Yükleniyor
Ağız ve Diş Sağlığı İçin Alternatif Doğal Çözümler

Ağız ve Diş Sağlığı İçin Alternatif Doğal Çözümler

  • Ağız ve Diş Sağlığı İçin Alternatif Doğal Çözümler
  • Diş Sağlığı İçin Tüketmemiz Gereken Yiyecekler
  • Sağlıklı Dişler için doğal çözümler

Diş Sağlığı İçin Tüketmemiz Gereken Yiyecekler

Günlük hayatın telaşı ve yaşam tarzındaki değişimler, sağlıksız ve hızlı yemek yeme alışkanlığı, kısa sürede olmasa da ağız ve diş sağlığımızı her geçen gün tehlikeye atıyor. Teknolojik gelişmelerin baş döndürdü günümüzde, toplumlar bu hıza ayak uydurmak için yeme ve içme alışkanlıklarını değiştirdiler. Üretilen yiyeceklerin zararlı olup olmadığını bakmadan tükettiler ve bunu alışkanlık haline getirdiler. Oluşan sağlıksız döngü, hem sağlığımızı hem de diş sağlığımızı tehdit etmeye başladı. Toplumlar daha sağlıklı bir yaşam için çözümler aramaya başladılar. Aslında çözüm çok yakınımızda, yani başımızdaki doğadaydı. Hem ucuz hem zahmetsiz yalnızca dikkatli ve bir o kadar da sabırlı olmak yeterliydi. 

Öncelikle sağlıklı dişler için neler yapmalıyız, onlara bir göz atalım isterseniz?

Sağlıklı bir yaşam, hastalıklardan koruma işi ilk ağızdan başlıyor. Biliyoruz ki birçok mikrop ağız yoluyla bulaşıyor. Ağız ve diş sağlığına dikkat edenler, kendine mikroplara karşı daha korunaklı hale getiriyor. Şimdi hepimizin bildiği ağız ve diş sağlığını korumak için neler yapabiliriz. Kısaca belirtelim.

 

  • Günde mutlaka 2 defa, buraya dikkat 2 dakika olmak üzere dişlerimizi fırçalayalım. Kullandığımız diş fırçası çok önemli fırça sert olmamalı, yumuşak ya da orta düzeyde fırçalar kullanılmalı. Sert fırçalar dis etlerine zarar verdiği gibi uzun sürede dişleri de aşındırabilir. 
  • Dişlerinizi çok sıkmayın ve asla gıcırdatmayın, farkında olmadan dişlerimizi sıkıyoruz. Özellikle çocuklarda diş gıcırdatma olayı var. Dişler kırılabilir. Buna dikkat edelim.
  • Şekerden ve şekeli yiyecek ve içeceklerden olabildiğince uzak durmak , yapamıyorsak yavaş yavaş kademeli olarak azaltın ve bu konuda iradeli olun. Çay kahveyi şekersiz içmeye gayret edelim, hele de asitli içeceklerden kesinlikle uzak duralım. 
  • Ceviz, fındık gibi oldukça sert kuruyemişleri kesinlikle dişlerimiz ile kırmaya çalışmayın kırılmasa bile mutlaka zarar görür. Dişlerimiz sağlam, dişlerime bir şey olmaz demeyin. Dişlerimizin uzun süre bizlere lazım olduğunu unutmayalım. insanlar dişin kıymetini kaybedince anlıyorlar.
  • Her yemekten önce ve sonra dişlerinizi mutlaka su ile çalkalayın. 

 

Bunlar çoğumuzun bildiği şeyler fakat yine de hatırlatalım. şimdi gelelim asıl konumuza, evde doğal yollarla diş ve ağız sağlığımızı nasıl koruyabiliriz?

Sağlıklı Dişler için doğal çözümler

Muz, çilek, kivi,portakal ve greyfurt

Muz, çilek, kivi,portakal ve greyfurt bu meyveler hem ağız sağlığını korumak, hem de dişlerin doğal olarak fırçalanması sağlayan, önemli meyvelerdir. Daha sağlıklı dişlere ve sağlıklı bir ağız sağlığı istiyorsak , bu meyveleri sık tüketin. Özellikle muz ve çilek ağızda bulunan bakteri ve mikropları azaltarak, dişleri koruma altına alır.

Yeşil çay ve Nane çayı

Özellikle yeşil çay bin bir derde deva diş bakımına ve diş çürüklerine karşı içinde bulunan etkin madde sayesinde diş çürümesine neden olan bakteriler ve mikropları yok eder. Yeşil çay diş yapısını da güçlendirir. Günlük iki büyük bardak, yeşil çay diş sağlığı ve ağız Sağlığı için iyi gelmektedir. Nane çayı ile gargara yapın hem ferah bir nefes, hem de ağızdaki bakterilere karşı etkin ve doğal mücadele sağlayın. Sadece bu işlemler 5 dakikanızı alacak, 5 dakikada diş bakımınızı yapmış olacaksınız. lütfen üşenmeyin.

