Beslenme Stratejisi

Beslenme Stratejisi

Strateji Nedir?

1. isim İzlem.

2. isim Bir ulusun veya uluslar topluluğunun, barış ve savaşta benimsenen politikalara destek vermek amacıyla politik, ekonomik, psikolojik ve askerî güçleri bir arada kullanma bilimi ve sanatı, sevkülceyş.

Strateji kelime anlamı olarak bu şekilde, günlük hayatta da aynı anda bir çok unsuru gözönünde bulundurarak hareket etme, hedefe ulaşma anlamında kullanırız.

Beslenme Stratejisi

Beslenmek de strateji gerektiren bir durum aslında.

Plan program, hedef amaç içeren karmaşık bir olay. Bazılarının hedefi daha sağlıklı olmak,daha dinç hissetmek,daha az yorulmak; bazılarının zayıflamak bazılarının kilo almak gibi uzayan giden amaçlar listesi…

Ekonomik,sosyal,psikolojik bir çok faktörle alakalı beslenme örneğin; karnınız aç ve evde x besini var ama canınız y besini çekiyor belki de onun sizi daha ‘mutlu’ edeceğini düşünüyorsunuz (psikolojik) ya da sağlıklı beslenmek için protein tüketmelisiniz ama ekonomik durumunuz yeterli kadar protein kaynağı (et ve et ürünleri gibi) almak için yeterli değil (ekonomik).

Ya da arkadaşlarınızla yemekli bir toplantıdasınız, diyet yapıyorsunuz ve herkesin yediği şeylerden yememeniz gerekiyor, çevrenizden neden yemediğinizle ilgili sorular alıyorsunuz, açıklıyorsunuz, bazen cevabınızdan memnun olmuyorlar yemeniz konusunda ısrarcı oluyorlar vs (sosyal).

Gördüğünüz gibi durum sandığınızdan da karışık.

Bu yüzden hedefinize ulaşabilmek için stratejik beslenmeniz gerekiyor.

Yeterli protein alımına ekonomik gücünüz yetmiyorsa daha ekonomik protein kaynaklarına yönelmeniz, sürekli duygusal dürtülerle yemenize engel olamıyorsanız yardım almanız gerekebilir. Yemek pişirmeye vaktiniz yoksa ön pişirmesini yapıp kısa sürede servis edebileceğiniz malzemeler hazırlamanız gerekebilir. İşten çok geç çıkıyor ve o saatten sonra yemek yemek istemiyorsanız, yemeğinizi mesai saati içersinde yiyebilmek için yanınızda taşımanız gerekebilir.

Ve tabi ki hedeflerinizin kalıcı olması için bunları alışkanlık haline getirmeniz gerekir.

Bize Uygulanan Stratejiler

Buraya kadar anlattıklarım kendi kendimize uygulayabileceğimiz stratejilerdi.

Bir de asıl devletlerin ya da belli otoritelerin bize uyguladığı stratejiler var.

Örneğin dünyada bir çok ülkede obezite vergisi uygulaması var. Konuyla ilgili ayrıntılı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Ya da 2008’de ülkemizdeki tuz tüketimi ortalama 18 gr’ken 2012’de bu rakam 15 gr’a geriledi.

3 gr’lık bir azalma var, çok radikal bir değişiklik olmadığı için belki de fark etmediniz bile. Demek ki rahatsızlık vermeden bir şeyler değiştirilmek istendiğinde kademeli olarak azaltmaya gidilebilir, bu da bir strateji örneği.

Aynı şekilde Türk Böbrek Vakfı’nın ürünleri içeriğindeki tuz miktarlarına göre, kırmızı yeşil sarı renklerle tıpkı trafik lambası gibi sınıflandırma projesi sayesinde, kırmızı işaretli bir ürün gördüğünüzde ürünün yüksek tuzlu olduğunu anlayabilmeniz böylelikle yüksek tuz tüketiminden kaçınmanız hedefleniyor.

Sonuç

Sonuç olarak, beslenme ve insan çok karmaşık bir konu, hedeflerinize ulaşmak için stratejik davranmanız gerekiyor.

Diyet hedeflerinize ulaşmak için de stratejik beslenmeniz…

Kendinize iyi bakın sizden bir tane daha yok.

Bu makaleyi yazmış olan, Dyt.Edanur Serçe için randevu oluşturmak veya bu makale hakkında daha fazla bilgi edinmek için tıklayınız.
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

Paylaş