Yükleniyor
Modern Diş Hekimliği: Multidisipliner Tedavi

Modern Diş Hekimliği: Multidisipliner Tedavi

 • Modern Diş Hekimliği: Multidisipliner Tedavi

Değişen ve gelişen dünyaya paralel olarak, Diş Hekimliği de hızlı bir evrim ve ilerleme süreci yaşıyor. Teknolojik imkanların en hızlı şekilde entegre edildiği branşlardan biri, Diş Hekimliği hizmetleridir. 

Günümüzde bir diş kliniğine tedavi olmak amacıyla gelen hastalar, planlamadan tedavi sonucuna kadar, son derece ileri teknolojik imkanlarla şımartılıyorlar. Teknoloji, tedavi standartlarını yükseltmeye ve hekimlerin işlerini kolaylaştırmaya yardımcı oluyor. Ancak, tüm tedavi uygulamalarını tek bir hekimin tek başına en doğru şekilde planlayıp uygulaması oldukça meydan okuyucu bir görevdir. 

Diş hekimliği alanındaki uzmanlık branşları, çeşitli ağız ve diş sağlığı sorunlarına odaklanan farklı alanları içermektedir. İşte diş hekimliği uygulamalarındaki temel branşlardan bazıları:

Ağız ve diş sağlığının kapsamlı bir şekilde ele alındığı diş hekimliği, çeşitli uzmanlık alanlarına ayrılarak her biri farklı sorunlara yönelik çözümler sunar. İşte diş hekimliği pratiğinde yer alan önemli branşlardan bazıları:

 • Temel Diş Hekimliği: Diş ve ağız sağlığının genel bakımı ve tedavisiyle ilgilenir. Diş temizliği, dolgu, diş çekimi ve diş eti tedavisi gibi temel işlemleri gerçekleştirir.
 • Ortodonti: Diş ve çene düzensizliklerini teşhis eder ve tedavi eder. Braket, tel veya şeffaf plaklar gibi cihazlar kullanarak dişlerin düzeltilmesine yardımcı olur.
 • Endodonti: Dişlerin iç yapısını oluşturan pulpa ve kanalların tedavisiyle ilgilenir. Kök kanal tedavisi gibi işlemleri gerçekleştirir.
 • Pedodonti (Çocuk Diş Hekimliği): Çocukların ağız ve diş sağlığını inceleyerek tedavi eder ve çocuklara özel bakım sağlar.
 • Periodontoloji: Diş eti hastalıklarının teşhis ve tedavisine odaklanır. Diş eti cerrahisi gibi işlemleri gerçekleştirir.
 • Protetik Diş Tedavisi (Prosthodonti): Protez uygulamaları, implant tedavileri ve estetik restorasyonlarla diş kayıplarının ve eksikliklerinin tedavisini yapar.
 • Oral ve Maksillofasiyal Cerrahi: Ağız, çene ve yüz bölgesinde cerrahi işlemler gerçekleştirir. Diş çekimi, implant uygulaması, kist çıkarılması gibi işlemleri yürütür.
 • Oral Patoloji: Ağız ve çevresindeki hastalıkların teşhis ve tedavisine odaklanır, patolojik durumları inceler.
 • Oral Radyoloji: Ağız ve çevresinin radyolojik görüntülerini değerlendirerek teşhis ve tedavi planlaması yapar.
 • Estetik Diş Hekimliği: Diş ve gülüş estetiğine odaklanarak, diş beyazlatma, porselen kaplama ve estetik restorasyonlar gibi işlemleri gerçekleştirir.

Diş hekimliği, yukarıda saydığımız branşlardan sadece birkaçıyla sınırlı değildir. Her biri kendi içinde sürekli gelişen teknoloji ve yenilenen tedavi yöntemleriyle ilerler. Günümüzde, tek bir hekimin tüm bu alanlardaki hızla gelişen teknolojiyi ve değişen tedavi yöntemlerini takip etmesi ve uygulaması oldukça zorlu bir görevdir. 

Ağız ve diş sağlığı alanında yapılan tedaviler, farklı uzmanlık alanlarına sahip hekimlerin bir araya gelerek multidisipliner bir ekip oluşturmasıyla daha etkili bir şekilde planlanıp uygulanır. Her biri kendi ilgi ve uzmanlık alanında olan hekimler, vaka üzerinde bir takım gibi çalışarak çok daha başarılı tedaviler gerçekleştirirler. 

Daha sağlıklı bir protetik tedavi için öncelikle diş eti sağlığının uygun duruma getirilmesi yani periodontal dokuların iyileştirilmesi gerekmektedir. Aynı şekilde, bazı durumlarda implant uygulaması için diş çekimi sonrası dişlerin yer değiştirmesi veya eğilmesi nedeniyle ortodontik tedaviye ihtiyaç duyulabilir, böylece implant için uygun bir alan elde edilebilir. Ayrıca, ortodontik tedavi öncesinde diş ve çevre dokuların sağlığını optimum seviyeye getirmek için periodontal tedaviler ve restoratif tedaviler gerekebilir. 

Tüm bu multidisipliner tedavilerin uygulanmasından önce, vaka ile ilgili diş hekimleri tarafından bir ekip olarak bir araya gelinmeli ve en estetik ve fonksiyonel tedavi sonucunu elde etmek için birlikte planlama yapılmalıdır. Farklı disiplinlerden hekimlerin bir arada yaptığı bu değerlendirme, daha doğru ve başarılı tedavi planlaması ve tatmin edici tedavi sonuçları için son derece kritik bir öneme sahiptir.

Bu makaleyi yazmış olan, Dt. Sevim Keskiner için randevu oluşturun veya bu makale hakkında daha fazla bilgi edinin.
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.
Bu Sağlık Rehberini Paylaşın
MAKALE YAZARI

Dt. Sevim Keskiner

Diş Hekimi

Dt. Sevim Keskiner Yazılarını İncele

Plastik ve Estetik Cerrahi Hizmetleri

Kategoriler
Devamını Göster
İçeriği Kısalt
İlgili Diğer Makaleler
Devamını Göster
İçeriği Kısalt