Yükleniyor
Diş Sağlığının Nasıl Korunması Gerekir ?

Diş Sağlığının Nasıl Korunması Gerekir ?

  • Diş Sağlığının Nasıl Korunması Gerekir ?
  • Diş temizliğinin önemi

Ağız ve diş sağlığı sadece daha güzel bir görünüme sahip olmak için değil genel sağlığımız için de çok önemlidir. Unutmamak gerekir ki sindirim ağızda yani çiğneme sırasında başlar. Dişlerimiz düzgün olmazsa görevini doğru bir şekilde yerine getirmezse etkin bir şekilde çiğneme işlevi göremez.

 Daha sağlıklı dişlere sahip olmanın altın kuralı, çürümesini önlemektir. Ne yazık ki ne yapılırsa yapılsın dişin çürümesine engel olamayacağını düşünen insanlar var. Oysaki ufak tefek önlemler almak oluşacak her türlü diş çürümesi sorununun önüne geçmektedir. Toplumdaki insanların büyük bir çoğunluğuna diş çürümesi nasıl önlenir? diye bir soru sorulsa yüzde doksan dokuzunun cevabı düzenli olarak fırçalamak olacaktır. Verilen bu cevap çok doğru olsa da en önemli etken değildir. Beslenme şekli dişlerin çürümesini bir numaralı sebebidir.

Diş temizliğinin önemi

Dişleriniz hızlı bir şekilde çürümeye başladıysa hemen beslenme tarzınızın gözden geçirilmesi gerekir. Peki, çürümeleri önlemek için dış sağlığı nasıl korunmalıdır? Sadece fırçalamak sağlıklı dişler için yeterli midir? 

Tek başına diş fırçalamak diş sağlığı için yeterli değildir. Çoğu zaman çok fazla unlu mamuller tüketmek, paketli olan abur cuburlar, gazlı içecekler, şerbeti tatlılarda çürümeye sebep olabiliyor. Bunun nedeni ise bu gıdaların asitik olmasıdır. Çünkü diş çürümesinin nedeni asitleşmedir. Hele ki bu gıdaları yedikten hemen sonra dişler fırçalanmazsa çürümenin temelleri atılıyor demektir. Yapılan en büyük yanlışlardan biride gece dişleri fırçaladıktan sonra bir şeyler yemektir. Sabaha kadar geçen sürede dişlerin arasında biriken gıdalar asitlenmektedir. 

Hayat şartlarının değişmesi, sosyal alanlarda daha fazla bulunmak ve insanlarla daha fazla birlikte olmamız diş fırçalama alışkanlığını geliştirmiştir. Fakat, yanlış diş fırçalama tekniği ağız sağlığını olumsuz etkilemektedir. Sadece yüzeysel olarak fırçalamak yeterli değildir. Her bir dişin arasında kalan yiyecek artıklarının temizlenmesi şarttır. Toplumun büyük bir kısmı diş ipi kullanmıyor. Ama diş sağlığını korumanın yolları arasında en etkili yöntem dişleri fırçaladıktan sonra diş ipi ile temizlemektir. Diş hekimleri hastalarına diş temizliği hakkında bilgiler verirken beslenme alışkanlıklarının önemine, diş fırçalama, diş ipi kullanma ve ağız içi gargara yapmanın önemine vurgu yapmaktadırlar. Tüm bunların yanı sıra yılda en az bir kere hiç bir neden yokken muayene olmak çok önemlidir.

Bu makaleyi yazmış olan, Dr. Dt. Öğr. Üyesi Şevki Güler için randevu oluşturun veya bu makale hakkında daha fazla bilgi edinin.
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.
Bu Sağlık Rehberini Paylaşın
MAKALE YAZARI

Dr. Dt. Öğr. Üyesi Şevki Güler Yazılarını İncele

Plastik ve Estetik Cerrahi Hizmetleri

Kategoriler
Devamını Göster
İçeriği Kısalt