Yükleniyor
Kanser Hakkında Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Kanser Hakkında Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

  • Kanser Hakkında Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?
  • Kanserin Tipik Belirtileri Nelerdir?
  • Kanser Oluşumuna Etki Eden Faktörler Nelerdir?

Yazılı ve görsel medyada, komşu, arkadaş, dost meclislerinde çağın en büyük sorunu olan kanser hakkında konu üzerine uzman olan da olmayan da bir sürü şey söylüyor. Kendi başımıza gelmeden ne kadar zor bir hastalık olduğunu asla bilemeyeceğimiz kanser hakkında neler bilmemiz gerekir ve korunmak için neler yapılmalıdır? Kanser hakkında bilinmesi gerekenleri tüm detaylarıyla araştırdık.

Ülkemizde her 10 kişiden 2 sinin kanserle mücadele ettiği gerçeği bu hastalığın ne kadar yaygın olduğunun göstergesidir. Teknolojinin ve tıbbın bu kadar ilerlemiş olmasına rağmen kanserden her yıl binlerce kişi hayatını kaybetmektedir. Kanser, vücudumuz için çalışan hücrelerin belirli sebeplere bağlı olarak zararlı hücrelere dönüşerek çoğalması ile oluşan hastalıktır. Basit bir ifadeyle vücudumuzda kan yapmakla görevli olan kan hücrelerinin oluşan zararlı hücrelerin bu kan hücrelerini yok etmesiyle kan kanserinin oluşması gibi açıklanabilir.

Kanserin Tipik Belirtileri Nelerdir?

Kanserin en önemli belirtisi vücudun belirli bir bölgesinde ele gelen kitlenin varlığıdır. Genellikle kadınların yüzde sekseninde görülen meme kanserinde olduğu gibi elle yapılan muayene de memede ele gelen kitle her zaman olmasa da genellikle kanserin belirtileri arasındadır. Önemli olan düzenli kontrollerle kanser hücresinin varlığını aktifleştirmeden erken teşhisle gerekli tedavilerin yapılmasıdır. Erken teşhis edilen ve gerekli tedavilerin yapılması ile birçok hasta uzun yıllar normal hayatlarına devam etmektedirler.

  • Vücudun belli bölgelerinde sebepsiz oluşan morluklar, burun kanaması
  • Ciğerlerin sökülüyor gibi geçmek bilmeyen inatçı öksürük
  • Tuvalet yaparken kan gelmesi 
  • Uzun süren karın ağrıları
  • Aşırı halsizlik ve yorgunluk
  • Sürekli uyku hali

Bahsetmiş olduğumuz bu belirtiler tek başına kanser belirtisi olmasa da kişinin bu belirtileri hissetmesi halinde en yakın sağlık kurumuna giderek gerekli tetkikleri yaptırması olası risklerinin önüne geçmekte etkili olacaktır.

En çok karşılaşılan kanser türleri erkeklerde ve kadınlarda farklılık göstermektedir. Prostat, akciğer ve bağırsak kanseri en çok erkekleri tehdit ederken meme, rahim kanseri de kadınların en çok mücadele ettiği kanser türüdür. Çocuklarda ise en çok kan kanseri yani lösemi görülmektedir.

Kanser Oluşumuna Etki Eden Faktörler Nelerdir?

Kanser hücrelerinin en büyük dostu şekerdir. Tüm şekerli gıdalar, paketlenmiş hazır gıdalar, katkı maddeli gıdalar, koruyucu içeren gıdalar kanseri tetikleyen nedenler arasındadır. Eğer yoğurdu evde yapmıyor, turşuyu marketten satın alıyor, kefir içmiyor, meyve ve sebzeleri mevsiminde tüketmiyor, evde yemek yapmak yerine genellikle tarzı besleniyor, çok sık hazır meyve suyu tüketiyor, fındık, fıstık, badem, ceviz yerine bol bol cips ve gazlı içecek tüketiyorsanız yani doğal beslenme ile uzaktan yakından alakanız yok ise tehlike kapıda demektir.

Sigara, alkol, aşırı stres, aşırı kilo ve yağlanma, hareketsiz yaşam bunların hepsi kanser oluşumuna etki eden faktörlerdir.

Bu makaleyi yazmış olan, Prof. Dr. Nurdan Taçyıldız için randevu oluşturun veya bu makale hakkında daha fazla bilgi edinin.
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.
Bu Sağlık Rehberini Paylaşın
MAKALE YAZARI

Prof. Dr. Nurdan Taçyıldız

Çocuk Onkolojisi

Prof. Dr. Nurdan Taçyıldız Yazılarını İncele

Plastik ve Estetik Cerrahi Hizmetleri

Kategoriler
Devamını Göster
İçeriği Kısalt