağlıklı) çocukların, hem de özel gereksinimli çocukların günlük yaşam aktivitelerine, rol ve sorumluluklarına maksimum bağımsızlıkla katılmaları hedefiyle çalışmaktadır.

Ergoterapi Süreci Nasıl İşlemektedir?

Ergoterapi süreci aileye öğretilen ve eve aktarılan terapötik oyunlar ile sürdürülmesi sayesinde hızlı, etkili ve keyifli şekilde ilerleyen bir terapi sürecidir. Terapi sürecinin ailelere öğretilebilirliği sayesinde ev ortamında terapi süreci desteklenir ve çocuğun mevcut kazanımları günlük yaşama aktarması çok daha hızlı ve kolay gerçekleşir.

Ergoterapistler olarak terapi sürecinde çocuğu duyusal, motor (ince-kaba motor), bilişsel, psikososyal, açıdan değerlendirerek bilimsel kanıt temelli stratejiler kullandığımız bir terapi programı uygulamaktayız.

Ergoterapi Programı Nasıl Oluşturulmaktadır?

Ekibimizdeki ergoterapisler ile bu problemleri standart testler doğrultusunda tespit ederek ve semptomları da dikkate alarak problemin temel nedeni üzerine ergoterapi programı oluşturmaktayız. Böylelikle sadece semptomlar üzerine çalışıp, olası diğer semptomları göz ardı etmek veya kaçırmak yerine, direkt olarak nedeni çözerek olası tüm semptomları önlemek için çalışmaktayız.

Ekibimizdeki Terapistler terapi sürecindeki yol haritasını oluşturmak için çocuklara uluslararası geçerli testler uygulayarak onları akranlarına göre normal kabul edilen test verisi aralığında kıyaslayabilmektedirler. 

Bu testler sayesinde çocukların akranlarına göre güçlü yönleri ve geliştirilmesi gereken zayıf yönleri net veriler ile belirlenmektedir.

Ergoterapi Programı Nasıl Uygulanmaktadır?

Terapi programını çocuğun keyif alacağı şekilde gerçekleştirmek için çocuğun güçlü yönlerini belirlemekte ve özellikle geliştirilmesi gereken yönleri, bu güçlü yönlerin içine serpiştirerek desteklediğimiz bir program şekilde sunmaktayız. Terapi, çocuğun ilerlemesini düzenli değerlendirerek revize edilmektedir.

Ekibimiz, terapi sürecini ev ödevleri- ev programları ve videolu takipler ile evde devam ettirmektedir.

Böylece, çocuklar günlük yaşamlarında karşılarına zorluklar çıkmasını ve refah seviyelerinin düşmesini sağlayan duyusal bütünleme problemlerini ergoterapistleri ve aileleri ile aşmaktadırlar.

Bu makaleyi yazmış olan, Erg. Eda Çoban için randevu oluşturun veya bu makale hakkında daha fazla bilgi edinin.
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.
Bu Sağlık Rehberini Paylaşın
MAKALE YAZARI

Erg. Eda Çoban

Ergoterapi

Erg. Eda Çoban Yazılarını İncele

Plastik ve Estetik Cerrahi Hizmetleri

Kategoriler
Devamını Göster
İçeriği Kısalt
İlgili Diğer Makaleler
Devamını Göster
İçeriği Kısalt