Adaçayı ve Aslanpençesi 

Dişlerdeki iltihap ve diş sağlığı için kolay çözümler sunuyor.Bir bir bardak suyun içine 1 yemek kaşığı adaçayı, bir yemek kaşığı aslanpençesi katın ve bu karışımı 24 saat suyun içinde bekletin. Sonra süzün süzmeyebilirsiniz. Oluşan karışımı bir hafta yada daha az bir zamanda gargara yaparak bitirin. Her gün taze yapsanız daha iyi olur ama zor bir iş..Diş bakımı ve ağız sağlığı içi oldukça önemli bir karışım. Ağız kokusuna iyi geldiği gibi size taze bir nefese sunuyor. Yazın karışımı buzdolabında saklayın. Bu karışımı ile fırçalama da yazabilirsiniz. Hafif dokunuşlarla dişlerinizi temizleyin.
 

Muhteşem karışım Karbonat ve tuz ikilisi ile pırıl pırıl dişlere

En bilindik eski ve en kolay tariflerden biri, kullanacağımız ürünler her yerden rahatlıkla temin edebileceğiniz ürünler. Karbonat , tuz ve su bu kadar. Karbonatı, bazıları yemek sodası olarak bilir. Tarif göre, bir tatlı kaşığı karbonat, bir tatlı kaşığı tuz ve bir bardak su sıcak, sıcak suyun içerisine tuz ve karbonatı iyice çözün yani iyice erisinler. Tuzla karbonat iyice çözüldükten sonra dişlerimizi yumuşak bir diş fırçasıyla fırçalayalım. Ağzımızda yaralar varsa çok yakacaktır, bilginiz olsun. Bu su ile gargara da yapabilirsiniz. Önemli bir uyarı karbonat ve tuz direkt dişlere uygulamayın, karbonat ve tuzu karıştırıp yaparsanız, dişlerinizi yıpratır ve çizer,dişleri aşındırarak zarar verebilir.

Biberiye

Biberiye yağı ve zeytinyağı üç damla her ikisinden de alarak, bir karışım oluşturun. Bu karışımı yarım çay bardağı su ile karıştırın ve dişlerinizi, bu su ile gargara yapın. İki dakika boyunca buna devam edin. Dişlerinizin ve diş etlerinizin, bu karışım ile rahatlayacak ve sabırla devam ederseniz dişlerinizi koruyacaktır.

Ceviz Kabuğu

Bir avuç içi kadar ceviz kabuğu, bir bardak su, bu ikiliyi on dakika kaynatın. Sonra ılımaya bırakın. Ilıdıktan sonra dişlerinizi fırçalayın. Karışıma ile üç gün devam edin. Doğal yoldan dişleriniz pırıl pırıl olacaktır. Diş taşlarını (tartarları) yok edecektir. Biraz sabrederek devam etmelisiniz.

Limon Suyu

Limon suyu,doğal asitli özelliği sayesinde, dişlerdeki taşları tartarları temizlenmesinde çok etkilidir. Limon suyu ile dişlerinizi fırçalayın. Bu arada macunla dişlerimizi fırçalama ya devam edelim, bitkisel çözümler sizlere ek koruma sağlar. Diş macunu yerine geçmez

Susam

Susam Bir yemek kaşığı susamı çiğneyin iyice ağzınızda macunu kıvamı alsın sonra fırça ile dişlerinizi fırçalayın göreceksiniz dişleriniz doğal yoldan temizlenmiş olacak

Hindistan Cevizi Yağı

İki tatlı kaşığı, hindistan cevizi yağını alın ve bir fırça yoluyla dişlerinize ve diş etlerinize sürün. 10 dakika boyunca işlerinizi hafif hafif fırçalayın ve ya ağzınızı 10 dakika bekletin. Hindistan cevizi yağı, diş iltihabına çok iyi gelmektedir. Dişlerde olan aftlara kolay çözümler sunmaktadır.

Doğal elma sirkesi

Elma Sirkesi

Ağızdaki bakteriler ile doğal yoldan savaşıyor. Ağızda bulunan bakterinin yoğunluğunu azaltır. Bir yemek kaşığı, elma sirkesi, bir yemek kaşığı su ile karıştırıp ve ağızda 2 dakika gargara yapın, göreceksiniz dişler ve ağız oluşan iltihabı ve yıpranmış diş etlerine, İlk kullanımdan itibaren rahatlayacak. Bu karışıma birkaç gün devam edin. Pes etmeyin lütfen, doğal çözümler uzun sürelidir; fakat kalıcı çözümler sunar.

Zerdeçal

Zerdeçal içinde bulunan iltihap giderici yönüyle ağız sağlığı için önemlidir. Mikroplarla savaşan bileşenlere sahiptir. Bir çay kaşığı zerdeçal su ile karıştırılır ve zerdeçal ve macun kıvamına getirilir. Diş fırçası ile bu macunu fırçalayın bu yolla dişleriniz ve diş etleriniz daha sağlıklı hale gelecektir.

