Yükleniyor
Çocuklarda Geniz Eti Rahatsızlığı ve Ameliyatı

Çocuklarda Geniz Eti Rahatsızlığı ve Ameliyatı

  • Çocuklarda Geniz Eti Rahatsızlığı ve Ameliyatı
  • Çocuklarda Geniz Eti Belirtileri Nelerdir?
  • Çocuklarda Geniz Eti Ameliyatı
  • Geniz Eti Ameliyatının Riskleri Nelerdir?

Çocukluk döneminin en çok görülmekte olan problemlerinden biri olan geniz eti hastalıkları özellikle de kış aylarında üst solunum yolu enfeksiyonlarına paralel bir şekilde artış göstermektedir. Uyku bozukluklarından diş çürüklerine kadar pek çok problemin de ortaya çıkmasına sebep olan bu durumun tedavi edilmesi gerektiğinin altını çizen uzmanlar, tedavi sonrasında çocukların büyüme-gelişme seviyelerinde de normale dönüldüğüne işaret etmektedir.
 

Geniz etinin başlıca görevi vücudu çeşitli enfeksiyonlara karşı muhafaza altına almaktır ve bademcikler tekrar eden enfeksiyonlar neticesinde büyüyebilir. Fakat sonrasında eski haline tekrar geri döner. Normal haline dönüş yapmayan bazı durumlarda ise geniz eti ve bademcik ameliyatı yapılması gerekecektir.

Çocuklarda Geniz Eti Belirtileri Nelerdir?

Normal bir çocukta geniz eti genel itibariyle 2 ila 3 cm civarındadır. Burnun arkasından yukarıya doğru yayılım göstermiştir. Geniz eti büyümesi hava kanalları ve orta kulak ile geniz arasında bulunan kanalda yani üstteki boruda tıkanıklık meydana getirir. Böylelikle çocukta eğer burundan konuşma, horlama, huzursuz uyku, yorgunluk, ağız ve dudaklarda kuruma ve çatlama, diş gıcırdatma, sürekli ağızdan nefes alma sonucu tahriş öksürükleri, ağız kokusu, sık oluşan orta kulak iltihapları gibi durumlar meydana geliyorsa bu belirtilerden bir ya da birkaçını meydana gelmesi durumunda kesinlikle bir hekime başvurulmasında fayda olacaktır.

Çocuklarda Geniz Eti Ameliyatı

Normalde çocuklardaki her geniz eti ameliyat edilecektir diye bir kural yoktur. Çocuk hastalıkları ve kulak burun boğaz uzmanları tarafından yapılan araştırmalara göre “koşullar gerektiriyorsa ameliyat edilebilir” deniliyor. Her çocuğun geniz eti farklı olmaktadır. Geniz eti rahatsızlığı, çocuğun genetik özellikleri ile bağışıklık sisteminin durumu ya da sigara ve beslenme gibi evde çeşitli alışkanlıkları olan başkalarının kullandıkları zararlı alışkanlıkların çocuğu etkilemesi gibi durumların olup olmadıkları durumları göz önünde bulundurularak aslında ameliyat edilip edilmeye karar vermektedir.

Geniz Eti Ameliyatının Riskleri Nelerdir?

Makalenin en başında da anlatıldığı gibi geniz eti genel itibariyle bir insan vücudundaki bütün enfeksiyonları bertaraf ederek vücudu korur. Eğer ki geniz eti ameliyat edilirse bu sefer enfeksiyonların insan vücudunun hemen hemen her tarafın dağılması gibi bir ihtimal ortaya çıkacaktır. Bu nedenle geniz eti ameliyatlarının riskleri, enfeksiyonların tekrar vücut içerisinde yayılım göstermesi olabilir.

Bu makaleyi yazmış olan, Uzm. Dr. Medeni Asma için randevu oluşturun veya bu makale hakkında daha fazla bilgi edinin.
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.
Bu Sağlık Rehberini Paylaşın
MAKALE YAZARI

Uzm. Dr. Medeni Asma

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları

Uzm. Dr. Medeni Asma Yazılarını İncele

Plastik ve Estetik Cerrahi Hizmetleri

Kategoriler
Devamını Göster
İçeriği Kısalt