Yükleniyor
Bebekleri Banyo Yaptırırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bebekleri Banyo Yaptırırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Bebekleri Banyo Yaptırırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
  • Banyo Suyu Isısına Dikkat Edin
  • İki Havlu Bulundurun
  • Görünmez Kazalara Neden Olacak Eşyaları Banyodan Acilen Uzaklaştırın

Birçok ebeveyn, bebeğini banyo ettirirken gergin hissedebiliyor. Bebeğimin herhangi bir yerine istemeden de olsa zarar verir miyim korkusu taşıyor. Peki bebeğinizi banyo ettirirken nelere dikkat etmeniz gerekiyor? İşte detaylar…

Banyo Suyu Isısına Dikkat Edin

Termometre ya da dirseğinizle suyun sıcaklığını kontrol edebilirsiniz. Su ne çok sıcak ne de çok soğuk, tam kararında olmalıdır. Buna dikkat ederseniz bebeğinizi konforlu bir biçimde banyo yaptırabilirsiniz. Aksi halde ağlayabilir, canı yanabilir. Bunu da göz önünde bulundurmakta büyük yarar var.

Bebek sabunu, şampuanı ve küveti edinirseniz bebeğiniz de banyo yapmaktan keyif duymaya başlayacak, artık ağlamayacaktır. Her banyo sonrasında bebeğinizin cildini bebe yağı ile güzelce ovmayı da unutmayın. Bu onu rahatlatır. Bebe yağını kesinlikle kaliteli ve bilindik bir markadan seçmenizi tavsiye ediyoruz.

İki Havlu Bulundurun

Bebeğinizi güzelce banyo ettirin. Ardından bir havluyla nazikçe bedenini kurulamayı unutmayın. Her yeri tamamen kuruladığınızdan emin olun. Sonrasında ise diğer havluyla bebeğinizi çok da sıkmadan dikkatli bir biçimde iyice sarın. Bu aslında onun rahat etmesini sağlayacaktır. Havlunun pamuklu yapıda olması çok önemlidir. Kalitesiz bir havlu bebeğinizin cildine zarar verebilir ve onu yeteri kadar korumayabilir.

Görünmez Kazalara Neden Olacak Eşyaları Banyodan Acilen Uzaklaştırın

Bebeğinizi banyo ettireceğiniz alanda olası bir durumda bebeğinizin üzerine devrilebilecek eşyaları oradan kaldırın. Ayağınıza kaymayan bir terlik giyin ki suda kayıp düşmeyin. Bu gibi durumlara dikkat ederek sorunsuz bir banyo uygulaması yapabilirsiniz. Bebeğinizin de yüzü gülmüş olur!

Bebeğinizi yıkayacağınız alanın sıcak olması da oldukça önemli. Soğuk bir banyoda bebeğiniz hastalanabilir, buna dikkat etmelisiniz. Bebeğinizi yıkarken lazım olacak malzemeleri bir araya getirin, önceden hazırlıklı olmak her zaman en iyisidir diyebiliriz. Daha rahat etmiş olursunuz.

Bebeğinizi ilk yıkamaya başladığınız an biraz ağlayabilir. Panik yapmayın. Bir süre sonra suya alıştığı zaman o da kendine gelecektir. Su sıcak da olabilir soğuk da. Bunun haricinde bebeğinizin gözlerine sabun kaçması gibi durumlar da ağlamasına neden olabiliyor, bunu hiçbir koşulda unutmamalısınız.

Banyo bittikten sonra bebeğinizin saçını yumuşak yapıda olan bir tarak yardımıyla tarayın. Bebeğinizin teni hassastır bu yüzden saç kurutma makinesi kullanmamanız gerekiyor. Banyodan sonra bebeğinizin cilt bakımı için yetişkin ürünlerini kullanmamalısınız. Bebeğinize özel olarak üretilen ürünleri tercih edin. Çünkü yetişkinler için üretilen bakım araçları bebeğiniz için ağır yapıdadır, ona göre değildir.

Bu makaleyi yazmış olan, Uzm. Dr. Fatma Işıker için randevu oluşturun veya bu makale hakkında daha fazla bilgi edinin.
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.
Bu Sağlık Rehberini Paylaşın
MAKALE YAZARI

Uzm. Dr. Fatma Işıker

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları

Uzm. Dr. Fatma Işıker Yazılarını İncele

Plastik ve Estetik Cerrahi Hizmetleri

Kategoriler
Devamını Göster
İçeriği Kısalt
İlgili Diğer Makaleler
Devamını Göster
İçeriği Kısalt