Sarımsak
 

Sarımsak doğal ağrı kesicidir. Yüzyıllardır ağrılara karşı sarımsak kullanılmaktadır. Diş sağlığını korumak için sarımsak tüketimini düzenli yapın. Bu mükemmel bitki, ağızda bulunan 300'den fazla bakteri ile savaşır

Çay Ağacı Yağı

Çay ağacı yağı, birkaç damla fırçasına damlatın ve dişlerinizi fırçalayın. Yıpranmış hassasiyet oluşturmuş diş etlerini de iyi gelecektir.

Aloe Vera

Belirli aralıklarla yapılan aloe vera jeli ile dişlerinizi fırçalayın iltihap ve diş çürümelerine karşı korunmuş olursunuz. Diş etlerine sürülen aloe vera jeli bir süre ağızda bekletilirse diş etlerinizin daha çok iyileştiğine şahit olacaksınız.

diş ve ağız sağlığını koruyan ve diş dostu önemli yiyecekler

Sağlıklı bir yaşam için, beslenme çok önemlidir. Doğru beslenmek diş ve ağız sağlığı için çok önemli... Besinler diş yapısını güçlendirerek, çürüme ve diş yıpranmasına karşı korur. Besinlerin bizi koruması ancak bilinçli ve kararında tüketerek olabilir. Sağlımız için tartışmaz bir kural var bunu hepimiz iyi biliyoruz. Her şeyin fazlası zarar. Yediğimiz besinler hem sağlığımızı korusun, hem de diş dostu olsun diyorsanız bu besinlere bilmeye ihtiyacınız var. Bir bakalım neler varmış mucize etkileri olan besinlere..

Yoğurt

Yüzyıllardır mutfaklarda bulunan Anadolu’nun öz kültürü sofralarımızın vazgeçilmezi. Doğal sağlıklı dişlere ve diş sağlığına önem verenlerin günlük tüketmesi gereken en önemli yiyecektir. Kalsiyum bakımından çok zengindir yüksektir. kalsiyum dişler için çok önemlidir. Ayrıca diş iltihabını önleyen önemli diş dostu bir yardımcı günlük bir kase yoğurt dişlerinizi koruyacaktır. Burada bir hatırlatmak istediğim önemli konu, istediğim bir nokta var. Lütfen ev yapımı, doğal yoğurtlar tüketelim. Zorunlu olmadıkça hazır yoğurtları tüketmeyelim.Hazır yoğurtların içerisinde korucular olduğu için besin değeri düşüktür. Yoğurdun içinde bulunan yararlı bakteriler özellikle kışın vücudun koruyucu,.vücudun mikroplara karşı çok ta korumaz, hatta zarar da verebilir.

Balık ve Türleri Dişler İçin

Balık hem vücut sağlığı, hem de diş sağlığı için çok önemlidir. İçinde bulunan zengin fosfor sayesinde dişlerimizi korur. Haftada bir kez en az balık tüketin.

Peynir

Dişlerimiz korumada diğer önemli bir besin peynirdir. Peynir diş çürümelerine karşı bir kalkan oluşturur. Özellikle şekerli bir şeyler yedikten sonra, bir parça peynir atın ağzınıza, dişlerinizi çürüklere karşı koruma altına alacaktır.

Maydanoz

Maydanoz ağızda bulunan kötü kokuyu yok etmede, en doğal yoldur. Piyasada maydanoz ve nane içerikli diş macunlarını sık sık görürsünüz. Sarımsak ve soğan ya da ağır bir yemekten sonra 2-3 dal maydanoz tüketmeniz, ağır kokuları yok edecektir.

Tabiatın sunduğu bu mucize besinlerden sağlığımızı korumak mümkün, doğada yaratıcının verdiği bir çok mucize bitkilerden yaralanın. En önemlisi kendi doktorumuz kendimiz olalım. Zararlı gıdalardan uzak duralım, duramıyorsak ölçüsünde tüketelim. Diş problemleri ile ilgili önce doktorunuzla irtibata geçin. İnternet'te bulunan tarifler, bitkisel macunlar, bitkisel ilaçlar hiçbiri hekimin önerdiği ilacın yerine geçmeyecektir. Hekiminize sık sık danışın. Önlem alın. Bitkisel karışımlar, bitkisel içerikli ilaçlar, tedavinize ek olarak yapılabilir. Tıbbın alternatifi olmaz. Sağlıcakla ve esenle kalın.

Bu makaleyi yazmış olan, Dt. Cem Harbalıoglu için randevu oluşturun veya bu makale hakkında daha fazla bilgi edinin.
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.
Bu Sağlık Rehberini Paylaşın
MAKALE YAZARI

Dt. Cem Harbalıoglu

Diş Hekimi

Dt. Cem Harbalıoglu Yazılarını İncele

Plastik ve Estetik Cerrahi Hizmetleri

Kategoriler
Devamını Göster
İçeriği Kısalt
İlgili Diğer Makaleler