Yükleniyor
Metal Diş Teli Tedavisi Nasıl Yapılır?

Metal Diş Teli Tedavisi Nasıl Yapılır?

 • Metal Diş Teli Tedavisi Nasıl Yapılır?
 • Metal Diş Teli Tedavisi Nasıl Yapılır?
 • Metal Diş Teli Tedavisinin Dezavantajları
 • Metal Diş Teli Mi Şeffaf Diş Teli Mi?
 • Neden Metal Diş Telini Seçmelisiniz? Metal Diş Teli Tedavisinin Avantajları
 • Metal Diş Teli Tedavisi Sonrası Süreç Nedir?

Metal Diş Teli Tedavisi Nasıl Yapılır?

Her birey, ağzına aldığı fiziksel darbeler ve temaslar neticesinde dişlerinde bazı sorunlar yaşar. Günümüz verilerine göre insanların hayatı boyunca diş ve diş eti sorunu yaşaması yüzde 90 civarında olup gayet yüksek bir oranda seyretmektedir. Bazı zamanlar da yenilen besinlerin sert ve kabuklu olması sonucu dişlerin görünümü gittikçe bozulmakta ve bireylere hoş gelmemektedir. Bu gibi durumlardan mustarip olan bireyler, arzu ettikleri görünümü elde etmek ve daha rahat ve içten gülebilmek için bir ortodonti uzmanına başvururlar.

Çene yapısında var olan bozukluk, dişlerde meydana gelen kırılma ve diğer fiziki sebepler neticesinde hastaların en çok başvurduğu yöntem metal diş teli tedavisi olmaktadır. Metal diş teli tedavisi, oldukça rahat ve kolay uygulanabilir bir işlem olduğu gibi, aynı zamanda hastalara da rahat ve konforlu bir kullanım sunar. Bu itibarla diş hekimlerinin de en çok tercih ettiği tedavi, metal diş teli tedavisi olmaktadır.

Metal Diş Teli Tedavisinin Dezavantajları

Her diş teli tedavisinde olduğu gibi metal diş teli tedavisi sırasında da dezavantajlı durumlarla karşılaşılmaktadır. Metal diş telinin dezavantajları arasında ilk sırada gelen faktör tellerin fark edilen ve dikkat çeken bir görünüme sahip olmasıdır. Lingual ya da porselen tellere nazaran daha belirgin olan metal diş telleri, estetik kaygısı olan hastalar için doğru tedavi yöntemi olmayabilir. Ayrıca metal tellerin tedavi sonuna kadar çıkarılamaması da metal diş teli dezavantajları arasında ilk sırada gösterilebilir. Kuruyemiş ve sert meyvelerin tüketimini kısıtlaması, kola ve çikolata gibi yiyeceklerden uzak durmayı gerektirmektedir.

 

Metal Diş Teli Mi Şeffaf Diş Teli Mi?

Diş teli taktırmak isteyenlerin akıllarındaki en önemli soru işareti hangi teli taktırması gerektiğidir. Şeffaf diş teli mi yoksa Metal diş teli mi, en çok yaşanan ikilem budur. Son yıllarda sıklıkla tercih edilen şeffaf tellerin metal teller kadar iyi olup olmadığı merak edilmektedir ve bu durumla alakalı bilimsel bir kanıt henüz yoktur. Metal diş telleri şeffaf diş tellerine göre daha ekonomik ve metal teller dayanıklılıkları ile şeffaf telleri de geride bırakır. Yine de tellerim görünmesin, dayanıklılık ya da ücretler görüntümden sizin için bir önem arz etmiyorsa şeffaf telleri tercih edebilirsiniz. Klasikleşmiş tel tedavisi olan metal diş telleri ile kısa sürede doğal bir gülüşe ve sağlıklı ağız yapısına kavuşmanız mümkündür. Katlanmanız gereken tüm sıkıntıların sonunda mükemmel bir estetik görünüme ulaşacaksınız.

 

Neden Metal Diş Telini Seçmelisiniz? Metal Diş Teli Tedavisinin Avantajları

Metal diş telleri, son yıllarda yerini şeffaf tellere bırakıyor olsa da halen en hızlı ve güvenilir yöntem olarak ön plandadır. Hastanın ağız yapısına göre tasarlanan metal diş telleri, özellikle küçük yaşlarda uygulandığında mükemmel sonuçlara ulaşır ve çocukların çene gelişimlerini yönlendirerek görünümünü idealleştirir. Metal diş teli avantajları:

 • Diğer tellere göre daha ekonomiktir.
 • En hızlı sonuç veren tedavi yöntemidir.
 • En dayanıklı ve sağlam tel çeşididir.
 • Kırılma ihtimali en düşük tel çeşididir.
 • Her yaştan kişiye uygulanabilir.
 • Kişilerde alerjik reaksiyona neden olmamaktadır.
 • Tedavi sürecini en iyi şekilde gözlemleyebilme şansı sunmaktadır.
 • Doktorlar tarafından en çok önerilen tel çeşididir.

Hızlı bir şekilde ortodonti tedavisini sonuçlandırmayı sağlayan metal diş telleri, dış görünümüne estetik acıdan önem veren ve genç yaşlarında diş teli tedavisini düşünen hastalar için doğru seçim olacaktır.

Metal Diş Teli Tedavisi Sonrası Süreç Nedir?

Öncelikle metal diş teli tedavisinin doğru ve uzman bir adreste ifa edilmesi gerekmektedir. Bunun için bireylerin seçeceği kliniğin oldukça liyakat ve ehliyet sahibi hekimlerden oluşması, yüksek tecrübe ve profesyonel teknik noktalarında yeterli olması gerekmektedir. Aksi takdirde, bu kriterler göz önüne alınmaz ve merdiven altı bir mekân sadece ekonomik kaygılar sebebi ile tercih edilirse, fevkalade ciddi sorunlar baş gösterebilir. Bu gibi durumlardan kaçınmak için mutlaka başarılı bir klinik tercih edilmelidir.

Tedavi doğru bir şekilde ifa edildikten sonra hastaların herhangi bir acı çekmesi ya da hayat kalitesinde bir düşmenin meydana gelmesi oldukça güç bir ihtimaldir. Uyulması gereken kuralları ve diş telinin nasıl kullanılması gerektiği hususundaki önemli noktaları zaten işlemi icra eden hekim hastalara göre aktarmakta ve anlatmaktadır.

Bu işlem neticesinde en çok alınan geri dönüş sağlıklı dişlerin yanı sıra, özgüven ve mutluluk noktasında olmaktadır. Hastalar, metal diş teli tedavisi sonrası süreçte arzu ettikleri zarif ve muntazam görünüme kavuştukları için daha özgüvenle gülebilmekte ve bu sayede kendileri eskiye nazaran daha fazla mutlu hissetmektedir.

 

Ortodonti Doktorları - Ücretsiz Randevu Almak İçin Tıklayın.

Diş Hekimi Doktorları - Ücretsiz Randevu Almak İçin Tıklayın.

 

 

#dental #ortodonti #dişteli 

#dişteli #ortodonti #dental
Bu makaleyi yazmış olan, Dt. Adnan Mısırlıoğlu için randevu oluşturun veya bu makale hakkında daha fazla bilgi edinin.
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.
Bu Sağlık Rehberini Paylaşın
MAKALE YAZARI

Dt. Adnan Mısırlıoğlu Yazılarını İncele

Plastik ve Estetik Cerrahi Hizmetleri

Kategoriler
Devamını Göster
İçeriği Kısalt
İlgili Diğer Makaleler