Yükleniyor
Ağrısız Yaşam Mümkün Müdür?: Akıllı Serum Tedavisi

Ağrısız Yaşam Mümkün Müdür?: Akıllı Serum Tedavisi

 • Ağrısız Yaşam Mümkün Müdür?: Akıllı Serum Tedavisi
 • Akıllı Serum Nedir?
 • Akıllı Serumun FTR Dışındaki Kullanım Alanları Nelerdir?
 • Akıllı Serumun Fiziksel Tıp Branşında Kullanım Alanları Nelerdir?
 • Akıllı Serum’un Hazırlanma Aşamaları Nelerdir?
 • Akıllı Serum’un Avantajları Nelerdir?

Akıllı Serum Nedir?

İnsan vücudu, kendi kendini onarabilme özelliğine sahiptir. Bu kendi kendini onarabilme ve yenileme işi (rejenerasyon), kanda bulunan bazı özel hücrelerin görevidir. ACRS (otolog sitokinden zengin serum) diye de adlandırılan Akıllı Serum (Sanakin) tedavisi, kandaki bu hücrelerin gücünden yaralanma esasına dayanan bir işlemdir. Kişinin kendi kanından elde edilen serum, özel işlemlerden geçirilerek kullanıma uygun hale getirililir ve ardından 2 veya 3 seans enjeksiyon şeklinde uygulanır.

Akıllı Serum enjeksiyonu ile eklem ağrısı çekilmeyen bir yaşam mümkündür. 

Akıllı Serumun FTR Dışındaki Kullanım Alanları Nelerdir?

Akıllı Serum enjeksiyonları vücuttaki yaralanmalara ve doku hasarına müdahale eden büyüme faktörleri içerir ve bu nedenle çeşitli tıbbi ve kozmetik uygulamalarda kullanım alanları bulunur. Kendi branşım olan FTR dışındaki kullanım alanlarını hatırlayacak olursak;

 • Yara İyileşmesi: Akıllı Serum, yaraların daha hızlı iyileşmesine ve doku onarımını teşvik etmeye yardımcı olabilir. Özellikle kronik yaraların tedavisinde kullanılır.
 • Estetik Cerrahi: Estetik ve Plastik cerrahi prosedürleri, özellikle yüz estetiğinde ve saç dökülmesi tedavisinde Akıllı Serum’un kullanımı yaygındır. Cilt gençleştirme ve kırışıklıkların azaltılması için enjeksiyonlarla cilde uygulanabilir.
 • Ortopedik Uygulamalar: Eklem ve tendon yaralanmalarının tedavisinde, özellikle diz, omuz ve dirsek problemlerinde Akıllı Serum’un tedaviye destekleyici olarak kullanımı söz konusudur.
 • Periodontal Tedavi: Periodontit (diş eti hastalığı) tedavisinde, diş implantları sonrası iyileşme sürecini hızlandırmak için kullanılabilir.
 • Spor Yaralanmaları: Spor yaralanmalarının tedavisinde ve sporcularda iyileşme sürecini desteklemek amacıyla Akıllı Serum’un kullanımı yaygındır.
 • Cilt Bakımı: Cilt yenileme ve cilt tonunu düzenleme amacıyla kozmetik uygulamalarda kullanılabilir.
 • Genital Estetik: Kadın doğum uzmanları tarafından bazı jinekolojik tedavilerin yanı sıra genital estetik amaçlarla kullanım alanı da bulmaktadır.

Akıllı Serumun Fiziksel Tıp Branşında Kullanım Alanları Nelerdir?

Akıllı Serum’un, Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon branşında çeşitli tedavi alanlarında kullanılmaktadır. Bu alanda Akıllı Serum’un bazı kullanım alanları şunlardır:

 • Tendon ve Ligament Yaralanmaları: Tendon ve ligament yaralanmaları, spor aktiviteleri sırasında veya travma sonucu oluşabilir. Akıllı Serum’un bu tür yaralanmaların tedavisinde kullanımı, doku iyileşme sürecini hızlandırmak ve iyileşmeyi desteklemek amacıyla tercih edilir.
 • Osteoartrit Tedavisi: Osteoartrit, eklem kıkırdağının yıpranması ve dejenerasyonu sonucu ortaya çıkan bir eklem rahatsızlığıdır. Akıllı Serum’un eklem içine enjekte edilmesi, eklem ağrısını azaltmaya ve eklem fonksiyonunu iyileştirmeye yönelik tedavilerde kullanılabilir.
 • Miyofasiyal Ağrı Sendromu: Miyofasiyal ağrı sendromu, kasların ve bağ dokusunun aşırı gerilmesi sonucu oluşan ağrılı bir durumdur. Akıllı Serum’un kas içine enjekte edilmesi, bu ağrıyı azaltmaya ve kasların iyileşme sürecini desteklemeye yardımcı olabilir.
 • Omuz, Dirsek, Diz ve Kalça Ağrıları: Bu bölgelerdeki ağrıların tedavisinde Akıllı Serum’un kullanımı, dokuların iyileşmesini teşvik etmek ve ağrıyı azaltmak için uygulanabilir.
 • Bel ve Boyun Ağrıları: Bel ve boyun bölgesindeki ağrıların tedavisinde Akıllı Serum’un kullanımı, ağrıyı azaltmak ve dokuların iyileşme sürecini hızlandırmak amacıyla düşünülebilir.

Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon uzmanları, Akıllı Serum’un kullanılması gereken durumları belirlemek için hastaların durumunu dikkatlice değerlendirir ve uygun tedavi planını oluşturur

Akıllı Serum’un Hazırlanma Aşamaları Nelerdir?

Akıllı Serum’un hazırlanması için hastadan alınan kan, özel bir kite konulur. 3 saat vücut ısısı sıcaklığı olan 37°C’de inkübatörde inkübe edilir. Bu süreçte kitin içindeki cam kürecikler ile kan reaksiyona girer ve beyaz kan hücreleri antikorlar oluşturur. Bu sayede sitokinler ve büyüme faktörleri oluşur. Normal bir PRP kitine göre 4-6 kat daha fazla büyüme faktörleri üretilmiş olur. 

Elde edilmesi esnasında herhangi bir ayrıştırma jeli ya da antikoagülan madde kullanılmadığından dolayı Akıllı Serum %100 otolog bir serumdur. İnkübasyondan sonra 5 dakikalık santrifüj uygulaması ile serumun içerisindeki bütün hücreler çökertilir. Ve bu nedenle Akıllı Serum  %100 aselüler bir serum olarak tanımlanabilir. Kesinlikle hücre içermeyen Akıllı Serum sadece büyüme faktörleri ve sitokinlerden oluşmaktadır. Akıllı Serum ile rejenerasyon tedavisi, büyüme faktörlerinin üretilmesi esasına dayanır.

Akıllı Serum’un Avantajları Nelerdir?

Akıllı Serum, uygulama yapıldığı eklemde çok güçlü ödem çözücü etki gösterir. Hatta bu nedenle kortizona yakın seviyede ağrı kesici etkinliğe sahip olduğu söylenebilir. Bu da kireçlenme şikâyeti bulunan hastaların ağrı şikâyetlerinin giderilmesinde çok önemli olan bir özelliğe sahip bulunduğunu öne çıkarmaktadır. Bu yönü ile kireçlenme ile seyreden hastalıklarda hem akut, hem de kronik ağrının giderilmesinde önem teşkil etmektedir. 

Akıllı Serum ile vücuttaki her türlü enflamasyonun tedavi edilebilmesi mümkündür. Yüksek tolere edilebilirlik özelliğini kazanmasını sağlamak için üretiminde hiçbir suni katkı maddesine yer verilmemektedir. Bu serum ile vücuttaki her türlü enflamasyon tamamen otolog bir şekilde tedavi edilebilmektedir. 

Akıllı Serum’un bir diğer önemli avantajı ise kişiye özel bir tedavi olmasıdır. Yan etkisinin bulunmaması ile birlikte, aşırı doz riskinin de olmaması önemli avantajlarını oluşturmaktadır. Yaşam kalitesinin iyileştirilmesini sağlayan Akıllı Serum’un her endikasyon için karmaşık olmayan kullanım şekli ile tedavinin kolayca uygulanması da bir başka önemli avantajıdır. Hızlı uygulama imkânı ile hasta konforu da benzersizdir. 

Doktor tarafından Akıllı Serum’un kişiye özel tedavi seçeneği geliştirilebilme olanağı da vardır.

Bu makaleyi yazmış olan, Dr. Öğr. Üyesi Elif Berber için randevu oluşturun veya bu makale hakkında daha fazla bilgi edinin.
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.
Bu Sağlık Rehberini Paylaşın
MAKALE YAZARI

Dr. Öğr. Üyesi Elif Berber

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon

Dr. Öğr. Üyesi Elif Berber Yazılarını İncele

Plastik ve Estetik Cerrahi Hizmetleri

Kategoriler
Devamını Göster
İçeriği Kısalt
İlgili Diğer Makaleler
Devamını Göster
İçeriği Kısalt